Numidium

Pirinç Tanrısı veya Pirinç Kulesi olarak da bilinen Numidium ya da Anumidum, Dwemer ırkının dev golemidir. Tonel Mühendisi Lord Kagrenac tarafından inşa edilmiştir. Doğrudan Dwemer’lerin ortadan kalkmasıyla ilgili olduğu zamandan beri birkaç kez diriltilmiştir.

İkinci çağın bitişine doğru, Morrowind Tribunal’i bu goleme sahip oldu. İmparatorluk ile ateşkes yapmak için Tribunal tarafından Tiber Septim‘e verildi. Tiber Zurin Arctus‘un Dwemer araştırmasını ele alarak, tekrar faaliyete geçirdi. Golemi aktif etmek için Mantella adlı taş ve bir Shezarrine‘nin ruhunun dolu olduğu zaman Lorkhan‘ın Kalbinin özelliklerini taklit eden ve bir ruh taşı. Golem sadece bu güçleri taşıyan bir Totem tarafından uyandırılabilir.

Yüce Aldmeri Dominion‘u yenmekte ve 2Ç 896’da Tamriel‘i ele geçirmekte çok etkili olmuştur. Resmi kayıtlara göre Tiber Septim bütün düşmanlarını yendikten sonra, golemi Tamriel’in tarafsız kraliyet ailelerini yok etmek için kullandı. Böylece kendisinin sadık bildiği kişileri tahta çıkarabilirdi. Başka bir Shezarrine olan Underking, Numidium’u kullanmaya destek olmadı ve Mantella’yı almaya çalıştı. Ama süreç, Underking ve Numidium’u harap etti. Parçaları Tamriel boyunca dağıldı.

Yüzyıllar birbirini takip ederken, Yalımlar golemin parçalarını toplama görevine emanet edildiler. Numidium ve Totem, Uriel Septim VII döneminde Illiac Bay bölgesinde bulundular. Bu durum Kral Lysandus’un öldürülmesiyle, bölgede büyük bir iç savaş başlattı. Sonunda bilinmeyen bir kahraman Mantella’yı ele geçirmek için Aetherius‘un diyarına gitti, oradan Mundus‘a döndü ve aktif hale getirdi. Bu durum Batının Çarpıtlığı olayı ile birlikte Numidium’un sonraki yıkımına sebep oldu.

Dwemer pirinç golemine benzeyen, Akulakhan ya da İkinci Numidium olarak tanılan golem, Dagoth Ur tarafından yapılmıştır. Golemi yapma amacı Morrowind’den yabancıları çıkartmak ve Tamriel’i ele geçirmekti. Akulakhan, Kagrenac’ın teorilerinden esinlenilmiş ve Lorkhan’ın Kalbi tarafından güçlendirilmiştir. 3Ç 427’de Neravarine tarafından yokedilmiştir.