Night Mother

Night Mother
Night Mother

Night Mother, Sithis’in yani Padomay’ın gelinidir. Dark Brotherhood içinde çok büyük bir saygı ve statüye sahiptir Karanlığın Anası. Night Mother’ın geçmişi, şahsiyeti hatta gerçekten böyle bir kişinin olup olmadığı kesin değildir. Fakat Bravil’deki Lucky Old Lady heykelinin altında bulunan mezarlıkta kadın cesedi ve yanında beş çocuk cesedi onun gerçekten bir zamanlar yaşadığının göstergesi sayılmaktadır. Yine de bazı şüpheler mevcuttur, Fire and Darkness: The Brotherhoods of Death kitabında Night Mother’ın aslında Daedra Prensi Mephala olduğu savunulur. Bir başka eser  Sacred Witness‘ta Night Mother’ın eski bir Thieves Guild üyesi olduğu söylenir. Ama içlerinden en güçlü kanıtı sunan 2920 kitap serilerine aittir. Bu seride Night Mother’ın eski bir Morag Tong üyesi olduğu sonrasında buradan ayrılıp Dark Brotherhood’u kurduğu söylenir. Nitekim söylenenlerde doğruluk payı çok yüksektir. İkinci Çağ’ın 430. yılında Savirien-Chorak Morag Tong üyeleri tarafından öldürülmüş sonrasında bu eylemi gerçekleştiren üyeler Morag Tong’dan ayrılarak Dark Brotherhood isimli örgüte geçmiştir.

Dark Brotherhood kaynakları ele alındığında Night Mother’ın aslında sıradan bir anne olduğu ortaya çıkar. Beş çocuğu olan bu anne Padomay’a tapar yani Sithis’e. Sithis bu kadından beş çocuğunu kendi adına kurban etmesini ister. Night Mother beş çocuğunu Sithis kelamıyla kurban ettikten sonra Sithis Night Mother’ı kutsar ve kendi eşi olduğunu açıklar.

Night Mother bu olaydan sonra ölümsüz bir ruh, bir inanış olmuştur. Dunmer ırkından olduğuna inanılır fakat safkan değildir. Çünkü 2920, vol 12 – Evening Star kitabında “Night Mother kızının saçlarını tarıyordu…” ibaresi geçer. Burada bahsi geçen kızı Corda’dan başkası değildir. Corda ise bir Redguard’dır. Night Mother’s Truth kitabında Night Mother’ın Dunmer olduğu ve çocuklarını Sithis adına kurban ettiği söylenir.