Nocturnal

Gölgelerin Hanımı, Alacakaranlığın Kızı gibi isimlerle de anılan Nocturnal, gecenin ve karanlığın Deadric Prensesi, Hırsızlar Loncasının koruyucusudur. Genelde etrafında kuzgunlar bulunan, siyah kapüşonlu cübbe giymiş bir kadın olarak tasvir edilir. Diğer birçok Deadric Prensin aksine tamamen kötü bir karaktere sahip değildir. Evergloam isimli Oblivion diyarının sahibidir. Ayrıca Shade Perilous (Zamanında Battlespire’dan erişilebiliyordu fakat Mehrunes Dagon’un saldırısı sonrasındaki yıkımın ardından erişilemez hale geldi.) ve Crow’s Wood isimli küçük diyarlar da buraya aittir. Skyrim’de Evergloam’a açılan Ebonmere isimli bir portal bulunmaktadır. Gerçek mi yoksa mecazi mi olduğu bilinmese de, Azura ile Nocturnal’ın kardeş olduğundan da bahsedilmektedir.

Nocturnal

Eserleri

Nocturnal’ın Gri Maskesi

Giyicisinin yüzünü gizleyen deriden bir maskedir. Bu maske Emer Dareloth isminde bir hırsız tarafından Nocturnal’dan çalındı. Ardından Nocturnal bu maskeyi lanetledi. Bu maskeyi her kim giyerse tarihten siliniyor ve hafızasını yitiriyordu. Daha sonra bu maske Gri Tilki olarak bilinen Cyrodiil’deki Hırsızlar Loncası liderinin eline geçti. Kvatch Kahramanı ise bu laneti bir Kadim Tomar ile tarihi tekrar yazarak bozdu.

Maskenin üzerinde deadrik harflerle “Gölgeler seni gizlesin” cümlesi yazmaktadır. Bu cümle hırsızlar arasında bir kod olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Bülbüller bu cümleyi öldükleri zaman ruhlarının Evergloam’a gideceğine yorarlar.

İskelet Anahtar

İskelet Anahtar hem anahtar hem de maymuncuk formunda bulunabilen bir eserdir. Anahtar formunda her kilidi açabilirken, maymuncuk formunda en zorlu kilitleri bile kırılmadan açabilir. Fakat depolarını korumak isteyen büyücüler tarafından İskelet Anahtara iki kısıtlama koyulmuştur. Günde sadece bir kere kullanılabilir ve hiçbir hırsızın elinde çok uzun süre durmayarak bir süre sonra ortadan kaybolur. Ayrıca bu anahtarın en önemli özelliklerinden biri de Evegloam’a açılan portal Ebonmere’i açabilmesidir.

Anahtarın ilk kullanıcısı hırsız Arrovan idi. Daha sonra Ebedi Şampiyon, Ajan, Nerevarine, Kvatch Şampiyonu ve Son Ejderdoğan’ın eline geçmiştir.

Gölgelerin Yayı

Bu yayın kullanıcısının hızını arttırdığı ve görünmez yapabildiği söylenmektedir. Yay ilk önce efsanevi korucu Raerlas Ghile’a başarısız olduğu gizli bir görev için verilmiştir. Daha sonra ikinci çağda Dram isimli bir Kara Elf suikastçının eline geçmiş ve Prince A’tor’u zehirli bir okla öldürürken kullanmıştır. Üçüncü çağın sonlarına doğru ise bir ölüçağıran olan Yalaka Kral Goris’in eline geçmiş, daha sonra da Nerevarine onu öldürerek yayı kendine almıştır.