Oblivion Krizi

Tarih Yer
3. Çağ 433 Tamriel

File:Magon vs Akatosh.jpg

Büyük Izdırap olarak da bilinen Oblivion Krizi Daedralar ve Tamriel halkı arasında geçmiş topyekûn bir savaştır. VII. Uriel Septim ve bütün bilinen taht varisleri bir suikast ile öldürülmüştü. Hemen ardından Tamriel’in her yerinde Ölü Topraklar’a (Deadlands) Oblivion Kapıları açıldı ve Şafak Kültü adıyla bilinen Mehrunes Dagon’a tapan tarikatın çalışmaları sonucunda Daedralar Tamriel’e akın ettiler. Bütün vilayetler boyunca büyük yıkım ve kayıplar yaşandı. Daedralar Skyrim’i kuşattı ve [abbr title=”Kışhisar, Doğu Hududu, Vadi ve Akdiyar bölgeleri”]Eski Bölgeler[/abbr]’e kadar yakıp yıktılar. Kara Bataklık’da Hist Argonyanları Daedralarla savaşmaya çağırdı. Daedra komutanları birleşik Argonyanların girmesini engellemek için birçok Oblivion Kapısı’nı kapatmak zorunda kaldılar. Cyrodiil’de ise Kvatch şehri tamamen yıkıldı. Morrowind’deki İmparatorluk güçleri Cyrodiil’i korumak için çekildiler, böylece Morrowind’i savunmasız bıraktıkları için Dunmerlerin nefretini kazandılar. İmparatorluk çöküşün eşiğine geldi, ama VII. Uriel Septim’in gayrimeşru oğlu Martin Septim gizemli bir kahramanın yardımıyla istilaya son verdi, fakat bu çok pahalıya mal oldu. Septim soyunun sonuncusu Martin Akatosh’un Avatarı’na dönüşmek için kendini ve Kralların Kolyesi‘ni feda etti, böylece Mehrunes Dagon’u Oblivion’a geri gönderdi. Bu olay Üçüncü Çağ’ın sonu ve Üçüncü İmparatorluk‘un parçalanmasının başlangıcıdır.

Belli Başlı Savaşlar

Kvatch’ın Yağmalanması

3. Çağ 433. Kvatch’ın hemen dışında bir Oblivion Kapısı açıldı ve kalabalık bir Daedra bölüğü ve devasa bir kuşatma makinesi ortaya çıkarak şehir muhafızlarını alt etti ve şehri yağmaladı. Şehir halkının çoğu katledildi, Kont Ormellius Altınşarap ve Aziz Jiub öldü. Şehir Daedra güçleri tarafından ele geçirildikten sonra şehir kapılarını korumak için bırakılan sıradan bir kapı dışında bütün Oblivion Kapıları kapatıldı. Fakat bilinmeyen bir kahraman son kapıyı da kapatarak kalan şehir muhafızlarına liderlik etti ve şehir sonunda geri alındı.

Ald’ruhn Yağması

3Ç 433. Ald’ruhn şehri Daedralar tarafından yok edildi.

Kristal Kule’nin Yağmalanması

3Ç 433. Yaztutan Adası’ndaki [abbr title=”Crystal Tower”]Kristal Kule[/abbr] güçlü Altmer büyücülerinin bütün çabalarına rağmen yok edildi. Bu kule [abbr title=”Arcane University”]Gizemli Üniversite[/abbr] kurulmadan önce bütün büyü bilgisinin merkezi konumundaydı.

Bruma Çatışması

3Ç 433. Martin Septim bir Cyrodiilik şehir muhafızları ordusuna komuta ederek işgalci Daedra kuvvetlerine karşı zafer kazandı. Ayrıca büyük kapıyı kapatarak Bruma’nın yok edilmesini engelleyen tek kahramanın onuruna şehir duvarları içinde bir heykeli dikilmiştir.

İmparatorluk Şehri Savaşı

3Ç 433. Konsey Başkanı Ocato, Martin Septim, onun Yalımlar’ı ve İmpatatorluk Lejyonu birlikte savaşarak Oblivion kuşatmasındaki İmparatorluk Şehri’ne ulaştılar. Bu savaş boyunca düzinelerce Oblivion Kapısı Şehir’in çevresinde açıldı ve Daedrik Prensi Mehrunes Dagon Oblivion ile Nirn arasındaki engelleri kaldırarak bizzat kendini gösterdi. Savaş, Martin Septim’in umutsuzca Kralların Kolyesi’ni parçalayıp Akatosh’un Avatar’ına dönüşmesiyle sona erdi. Avatar Dagon’ı Oblivion’a geri sürerek Oblivion Krizi’ni bitirdi. Martin öldü ve Avatar onun fedakarlığının sonsuz bir hatırası olarak kalacak şekilde taşa dönüştü.