Mistisizm: Bilinmeyene Yolculuk

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar : Daggerfall, Morrowind, Oblivion, ESO
Çevirmen: Gökalp
Orijinal İsim: Mysticism: The Unfathomable Voyage

Mistisizm, büyü okulu tarafından en az anlaşılan konuların başında gelen ve acemi büyücülere de açıklamanın çok zor olduğu bir kara büyü okuludur. Genelde Mistisizm Okuluna yüklenen büyü etkileri öldükten sonra kurbanın ruhunu muhafaza eden bir nevi hücre olan ruh tuzakları ile belli uzaklıktaki objeleri fiziksel olmayan yollarla hareket ettirebilme yeteneği anlamına gelen telekinezi olarak ikiye ayrılır. Fakat bu etkiler yalnızca birer etki olmaktan öte şeyler değillerdir. Bunların gerisindeki büyü ise gizem perdesiyle örtülmüştür ve kökleri Tamriel’in eski medeniyetlerine ve belki de daha da geriye uzanmaktadır.

Artaeum Adası’nın Psijic Tarikatı için ise mistisizm farklı bir anlam ifade eder: Eski Yol. Bu ibare aynı zamanda içerisinde anlamsal bir çıkmazı barındırmaktadır, şöyle ki; Eski Yol aynı zamanda Psijic dinlerini ve geleneklerini de tanımlamaktadır. -ki bu mistisizm büyüsünün bir parçası olabilir de olmayabilir de.-

Günümüzde hayatını mistisizm çalışmalarına adamış birkaç büyücü bulunmaktadır. Diğer okullar çok daha anlaşılabilir ve kolay keşfedilebilir niteliktedir. Görünüşe göre mistisizm gücünü bilmece ve paradokslardan almaktadır; deney ne kadar objektif yapılırsa yapılsın sihir kapasitesinin bizzat var oluşunu etkileyebilir niteliktedir. Böylece mistik büyücü kendini enerjinin karmaşık meseleleri arasında güvenilir bir düzen bulmaya vermek zorundadır. Zamanla bu onu tutarlı bir şekilde mevcut büyüleri keşfetmeye yöneltir ve sonuçta bu zaman dilimi içerisinde diğer okullardaki yaşıtları düzinelerce yeni büyü ve etkinin araştırmasını tamamlamış olurlar. Bu nedenle bir mistik büyücü hem çok sabırlı olmalıdır hem de daima rekabetten kaçınan bir filozof olmaya özen göstermelidir.

Yüzyıllar boyunca, özellikle İkinci Çağ boyunca öğrenci gazeteleri büyü kapasitesi hakkında mistisizm başlığı altında teori üzerine teori yayınladılar. Büyücüler Loncasının her şeye yanıt bulmada kullandığı geleneksel yöntemiyle, saygıdeğer araştırmacılar, mistisizmin önceki enerji kaynağının Aetherius’un kendisi ya da Daedraların sahip olduğu hayal edilemez güçten kaynaklandığını öne sürdüler ki bu iki mantık da mistisizmin -görünüşte- rastgele deyişlerini açıklayacaktı. Bazıları ise mistisizmin başarılı -hatta bazen başarısız- sihirlerin kullanılmamış elementlerinden ortaya çıktığı fikrini ortaya atmaya cüret ettiler. Artaeum’un tekrar ortaya çıkmasından sonraki Psijik Tarikatındaki tartışma bazı bilginlerin mistisizmin doğası gereği düşünüldüğünden daha manevi bir şey olduğunu kabul etmelerine neden oldu; ayrıca, inanan kişinin akıl ve/veya duygularının durumunun onun enerji konfigürasyonunu ya da enerji akışını etkileyebileceğini ortaya koydu.

Bağımsız olarak düşünüldüğünde bu açıklamaların hiçbiri gerçekten tatmin edici değildir. Mistisizime yeni başlamış bir öğrenci için en iyisi bu deyişleri yüzyıl geçmişinin büyük girdabında ayırt edilebilir şekilde öğrenmek olacaktır. Ne kadar çok yeni deyiş keşfedilirse kalanlar o denli açık hale gelecektir. Tabii ki onlar da değişene dek. Kaçınılmaz olarak değişecekler. Ve sonra yolculuk yeniden başlayacak.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: