Mournhold

Mournhold’un, “büyünün ve ışığın kenti” aslında 2 ismi vardı. Mehrunes Dagon’un yıkımına uğrayan Old Mournhold’un asıl adı Almalexia’ydı. Kent Morrowind’in güney doğusunda bulunmaktadır ve Indoril ailesinin kontrolündedir. The Royal Palace kentin merkezini,yeni kral Hlaalu Helseth, annesi Barenziah, bir royal guard garnizonunu hemde İmparatorluk kültürü hizmetlerini oluşturmaktaydı.
The Temple kentin kuzeyindeki High Chapel isimli binadan oluşmaktaydı. Bu bina aynı zamanda Tribunal Temple’ın yaşayan tanrıçası Almalexia’nın eviydi. Bu tapınakta ayrıca Archcanon ofisi, küçük bir revir ve Almalexia’nın kişisel korumaları olan Hands of Almalexia bulunmaktadır. Kent beş ana bölümden oluşmaktadır. Godsreach, the Great Bazaar, Plaza Brindisi Dorom, Royal Palace, ve the Temple Courtyard. Aynı zamanda kentin altında Old Mournhold adı verilen çok geniş bir harabe bulunmaktadır.

Tarihi

Ebonheart ve Mournhold arasındaki rekabet ilk çağlara kadar dayanmaktadır. Daha sonra bu iki şehir Klan R’Aathim tarafından yönetilen küçük bir Morrowind krallığı meydana getirdiler. Ayrıca bu klana mensup Katariah Ra’athim, III. Pelagius Septim ile evlenerek imparatoriçe olmuştur. Sonra Ebonheart ve Mournhold bu birliktelikten ayrılmıştır.

Mournhold
Mournhold

Mournhold ilk çağın sonunda Daedric Prens Mehrunes Dagon tarafından yerle bir edilmiştir. Sotha Sil ve Almalexia kenti kurtarmakta çok geç kaldılar fakat sonra Mehrunes Dagon’u Oblivion’a yeniden sürgün etmeyi başardılar. Kentin yapımına yeniden başlanıldı.

2E 582’de Mournhold’a Maulborn adında kendini bir hayır kurumu olarak gösteren Daedric tarikatı sızdı. Bu kentte kaosa sebep oldu ve kentte kaydı bulunmayın kişiler kentten çıkartıldılar. Fakat Maulborn kuvvetleri lağımlar aracılığı ile High Chapel’e ulaşmayı başardılar. Ve burada bir Oblivion kapısı açtılar. Sonunda Maulborn’u yok etmek isteyen Almalexia ile çalışan bir kahraman
tarafından durduruldular. Her nasılsa tarikat geri çekilirken tapınaktan The Judgment of Saint Veloth isimli eseri çalmayı başardı.

Tiber Fetihleri zamanında kent Lejyon birlikleri tarafından ele geçirildi ve bir sürü asker Royal Palace’ın bulunduğu yere konuşlandırıldı. Tiber Septim ve General Symmachus’un fethi sonrası Mournhold yavaş yavaş yerel yönetime yeniden döndü ve Queen Barenziah burayı imparatorluk altında burayı yönetti. Bu süre içerisinde Almalexia Septim imparatorluğunun yükselişiyle birlikte kenti geliştirmek baya çaba sarfetti. İmparatorluğun yıkmış olduğu Mournhold yeniden inşaat edildi.

Arnesian savaşları sırasında, Kral Symmachus öldü ve Dres ailesinin isyanı çıktı. Bu kargaşa sırasında Mournhold’a tekrar saldırı düzenlendi. Barenziah kaçmak zorunda kaldı ve taht amcası Llethan’a kaldı. Llethan’da kısa bir süre sonra öldü(İddialara göre Helseth tarafından zehirlendi). Helseth tahta çıktı. Üçüncü çağın geç döneminde kentte bir dizi felaketler yaşandı. Tribunal tanrısı Sotha Sil yaratmış olduğu Fabricants yaratıkları aniden ortaya çıktılar ve saldırıya geçtiler. Yaratıklar yenilgiye uğratıldı. Bu saldırısı sonrası yaşayan tanrıça Almalexia delirmiş olduğunun söylentileri arasında kayboldu ve eski dostu Sotha Sil’i öldürdü. Daha sonra Clockwork City’de reenkarne Nerevarine tarafından öldürüldü. Red Year’ın akabininde Redoran ailesi önderliğinde Vvanderfell’e
yardımlar Mournhold üzerinden yapıldı. Aşağı yukarı bir yıl sonra Morrowind Black Marsh’li Argonianların istilasına uğradı. Başkent Mournhold’dan Black Light’a taşındı. Sonra Argonianlar Redoran ailesi tarafında güneye sürüldü. 4E 201’de Morunhold eski ihtişamının altında yeniden inşaat edildi. Tapınak yeniden inşaat edildi. Almalexia’dan kalan son izler kaldırıldı. Şimdiyse kentin ana merkezi Plaza Birindisi Dorom’da yer evler kentte ki tapınakta hac görevlerini yapmaya gelenlere ev sahipliği yapmaktadır.