Nerevarine Kehaneti

Son Güncelleme: , Sesl1harf

Nerevarine Kehaneti, Azura tarafından ön görülen bir kehanettir ve kendisine karşı gelen Tribunal’in sonunu getirecek olan, Indoril Nerevar’ın reenkarnasyonudur.

Genel Bilgi

Tribunal’ın Lorkhan’ın kalbini kullanmasından ve üçlünün Büyük Chimer Şampiyonu Indoril Nerevar’a verdiği kutsal yemini bozduktan, ayrıca Indoril’in ölümünden sonra, Daedra Prensi Azura bütün yetkilerini Alacakaranlık ve Şafakta Nerevar’ı tekrar canlandırmak için kullandı. Tribunal bunu reddetti, Tribunal Morrowind’in Chimer halkına Daedra Prenslerinden daha güçlü ve etkili olduklarını söyleyerek Morrowind halkının tanrısı oldular. Azura bu küfür gibi ihanete karşılıksız kalamadı; Tribunal’ı ve Chimer ırkını lanetledi, Chimer ırkı küle dönerek Dunmer haline geldi, lakin Tribunal bunu bir hediye olarak gösterdi. Azura Chimer’i lanetlerken “Siz Nerevar’a ihanet ettiniz, sizin ölümünüzüde Nerevar hazırlayacak” demiştir.

Ayrıntılı olarak;  Azura dedi ki, “Bunu ben yapmadım ama siz yaptınız. Kaderinizi seçtiniz ve insanlarınızın kaderini ve bütün Dunmerler sizin kaderinizi paylaşacak, şu andan zamanın sonuna kadar. Kendinizi tanrı olarak görüyorsunuz ama siz körsünüz ve her yer karanlık.”

Kehanetin ortaya atılmasından sonra bu olay “Nerevarine Kehaneti” , 3. Çağda ise Vvardenfell Krizi olarak bilinecekti.

Tribunal bu kehaneti bir sapkınlık olarak niteledi ve bu kehanete inanan insanlara (Çorakdiyarlılar, Dissident Rahipleri ve diğerleri) ağır zulüm etti.

Kehanet

Kehanete Göre Morrowind’e  “annesi ve babası belli olmayan ama belirli bir günde doğmuş bir mahkum” gönderilmiş ve Tribunal tarafından öğrenilmiştir. Nerevarine’nin ırkı ve cinsiyeti tam olarak bilinmemektedir, ancak birçok kişi tarafından bir erkek Dunmer olduğu söylenmektedir. “Seven Visions of Seven Trials of the Incarnate” adlı yazıt bu Kehanetin en bilinen bir parçası olmuştur.

Nerevarine’nin Yedi Testi

İlk Test: Belirli bir gün, ancak belirsiz bir anne, Ay ve Yıldız’ın (Moon and Star) yeniden doğuşu.
İkinci Test: Ne hastalık ne yaş zarar verir ona, etin laneti önünde uçar gider.
Üçüncü Test: Karanlık Mağaraları Azura’nın gözünde görür ve Ay ve Yıldız parlaklık sağlar.
Dördüncü Test: Bir yabancının sesi bütün Evleri birleştiriyor. Üç Salon (Three Halls) onu Hortator diye çağırıyor.
Beşinci Test: Bir yabancının eli Veloth’yi birleştiriyor. Dört Kabile (Four Tribes) onu Nerevarine diye çağırıyor.
Altıncı Test: O yas tutulmamış kabile için, Kan ve Onur adına Günahlarını yiyor ve yeniden doğuyor.
Yedinci Test: Onun merhameti sahte tanrıları serbest bırakır.

 • Nerevarine İlk Testte kendisinin bilinmeyen bir kişi olduğunu ancak özel bir günde doğduğunu öne sürdü.
 • İkinci Testte, tüm hastalıklara bağışıklığı olduğunu ve hatta  yaşlanmadığını önesüren eşsiz bir gücü olduğunu söylüyor. (Corprus, diğer ismiyle Etin Laneti “Curse-of-Flesh”)
 • Üçüncü Testte ilk bakışta biraz şaşırtıcı, Nerevarine gizli bir türbe olan “Cavern of the Incarnate”e varıyor ve burada Indoril Nerevar’ın efsane yüzüğü “Moon-and-Star” veya “One-Clan-Under-Moon-and-Star”ı ele geçiriyor ve Nerevar’ın reenkarne hali olarak kabul ediliyor.
 • Dördüncü ve Beşinci Testteki çalışmalar oldukça birbirine benzer, Detaylı olarak Nerevarine yeteneklerini Davasında Morrowind’i birleştirmek için kullandı. Morrowind’in uygar topluluğu Ashlander onu Nerevarine olarak kabul etti ve Morrowind’in Üç büyük Hanesi (Hlaalu, Telvanni, Redoran) onu Hortator olarak gördü, Bu unvan yani Hortator Morrowind’i Savaş ve Acil durumlarda Büyük Hanelere liderlik eden kişilere verilir. Bunların her ikisi de Nerevarine’nin yine de Ashlander ve Büyük Hanelerin içinde olmadığı gösterir.(Nerevarine oyun için “Outlander” olarak adlandırılır.)
 • Nerevarine Altıncı Testte Indoril Nerevar’ın hakkında öğrenebileceği bütün tarihi öğrendi ve Nerevarine eski arkadaşı Dagoth Ur’u yenerek Lorkhan’ın Kalbini fiziksel olarak yok etti. Tribunal bundan zarar gördü ve Tribunal’in sahte tanrılıkları ortadan kayboldu. Nerevarine, böylece onların anısına günahlarını serbest bırakmış oldu.
 • Yedinci Testte 3. Çağın tartışmasız kehanet işareti Tribunal’ın ortadan kaybolması, ve Nerevarine’nin Tribunal’i ilahiyat kaynağından koparmasıdır. Kehanet yerine getirildikten sonra Sotha Sil (Tribunal’in bir üyesi) Almalexia (Tribunal’in diğer bir üyesi ve Indoril Nerevar’ın eski karısı) tarafından öldürülmüş, daha sonra da Nerevarine Almalexia’yı büyük bir öfke içinde öldürmüştür. Tribunal’in son üyesi Vivec’e tam olarak ne olduğu bilinmemektedir. Bunun ilgili bir kaç spekülasyon ve olasılıklar ortaya çıkmıştır, bunlardan bazıları;

-Tanrılığı ve İlahiyatı olan Lorkhan’ın kalbini kaybettiği için “sessiz meditasyon”a yattı ve bir daha da gözükmedi.
-Kendini Daedraya meydan okumuşcasına Tanrı ilan ettiği için Daedra tarafından cezalandırıldı.
-Vahşice öfkeli Nerevarine tarafından öldürüldü.

Almalexia
Almalexia

Nerevarine’in Kaderi

Azura sayesinde tüm hastalıklara karşı bağışıklıdır, daha doğrusu sebebi Corprus’tur, Corprus’a yakalandıktan ve tedavi olduktan sonra bir daha hiç bir hastalığa yakalanmıyor Nerevarine. Sadece kendisine ait One-Clan-Under-Moon-and-Star veya Moon-and-Star adlı yüzüğü vardır, kendisi dışında takanlar ölür. Nerevarine’nin dönmesinin işaretleri: Blight laneti, corprus hastalığı ve  Sleeperların ortaya çıkmasıdır. Nerevarine Kehaneti ve Vvardenfell krizinin ardından Nerevarine’ye ne olduğu bilinmemektedir, bazı kişiler tarafından Azura tarafından Akavir’e gönderildiği ve orada öldüğü söylenir.

Başarısız Kehanetler

“Başarısız Vücut bulma” veya “Nerevarine” olarak da bilinir (gerçek Nerevarine ile karıştırılmamalıdır). Bu kişiler sözde Indoril Nerevar’ın reenkarne halidir. Bu insanların hepsinin diktatör ruhlu olduğu düşünülüyordu ama gerçek kehanet ortaya çıkınca sahte oldukları da ortaya çıkmıştır.
Bilinen kişiler:

 • Ane Teria
 • Conoon Chodala
 • Erur-Dan
 • Hort Ledd
 • Idrenie Nerothan
 • Peakstar

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: