Nchuleft Günlükleri

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar : ESO, Morrowind, Skyrim
Çevirmen: Ahmet Sait Akten
Orijinal İsim: Chronicles of Nchuleft

Bugünlük Nchuleft’teki Cüce kolonisi hakkında tarihi önem taşıyan bazı olayları anlatır. Bu metin Aldmeris dilinde yazıldığından anlaşılıyor ki büyük ihtimalle bir Altmer tarafından kaleme alınmıştır.

Lord Ihlenham’ın Ölümü

Yıllardan 1220’nin Mayıs ayında Lord Ihlendam batı yaylalarına doğru bir yolculuk sırasında Koruyucu Anchard ve General Rkungthunch’la buluşmak için Nchulefr harabelerine geldi ve Dalen-Zanchu da buluşmaya katılmak için gelmişti. Kendi aralarında uzunca bir süre konuştular ama bu hep yaptıkları şeydi, uzun zamandır arkadaştılar. Toplantı bitti ve herkes kendi evine ait olduğu topluluğa geri döndü.

Bu buluşmayı dinlemek için gelen Bluthanch ve oğulları bu gizli toplantıda Konseylere karşı bir ihanet planı yapıldığını gördü; ve bu konuyu kendi aralarında sık sık konuştular. Bahar geldiğinde her zaman olduğu gibi Bamz-Amschend harabelerinde yapılan konsey buluşması ilan edildi. Bu buluşmalarda bira ve şarkılarla iç içe olan insanlar cesurca içkilerini içer ve içki masasında pek çok konu hakkında konuşurlar ve kendi aralarında sürekli birbirlerini ve farklı Dwemerları karşılaştırırlardı.

Konsey üyelerinden biri Lord Ihlendam’ın her yönden diğer konsey üyelerini geride bıraktığını onlardan daha üstün olduğunu söyledi. Bluthanch bu duruma epey kızdı ve kalkıp; “Benim Lord Ihlendam’dan hiç de geri kalır bir yanım yok ve bunu ispatlamak için can atıyorum” dedi. Bu iddia her iki grubun üyelerini de o kadar kızdırdı ki birbirlerine meydan okuyup düelloya davet etmeye başladılar. Ama daha az şarhoş ve daha anlayışlı olan insanların araya girip ortalığı yatıştırmasıyla birlikte her iki grup da evlerine geri döndü ama artık kimse onların tekrar barışçıl bir şekilde bir araya gelmelerini beklemiyordu.

Ama derken sonbaharda Lord IhlendamBluthanch’danHendor-Stardumz’da görüşmeye davet eden bir mesaj aldı. Bunun bir tuzak olmasından korkan Ihlendam’ın tüm yakınları ve yurttaşları gitmemesi için ısrar ettiler ama Lord Ihlendam onların hiçbirini hatta birlikte onurunu taşıyan korumasını bile dinlemedi. Ve ne yazık ki, Hendor-Stardumz’a yolculuk sırasında Chinzinchgeçitinde kalabalık bir grup pis yaratık vahşice saldırarak Lord Ihlendam’ı ve beraberindekileri öldürdü. Bu olayın ardından herkes Bluthanch ve oğullarının bu yaratıkları çağırdığını ve Lord Ihlendam’ın üzerine saldığını söylüyordu ama ortada hiçbir kanıt yoktu. Lord Ihlendam’ın naaşı Leftunch isimli bir yerde defnedildi.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: