Molag Bal

Molag Bal, alanı ölümlülerin hâkimiyeti ve köleliği olan bir Daedrik Prens’tir. Ruhların Biçicisi olarak da bilinir. Başlıca amacı, ölümlerin ruhlarını toplayarak, ölümlü alemlerde çekişme ve anlaşmazlık tohumları yayıp, onun egemenliği ve kendi dünyasının içine getirmektedir. Bir efsane Molag Bal’ın Nedik bakiresi olan Lamae Bal‘ı gasp ederken, ilk vampiri yarattığını iddia eder. Ayrıca başka ölümlülerle grup kurmuş ve onları, Lord Harkon ve onun ailesi gibi, vampirlere çevirmiştir. Bunun anlamı bir Daedrik Prensi’nin vampire çevirdiği Volkihar Klanı’nın orijinal sahipleri Lord Harkon ve ailesidir. En çok karşılaşılan yeri Rüzgârtepe’dir. Yani en baş düşmanı olan Boethiah‘ın, Araziler Lordu’nun, kaldığı yerdir. Diğer düşmanları da Ebonarm ve Mephala‘dır. Aldmeri dilinde adının anlamı Ateş Taşı anlamına gelir.

Molag Bal’ın Oblivion’daki bölgesi Kâsi Liman’dır.
[abbr title=”The Doors of Oblivion”]Oblivion’un Kapıları[/abbr] kitabı Coldharbour’un Nirn‘ün bir kopyası olduğunu, sadece İmparatorluk Sarayı’nı barındırdığını ve harabeler içinde olduğunu belirtiyor. Yerlerin çamur, gökyüzünün ateşler içerisinde ve havanın buz gibi olduğu da cümleler arasında.

Daedroth ise Prens’in hizmetkârı olarak tanınır.

Molag Bal, Dunmerlerin (Önceki Chimerlerin de) engellerinin ana kaynağı olarak da bilinir. Molag Bal her zaman Evler’in (Houses) soyunu rahatsız ederdi. Onlar olmazsa Dunmer ”saçmalığını” mahvetmeye başlardı. O ayrıca gasp tanrısıydı ve Morrowind’in Molag Amur şehrindeki yaşayan ‘mutant’ insanların bir parçasıydı. Jagar Tharn’a İmparatorluk tahtındaki geçici ihalesine de yardım etmiş olabilir. Ayrıca 1. Çağ‘ın sonuna doğru Bosmer şehri Gilvardale’deki patlamadan da sorumludur. (O zaman Senchal Kralı Dro’Zel’dan tarafından çağırılmıştır.) Ayrıca [abbr title=”House of Troubles”]Sıkıntı Haneleri[/abbr]’nin 4 köşesinden biri olarak sayılır.

Molag Bal’ın ayrıca Molag Grunda adında bir kızı vardır. Bir [abbr title=”Winged Twilight”]Kanatlı Tan[/abbr] olan (bir tür yaratık) kızı çok sevdiği Buz Golemi olan Nomeg Gwai’den doğmuştur. Molag Bal, Gwei ile ilişkiye girmedi böylece ikisi de Oblivion’a sürüklendi. Böylece sonsuza kadar cezalandırılacaklardı.

Molag Bal’ın Topuzu

Molag Bal’ın eseri olan Topuz hakkında detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.