Muatra

Son Güncelleme: , mertusta

Süt Alıcısı, anlamına gelen Muatra, Tanrı-Kral Vivec tarafından kullanılan ya metaforik ya da edebi bir zıpkındır. Bu zıpkın Vivec’in  “bir mızrak gibi şekillendirilen” aşkının fiziksel bir göstergesidir. Ve bütün niyet ve amaçlarından dolayı Vivec’in hem dişil hem de eril cinsiyette olan kendi genitallerinin kinayeli bir benzerliğidir. Vivec iddialara göre bu zıpkını kendi aşkından yapmıştır ve bu zıpkını evli oldukları zaman Molag Bal’ın mızrağından çaldığı bir sırdan yararlanarak ölümcül bir silaha dönüştürdü. Molag Bal’a saldırdıktan sonra Vivec bu yeni zıpkını sonraki eşinden olan binlerce çocuğunu öldürmek için kullandı. Onları kısırlaştırdı ve onları kurumuş kemik haline getirdi.

Sekiz Canavarlar

Molag Bal ile sahip oldukları çocuklarını öldürdükten sonra Vivec, dokuz tane canavarın Muatra’yı kurtardığını öğrendi.  Daha önceden kendi kararıyla “Saatler Kitabı” (Book of Hours/ 36 Lessons of Vivec, Sermon 18) yapmak için canavarlardan birini yenmiş olmasına rağmen, Vivec “orta dünyada” (Middle World/ the sex-death of language and unique in all the middle world/ 36 Lessons of Vivec yaşayan sekiz canavarı Muatra ile birlikte avlamaya çalıştı. Vivec bu saldırıları uzamsal olmayan uzayda yarattığı Provisional House’taki mevki noktalarında yerleştirdi.

Bu savaşların kendisi efsanevi ve sembolik bir biçimdedir. Bunların çoğu muhtemelen aslında tarihte kaydedildiği gibi meydana gelmemiştir. Onların Vivec meselelerini ifade ettiği ve bilinmeyen olayların hayali alegorileri olduğu söylenmektedir.

Moon Axle (Ay Aksı)

Moon Axle Muatra’dan gelen ilk canavardır ve iki defa dünyaya geldiği söylenmektedir. Moon Axle uzun süre tek bir yerde duramayan birçok uzun çizgiden oluşmaktadır. Bu da kendisine özgü ikili bir tabiat kazandırmaktadır. Bütün gerçek parçalardan kaçınarak, Moon Axle bu nedenle mızraklara karşı bağışıklık kazanmıştır. Onu öldürmek için, Vivec ona oyma bir kılıçla vurdu ve onu bir kanyonun içerisinde bulduğu su perisi av köpekleri (Nix Hounds) oval ruhlarıyla paketledi. Onun doğasını çözümledi. Ruh reçine Moon Axle hareketsiz hale getirdi ve onun bağışıklık mızraklarını işe yaramaz hale getirdi. Daha sonra Moon Axle’ı Muatra ile birlikte delip geçti. Bu da onu tamamen statik hale getirdi ve parçalara ayırdı.

The Treasure Wood Sword (Hazine Orman Kılıcı)

The Treasure Wood Sword bir kılıç gibi olduğu kadar bir canavar da değildi. Savaş sanatları çizgiler öncesinde de var olan antika düz çizgilerin Moon Axle’ın doğası için gerekli olan sinus dalgalarına dönüştürülebileceğini göstermiştir. Bu kılıcı kullanan kişilerin bilinir oldukları söylenmektedir. Bu kılıç, Meclisin prensesi ile bir anlaşma yapmaya zorlanan Morag Tong tarafından tutulan Mora Hanesinin (House Mora) eski bir ata türbesinde korunmaktadır. Ancak Suikastlar Kralı, o seks ve cinayet sayesinde sözünü kanıtladıktan sonra bu kılıcın varlığını Vivec’e bildirdi. Morag Tong, Vivec’in yansıması Mephala yerine saygı göstermeye başladığı zaman bu muhtemelen tarihteki noktayı işaret etmektedir.

Horde Mountain (Horde Dağı)

Horde dağı, Muatra’dan kurtulan üçüncü bir canavar, birbirleri üzerinde bulutları kesecek kadar sıkıştırılmış savaşçıların modüler örneklerinden oluşan geniş konik bir şekillidir. Vivec gerçekten canavar ile kavga etmeden önce, daha alttaki üç hanenin orduları şüpheli bir doktrinden yapılan ağ içerisinde dağı hapsetti. Vivec üç haneyi kutladı (Three House) ve liderlerini Buoyant Armigers’i oluşturmak için evlendirdi. Vivec o zaman Horde dağını Muatra ile delip geçerek öldürdü. Onun kemikleri de Vivec şehrinin (Vivec City) kuruluş taşları oldu.

 

The Pocket Cabal

The Pocket Cabal Muatra’dan kurtulan dördüncü canavardır ve kendisini Doğu’nun en büyük Chimeri büyücülerinin büyü listeleri içerisine sakladı. Vivec kendisini bir yolcu ve Muatra’yı bir cüce olarak gizledi. Fakat bir ya da iki yıllık gizlenmeden sonra ve Muatra’da Pocket Cabal’ın sözlerini yedikten sonra, o Vivec’i fark etti ve onu yazılı kölelerini ağızlarının içine hapsetti. Onları Adjacent Place’ye (Lyg Kıtası) iliştirilmiş gizli bilgi balonunun içinde patlattı. Büyücülerin en büyüğü sebep olduğu hengâme ile birlikte Vivec ile yüzleşti. Fakat kibrinden dolayı Vivec tarafından öldürüldü. Büyücünün büyük aygıt takımı köle kalemi üzerine düştü. Ve tesadüfî bir şekilde hepsini dışarıya saldı. Pocket Cabal’ı kapsaması için, Vivec şeytan başlıklı bir kubbe inşa etti ve bütün köleleleri onun içine hapsetti. Bu toprakların büyücülüğün yok edildiği ve lanetlendiği bir yer olduğunu belirtti. Cabal tarafından kandırılan Sotha Sil’ e, canavarı saklaması için izin verildi.

Ruddy Man

Ruddy Man
Ruddy Man

Ruddy Man yada Dreughların Atası, Morrowind, Gnisis’te bulunan Coal Mağarasında Vivec ile savaşan dreughdur. Buradaki savaşlarından bir 10 sene sonra tekrar Tear şehrinde ikili savaşmıştır. Coal Mağarasındaki savaşta Vivec galip gelmiştir fakat Ruddy Man’in hayatını bağışlamıştır. Karşılığında Ruddy Man ve çocukları kendi derilerini Dunmerlerin zırh yapımı için bağışlayacaktır. Lyg Kıtasında yani Adjacent Place’

Muatra’dan kurtulan beşinci canavar Molag Bal’ın eski imajı formunu alan Ruddy Man’dır. Dreughlar dünyayı yönettiği zaman yeniden tapılmaya başlamıştır.  Vivec onun Muatra’ dan kurtulan en az karmaşık canavar olduğunu düşünmüştür. O sadece kendisini bir katile dönüştürenlere karşı bir savaşçıydı. Ruddy Man Gnisis’ten bir çocuk peydahladı. Ve onun Vivec ile olan mücadelesinin West Gash’i oluşturduğu söylenmektedir. Vivec en sonunda onu Koal Mağarasından’da yendi. Vivec, onların onu dış dünyadan koruması vaadiyle Ruddy Man’in sığınağını Dreugh’un kraliçesine haber verdi. Ancak 10 yıllık süre içerisinde Ruddy Man Tear yakınında yeniden ortaya çıktı. Ve Felaketler Hanesinin (House of Troubles) papazı tarafından yenilgiye uğratıldı. Dreughlar efsanevi esneklik için ordusunu güçlendirdi. Ve onun ölçü bakımından daha büyük hale gelmesine izin verdi. Vivec dev halini aldı ve bir kez daha Ruddy Man’a döndü. Bu kez kendi kabuğunu (Derisini bknz.1. paragraf, Ruddy Man tanımı) Number Room’un yasal mistiklerine hediye etti.

City Face

City Face
City Face

City-Face Vivec’in Muatra’sından kurtulan altıncı canavardır. Ve orjinal olarak Ha-Note olarak adlandırılırdı. Vivec küsmüştü ve onun bu canavarın yerini bulma yeteneksizliğine sinirlenmişti. Bu sadece bir dürtü ya da güç ve sıkıştırılmış kitlelerin sıklığına ayarlanmış ezoterik rüzgar siniri olarak tanımlanmaktadır. Ha-Note insanların yankılanan kültürlerine şaşırdı. Böylece de Bitişik bir Yere (Adjacent Place/LYG) kaydı. O burada yeni ölümsüz duyguları emmeye başladı ve Grabber’ler tarafından esir alındı. Hiçbir zaman kendilerine bir şehir inşa etmemiş olan Grabber’ler Vivec’in şehrine gıpta ile baktılar bu nedenle Ha- Note’nin yüzü umuduna bağladıkları kendi kulelerini inşa ettiler. City Face canavarı, şu anda Vivec’e bir benzerliği açığa çıkardı. Ve Vivec imajı (Numidium) Dwemer tarafından yapılandırıldı. Belirsiz duygularından dolayı vatandaşlığı ölen City-Face Vivec’in kendi kültürünü düzeltmesi ya da Vivec’in kini zorla almayı umut ederek anne ve babasını kendisi aradı. Dwemer ile ilgili artan bir aciliyet hisseden ve çocuklarını öldürmekten bıkan Vivec, Ethos Bıçağı ile onu kaydırmadan önce City Face’nin kültürünü düzeltti.

 

Lie Rock / Ministry of Truth

Ministry of Truth
Ministry of Truth

Lie Rock Muatra’dan kaçan yedinci Canavardır ve Vivec’in İkinci Aralığı sayesinde dünyaya geldi. Lie Rock Gizli Cennete kaçan devasa bir ay parçasıdır ve Lorkhan’ın kayıp ruhu “Void Ghost” olarak bilinen eşsiz tanrıçayı öğrenmeye çalıştı. Vivec en sonunda Rock’u kirletti. Onun aptal olduğunu düşünüyordu. Çünkü Void Ghost’un anlaşmaları sadece yönetimde olan krallar ( Ruling King* Vivec, Tiber Septim ve Indoril Nerevar için kullanılır – Lore yazısı yakında.) için geçerliydi. O zaman Vivec Nerevar’ı Lie Rock’u öldürmesi için gönderdi fakat o Vivec şehrine bir saldırı düzenlemesi için Lie Rock’a bir şans veren Void Ghost tarafından engellendi. Görüldüğü gibi Lie Rock şehri harap etmek üzereydi. Vivec sadece elini kaldırdı ve Lie Rock’u havada dondurdu ve daha sonra onu delip geçmesi için Muatra’ya gönderdi. Vivec Rock’u şehrin üzerinde tutmaya karar verdi. Böylece eğer onu seven insanlar onu almaya çalışırsa kaya düşecekti ve onları öldürecekti. Böylece Gerçeklerin Başkanı (Ministry of Truth) oldu.

GULGA MOR JIL

GULGA MOR JIL Muatra’dan kaçan sekizinci ve en güçlü canavardı. Fakat diğerlerine göre daha az saldırgan davrandı. Vivec onu öldürmeye gittiği zaman, GULGA MOR JIL sadece onun niçin ölmek zorunda olduğunu sordu. Vivec ona kayıtsız olmanın kendisinin doğasında var olduğunu söyledi. Fakat bu GULGA MOR JIL’i tatmin etmedi. Bu nedenle Vivec ölüme terk edilmiş kişiler için eski bir duayı ezberden okudu.

“Ateş benimkisidir: onları bitirmesine izin ver,
Ve gizli bir kapı yap
Padhome’nin Sunağında
Boet-hi-Ah Evinde
Bizim güvende olduğumuz ve baktığımız yerde.”

Bu kelimeler ile birlikte, GULGA MOR JIL onun ölümünü kabullendi ve Vivec onu Muatra ile birlikte delip geçti. Onun kemikleri Narsis şehrinin kuruluşu oldu.


 

Vivec Mahkemesi

Oblivion Krizinden çok kısa bir süre sonra Vivec’in mahkemesinin sonunda, o şunu söyledi. O mahkemeye getirilmesi gereken anlaşmasının arkasındaki gerçek mantığını açığa çıkardı. Böylece o Chimer’i lanetlediği için bütün hareketlerinin Azura üzerinden intikamını alabilecekti. Mundus’a onu bağladığı için, Vivec Muatrayı onun boğazına kadar sapladı ve onu bu dünyadan ayırdı. (Micheal Kirkbridge/Trial of Vivec, Lore yazısı yakında.)

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: