Oblivion Diyarları

Oblivion Diyarları, diğer adıyla Daedrik Prenslerin evleri, genellikle karanlık olan Oblivion’ın bölgeleri, iç karartıcı ve kaotik bir ortama sahiptir. Oblivion, Void’in bir uzantısıdır, ve ölümden sonraki düşsel yaşamda Aetherius’un zıt bir ikizi olarak düşünülür.

Her birini Daedrik Prenslerin yönettiği toplamda 16 diyar vardır. Fakat, hatırlanmalıdır ki Oblivion Diyarları dediğimiz şeyler aslında kocaman bir diyarın üzerinde olan farklı farklı yerlerdir. Şekilleri ve boyutları onları yöneten Daedrik Prens’e göre değişkenlik gösterir. Çoğunluğu tehlikeli ve ölümlülere pek misafirperver değildir. Örneğin, The Elder Scrolls IV: Oblivion oyununda gidilen diyarın maliki yıkımın Daedrik Prensi Mehrunes Dagon’dur. The Elder Scrolls IV: Oblivion Shivering Isles ek paketinde ise oyuncu Sheogorath’ın diyarı olan, Shivering Isles’a gidebilmektedir. Yine bazı Oblivion Diyarları görev sırasında görülebilmektedir.

Oblivion’a Erişim; Obliviona giriş erişimi için bilinen birkaç yol vardır. Onlar,

Oblivion Kapıları; 

Oblivion’a Nirn’den gidebilmenin tek yolu oyun dünyasında bulunan Oblivion Kapılarıdır. Bir Oblivion Kapısının ne zaman açılacağı ana görevlerde ne kadar ilerlediğinize bağlıdır. Örneğin, bir Oblivion Kapısının oyunun en başında Bruma’nın önünde açılma olasılığı %0’dır, fakat “Bruma Gate” adlı görevde %100 şans ile bir Oblivion Kapısı açılır.

Bazı kişiler vardır ki teknolojileri ve büyüsel yetenekleri Oblivion’a bir kapı oluşturabilmektedir. Valerica (Volkihar Klanından bir vampir), Soul Cairn isimli Oblivion Diyarına çalışmaları sayesinde bir kapı açabilmiştir.

Ayinler; Mysterium Xarxes’teki (Bizzat Mehrunes Dagon tarafından kaleme alınmış bir kitap)  kabartmalara göre,insanlar ve elfler isterlerse Oblivion’a bir Daedric Artifact ve Aedric bir varlığın kanı ile girebilir. Oblivion Krizi sırasında, son Septim imparator Martin Septim, Azura’s Star ve Tiber Septim’in zırhında kalan kan ile Daedrik güçler hakkında bilgisini kullanarak bir ayin yapmıştır.

Meditasyon; Morian Zenas’ın çırağı, Seif-ij Hidja’nın not dökümlerine göre; “Bu Ruh Çağıran derin trans gibi bir hale girerek mental olarak, yani bedeni olmadan Oblivion Diyarlarını gezebilmiştir.” Dokümanda ayrıca Psijic Tarikatı ve Dwemerlar çok güçlü bir telepatik büyü geliştirmişler ki, Oblivion’daki varlıklarla konuşabilmeye, hatta ve hatta oraya astral seyahat yapabilme yeteneği edinmişlerdir. Özellikle, Psijicler The Dreaming Cave adlı bir yer biliyordu, bu yer Oblivion’a bir Oblivion Kapısı olmadan gidebilmeye yarıyordu. Iachesis, Sotha Sil, Nematigh, Morian Zenas’ın kendisi, ve çok, çok fazla kişi Oblivion diyarlarına The Dreaming Cave ile gitmiştir.

Diyarlar;

Azura – Moonshadow
Boethiah – Attribution’s Share
Clavicus Vile – Clavicus Vile’s Realm
Hermaeus Mora – Apocrypha
Hircine – Hunting Grounds
MalacathAshpit
Mehrunes Dagon – Deadlands
Mephala – Sprial Skein
Meridia – Colored Rooms
Molag Bal- Coldharbour
Namira – Scuttling Void
Nocturnal – Evergloam
Peryite – The Pits
Sanguine – Sanguine’s Realms
Sheogorath – Shivering Isles
Vaermina – Quagmire