Nida

Nida (Dragon Shout), veya ejderha dilinde Thu’um, büyünün çok eskilerden kalma formudur, belirgin bir şekilde Merethic ve İlk Çağ’da Skyrim’de kullanılmıştır, fakat zaman geçtikçe unutulmaya başlanmıştır. Nidalar, bazı “words of power” kelimelerini kullanıp güçlü büyüsel etkiler yaratır, genellikle bu etkiler saldırmak için kullanılır. Her Nida 3 kelimeden oluşur. Fakat, bir nidanın bir veya iki kelimesi kullanılabilmesine rağmen, etki 3 kelimenin birleşiminden kat kat daha düşük oluşur.

Kyne, insanlığa Thu’um’un gücünü veren tanrıdır. Paarthurnax ise bu gücü öğreten ilktir. Eski Nord kahramanları Felldir the Old, Gormlaith Golden-Hilt ve Hakon One-Eye Dragonrend’i yapan kişilerdir, bu nida bir Elder Scrolls ile Alduin’i zamanın gelgitlerine yollamaya yaramıştır.

Ejderhalar bu konuda ustadır ve istediği zaman kullanabilirler, çünkü yaratılışta bu kutsal dil ruhlarının derinliklerinde olduğundan yetenekleri doğuştandır, (Ejderhalar birbirlerine karşı Thu’um’un gücünü kullandıkları zaman, o olay aslında ölümcül bir sözlü tartışmadır.) fakat ölümlüler, bu gücü uzun zaman boyunca öğrenme, meditasyon ve kelimelere çalıştıktan sonra bu gücü kullanabilmektedirler. Fakat bu konuda istisnalar her ne kadar nadir olsa da vardır, örneğin Dragonborn, her ne kadar ölümlü bir vücutta olsa bile bir ejderhanın ruhuna sahiptir. Dragonborn sezgisel olarak Nida kullanabilmektedir, fakat kullanmadan önce bir ejderhanın ruhunu emmesi gerekmektedir, nedeni ise ejderhanın kelime anlayışını ancak ruhunu emerek anlayabilir. The Way of the Voice görevinde gösterildiği üzere, Dragonborn ayrıca bazı kelimeleri anlayabilen kişilerden de bilgi emebilir.

Dragonborn ejderhaların ruhlarını emebilme yeteneği sayesinde, ejderhaların dillerini çok büyük bir etki yaratarak kullanabilir.

Dragonborn’dan başka çok az karakter Thu’um gücünü kullanabilmektedir, örneğin Greybeards, toplumdan uzak High Hrothgar adlı bir kalede yaşayan keşişler. High Hrothgar dağın tepesinin yarısında bulunur, Throat of the World’un yakınlarında. Greybeards keşişleri Thu’um’un gücünü Tanrılara şükretmek ve ibadet etmek için kullanırlar. Fakat, inançları Blades topluluğundan farklıdır, Blades topluluğu Thu’um’un gücünün ejderhalara karşı olan savaşlarda kullanılmasına inanır.

Bu Nidalar çok güçlü etkilere sahiptir ve kullanıcıya farklı farklı yetenekler sağlar. Örnek olarak, bir nida düşmanları çok uzağa fırlatır, farklı bir nida ise kısa bir mesafeye neredeyse anında gitmeye yarar, ve ateş ve buz nidaları ise düşmanlara ağır hasar verir. Bir nidayı sadece 1 kelimeyle kullanabilirsiniz, fakat bir nidanın her bir kelimesini daha öğrenmek nidayı daha güçlü kılar.

General Tiber Septim bir Dragonborn idi, nidaları kullanmak için doğuştan özelliklere sahipti.

Son Dragonborn Alduin’i yenmiştir ve diğer ejderhalar tarafından dominant dov (Hükmeden Ejder) lakabını 4.Çağ’da Mundus’ta almıştır.