Oblivion Üzerine

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: Daggerfall, Morrowind, Oblivion, Skyrim, ESO
Çevirmen: Mehmet Kardaş
Orijinal İsim: On Oblivion

Oblivion’un yaratıklarına şeytanlar denilmesine uygun olmamasına rağmen, oldukça yaygınlaşmış bir söylemdir. Bu söylemler büyük ihtimalle, 1.Çağın Alessian Doktrinlerinin din adamı – garip bir şekilde daimonları gördüm diyen ancak daimonların ne olduğunu anlatmamış olan Marukh’a kadar gitmektedir.

“Daimon” kelimesi, büyük ihtimalle Obliviondaki elflerin, güçlü yaratıklara verdikleri ad olan “Daedra”nın, yanlış bir söylenişi yada etimolojideki temsilidir. (“Daedra” aslında çoğul halidir; tekil hali “Daedroth”dur). Orjinal doktrinlerin yayınlanmasından bin yıl sonra, Skyrimin Dindar Kralı Hale tarafından kurulan bir sistemde, politik düşmanları: “Oblivion şeytanlarının kötülükleri ile ahlaksızlıkları Sanguine, zalimlikleri Boethiah, kurnazlıkları Molag Bal ve Çılgınlıkları Sheogorath kadardır.” diyerek kayıtlarda ilk kez dört Daedra Efendisi isimlendirilmiştir. Fakat yazılı kayıtlar, Oblivion ve orada yaşayan Daedrayı araştırmak için en iyi yol değildir. Bu, daimonları gördün diyenler de, genelde gerçeklerden söz etmezler. Yine de 1.Çağ edebiyatı arasına dağılmış günlükler, keşif kayıtları, cadı yakılmalarıyla ilgili belgeler ve Daedra avcıları için notlar yol gösterici olabilir. Hatta bunlar, en az yüzyüze konuşma fırsatı bulduğum kadar güvenilirdirler. Görünüşe göre, Oblivion bir çok parçadan oluşmuş bir yerdir – bu yüzdende bir çok isimle anılır: Coldharbour, Quagmire, Moonshadow vs. Her bir bölgenin, bir prens tarafından yönetildiğini söylemek doğru olacaktır. Kadim kayıtlarda, defalarca bahsedilen bu Daedra prenslerinin adları: (Bu onların varlıklarını kesin olarak kanıtlar nitelikte olmasada) Sanguine, Boethiah, Molag Bal, Sheogorath, ve ek olarak Azura, Mephala, Clavicus Vile, Vaermina, Malacath, Hoermius Mora (veya Hermaeus, Hormaius yada Hera – tam olarak okunuşu bilinmemektedir.)Namira, Jyggalag, Nocturnal, Mehrunes Dagon ve Peryite.

Kendi tecrübelerime dayanarak, Daedranın çok karışık bir hiyerarşik bir yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim. İnanılmaz güçleri ve tutkularındaki aşırılılıkları dışında, birbirlerinden ayrılmaları mümkün değildir. Yine de, bilimsel menfaatler için bir ayrıl yapılabilir.

Mehrunes Dagon, Molag Bal, Peryite, Boethiah ve Vaermina tabakaları tamamen yok etme üzerine kurulu olduğı için Daedraların en şeytani olanlarındandır. Diğer Daedralarda, elbette tehlikeli olabilirler ancak, çok nadiren, bu beşli kadar tahrip edici olurlar.Bu beş Deadra Prensi güçleri bakımından eşit değildir.Mehrunes Dagon, öfkesini dindirmek için doğal felaketleri tercih eder – depremler, yanardağlar. Molag Bal, diğer daedraları görevlendirmekle uğraşırken, Boethiah, ölümlü savaşçılarla ilgilenir.Peryite, zararlı canlıları kullanırken Vaermina, işkenceyi tercih eder.

Bu serideki yeni çalışmam için, kariyerime Daedra araştırmacısı olarak başladığımdan beri merak ettiğim ilk konuyu inceleyeceğim.İlki özel bir Daedroth, belki de başka bir Daedra prensi olan, bir çok yazıtta adı geçen Hircine. Hircine “Prenses Avcısı” ve “Adamsı yaratıkların Babası” olarak adlandırılıyor, ancak şimdiye dek onu çağırabilen birine rastlamadım. Diğeri ise gerçekleşmesi daha da şüpheli olan, Oblivion’a ölümlülerin geçmesini sağlayacak bir yok bulabilmek.Benim felsefem her zaman sadece anlamadığımız şeylerden korkmak olmuştur. Ve bu düşünceyle araştırmalarıma devam edeceğim.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: