Nedeler

Kuzeylilerin ataları olan Nedeler kuzeydeki buzul topraklar olan Atmora ‘da dağınık halde yaşayan klanlarda oluşmaktaydı. Sürekli iç savaş halinde olan kıtada huzur olmamasından dolayı bir grup Nede Tamriel‘in kuzeyine göç ettiler.

<a href=

Tarihleri

Nordik kahraman Ysgramor’un liderliğinde kıtaya gelen bu antik toplum Aldmeri ilkelerine dayanan bir Nordik dil geliştirip insanlara ait olan ilk tarihi kayıtları oluşturdular. Ysgramor’un filosu Skyrim‘in en kuzey ucundaki Broken Cape’de  bulunuyordu. Nedeler efsanevi şehirleri Saarthal‘ı bu dönemde inşa ettiler. Nedik toplumun hızlı çoğalması ve gelişmesi bölgenin asıl sakinleri olan Kar Elflerini tedirgin etmeye başladı. İlk başlarda barış içinde yaşayan topluluklar Kar Elflerinin saldırılarına uğramaya başladı.

Elflerin Gözyaşı Gecesi olarak bilinen olaylar (Night of Tears diye de geçer) bu dönemde patlak verdi. Ysgramor ve yanındaki bir grup haricinde bütün Nedeler katledildi. Ysgramor efsanevi 500 ile geri döndüğünde Elfleri mağlup etti, kalan Elfler Morrowind, Ulu Kaya ve diğer çevrelere kaçtı. Bir dizi olaydan sonra Kar Elflerin liderinin de öldürülmesiyle birlikte Kar Elfler tamamen Skyrim’den kayboldular.

Hızlı kazanılan zaferlerden dolayı cesaretlenen Nedeler Ulu Kaya ve bütün Tamriel kıyısı boyunca elf yerleşimlerine baskınlar düzenleye başladılar. Bu dönem ayrıca Mer ırkların Tamriel’de Vadiorman, Morrowind ve Yaztutan Adası haricindeki bütün yerleşimlerden geri çekildiği dönemdir. 1.Çağ’ın 68 yılında Atmora’dan çok sayıda Nede Skyrim’e göç etti ve Atmora gittikçe ıssız bir buz mezarlığına dönüştü.

Kategoriler Irklar