Moesring Savaşı

Son Güncelleme: , mertusta

Tarih Yer
Merethic Çağ Solstheim

Kar Elfleri ile Nordlar arasında Solstheim’de meydana gelen savaştır. Nord’ların Gözyaşı Gecesi denen olayda acımasızca katledilmesinden sonra Ysgramor Atmora’ya kaçar. Dönüşleri felaketleri de beraberinde getirir. Yıllar sonra soylarının çoğalıp güçlendiğinden emin olan Ysgramor, Skyrim’e geri döner ve buradaki Kar Elfi ırkını yok etmeye başlar. Çoluk çocuk demeden tüm elfler katledilir. Geriye sadece Solstheim’de yaşayanlar kalmıştır. Buradakiler de yok edilecektir.

Nord ordusu Solstheim’e çıkarma yapar. Tarih kitaplarında şöyle betimlenir: “Solstheim’in Skyrim’e bakan kıyıları Nordların kılıç ve zırhlarından parlamaktaydı, savaşın sonunda ise Solstheim dağlarından Kar Elflerinin kanı denize doğru akıyordu.” Solstheim’deki Kar Elfleri lideri olan Kar Prensi başarılı bir savunma yapmıştır. Çok sayıda şanlı Nord askerini öldürür. Fakat ölümü bir çocuğun ellerinden olacaktır. Savaşta 12 yaşındaki kız çocuğu Finna’nın annesi Jofrior, küçük kızın gözü önünde Kar Prensi tarafından öldürülür. Öfke ve hüzünden kendini kaybeden Finna annesinin kılıcını alır ve Kar Prensine fırlatır, kılıç prensin göğsüne saplanır ve ölür. Solstheim’deki tüm Snow Elfler öldürülür, yakalananlar da idam edilir.

Savaşta öldürülen elflerin çilesi bitmez. Normalde savaş geleneği olarak yenen taraf, yenilen tarafın cesetlerini toplar ve yakar. Nordlar böyle yapmamıştır. Öldürülen elflerr höyüğe gömülür.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: