Oblivion Krizi

TarihYer
3. Çağ 433Tamriel

Oblivion Krizi, 3. Çağ 433’te Tamriel genelinde gerçekleşen Mehrunes Dagon’ın işgal girişimidir. Teknik olarak Daedrik Prenslerin Tamriel’ı ele geçirmesi veya buraya fiziken gelmesi mümkün değildir. Çünkü Kralların Madalyonu ve Tek Tanrı Tapınağı’ndaki Ejderateşi, Mundus ve Oblivion arasında bir bariyer görevi görmektedir. Ateşin yanmaması veya bir imparatorun olmaması durumunda bu bariyer zayıflamaktadır. Geçmişte de Molag Bal, Nocturnal, Clavicus Vile ve Mephala Tamriel’ı ele geçirme girişimlerinde bulunmuş fakat başarısız olmuşlardır.

Mehrunes Dagon’ın planlarını öğrenen büyücü Mankar Camoran yardım teklifinde bulunur. Kurduğu Şafak Kültü ile bariyerleri zayıflatmayı ve işgale ön ayak olmayı planlar.

İmparatorun Öldürülmesi

Şafak Kültü üyeleri öncelikle imparatorun varislerini hedef alır. 7. Uriel Septim’in üç tane yasal varisi öldürülür. İmparatorun sıradaki hedef olduğundan şüphelenen İmparatorluk muhafızı Yalımlar, Uriel Septim’i gizlice İmparatorluk Şehrinden çıkarmaya çalışır. Gizli tünellerden ilerlerken başarısız olurlar ve Uriel Septim öldürülür. İmparatorun ölmesiyle bariyer zayıflar, Ejderateşi söner ve işgal başlar. İlk geçit Kvatch’ta açılır. Sebebi ise Uriel Septim’in herkesten sakladığı gizli bir varisinin bu şehirde yaşamasıdır. Martin Septim sıradaki hedef olmuştur.

İmparator başkentten kaçarken denk geldiği mahkuma yani biz oyuncuya kralların madalyonunu emanet eder. Biz de ilk önce Yalımların lideri Jauffre ile konuşuruz ardından Martin’i kurtarmak için Kvatch şehrine gideriz. Akatosh tapınağına saklanan Martin ve bir grup sığınmacı savaşarak şehirden kaçar. Martin kurtulmuştur ama imparatorluk yıkılmaya başlamıştır bile. Cyrodiil’i savunmak için Tamriel’ın diğer bölgelerindeki lejyonlar geri çağrılmıştır. Haliyle bu bölgeler savunmasız kalır. Cyrodiil haricinde en büyük darbeyi Morrowind ve Skyrim bölgeleri alır.

Martin Septim
Martin Septim

Diğer Bölgelerdeki Gelişmeler

Morrowind’deki büyük haneler, krizi fırsat bilerek birbirlerine saldırır. Dres ve Hlaalu Haneleri, Indoril Hanesini yok eder. Skyrimli Nordlar da Redoranların topraklarına saldırır, üstüne bir de Daedra orduları Redoranların merkezi Ald’ruhn şehrini yerle bir eder. Yaşayan son Tribunal tanrısı Vivec gizemli bir şekilde ortadan kaybolur, ve Morrowind oyunundaki karakterimiz Nerevarine ise Akavir’e doğru yelken açar.

Skyrim’de ise Daedra askerlerinin sayısının, yerli Nordlardan bile fazla olduğu söylenmektedir.

Yüce Elflerin memleketi Yaztutan Adalarında ise elfler kılıçtan geçirilir. Mundus’u koruyan bariyerlerden olan Kristal Kule işgalci güçler tarafından yıkılır.

Argonyalıların diyarı Kara Bataklıkta ise ilginç bir gelişme yaşanır. Deyim yerindeyse Daedrik askerler Kara Bataklığı değil, Argonyalılar Oblivion’ı istila eder. İmparatorluğun bölgeden çekilmesiyle oluşan güç boşluğunu An-Xileel adında yerel bir hükümet doldurur. Hist ağacının da gücünü kullanarak devasa bir Argonyalı ordusu oluşturulur ve açılan Oblivion Portallarına hücum ederek Mehrunes Dagon’ın diyarını ele geçirecek duruma gelirler. Haliyle Kara Bataklık işgalden neredeyse etkilenmemiştir. Portallar da kapatılır ve daedrik askerleri bölgeden kaçar.

Oblivion Krizi Sonuçları

Oblivion Krizi, Martin Septim’in girişimleri neticesinde biter. Martin, Kralların Kolyesini kullanarak Ejderateşini yakmış ve Akatosh’un avatarına dönüşmüştür. Tam bu sırada Cyrodiil’e inen Mehrunes Dagon ile savaşarak galip gelmiş ve Krizi sona erdirmiştir.

Krizin devasa sonuçları olmuştur. Tamriel yıllarca sürecek olan bir iç savaşa sürüklenir, Üçüncü İmparatorluk ve Septim soyu sona erer. İmparatorluğu vekaleten Baş Şansölye Ocato yönetse de krizden 10 sene sonra 4. Çağ 10 tarihinde Thalmor tarafından öldürülür. Suikasttan 7 sene sonra da Koloviya lordu Titus Mede tahtı ele geçirir.