Mundus

Mundus, Nirn merkezli bir düzlemdir. İçerisinde canlıların yaşadığı Nirn gezegeni ve Aedraların formları bulunur.

Lorkhan, akranlarına bir yaşam, yeni bir düzen planıyla gelir. Ona göre ölümlü canlıların olduğu bir evren yaratılmalı ve Aedralar da bu düzenin bekçisi olmalıydı. Bu plan et’Adalardan bir kısmına çekici gelmemiş ve ilgilenmemişlerdir. Kimisi ise -ki bu büyük çoğunluğa tekabül eder- kabul edip canlıları yaratmaya başlamışlardır.

Mundus
Mundus

Et’Adalardan en kudretlisi denebilecek olan Magnus, kainatın tasarımını yapmıştır. Kendisine mimar da denmektedir. Yaşamın yaratılışı sırasında et’adalar, kendi güçlerinin zamanla tükendiğini farkederler. Yeni bir canlıya yaşam verirken kendileri yaşamlarını kaybetmektedir. Lorkhan bunu bilmesine rağmen bu konuda diğer tanrıları uyarmamıştır. Sonucunda hain ve hilebaz yaftası yer, yaratılış aksar. Lorkhan’ın sahtekârlığını gören Magnus evreni terk etmeye karar verir. Çünkü Nirn son derece dengesiz bir yapıya sahipti ve gittikçe kötüleşiyordu. Nirn’ün sonunu görmektense ayrılmayı tercih etmiştir.

Fakat bazıları kalıp canlı yaşamını yaratmaya devam etmiştir. Bu yüzden kendi varlıklarını kaybettiler. En bilindik örneği Aedralar’dır. Mundus’un içerisinde bulunan 8 Aedra’nın gezegeni aslında onların ölmüş bedenleri sayılabilir. Yeryüzünde bitkileri, doğayı ve fizik kanunlarını oluşturan et’Adalar ise tamamen yok olmuştur.