Meridia

Hayatın ve Sonsuz Enerjinin Leydisi Meridia , ölümlüler tarafından yaşayan her şeyin enerjisi ile bağdaştırılan bir Daedrik Prens’tir.

Meridia’nın ölümsüzlere karşı tutkulu, büyük bir nefreti vardır ve onları her kim ortadan kaldırırsa o kişiyi ödüllendirecektir.
Meridia çağrısını Morning Star’ın 13. gününde gerçekleştirir. Ancak onu çağıran kişi Meridia’nın türbesine ölümsüz birinin cesedini bırakırsa da Meridia çağıran kişi ile iletişime geçebilir.

Neredeyse her zaman güzel bir kadının görünümüne bürünür. Tıpkı bir siren gibi, ölümlüleri emrini yaptırmak için çağırır. Yürüyen-cesetlerin sefil alemini dünyadan arındırmak için ölümlüleri kullanmaktan büyük haz alır. Yine de Meridia’nın hayırsever olduğu ve tamamen kötü bir Daedrik Prens olmadığı söylenir.

Ayrıca Meridia, yıllar boyu şampiyonlarına Daedrik eserlerden -hatta başka Daedrik Prensler ile bağlantılı olan eserlerden- hediyeler vermiştir. Daggerfall‘un Kahramanı, Meridia’ya ihanet eden bir büyücüyü yendikten sonra Meridia, Khajiit Yüzüğü’nü ona ödül olarak vermiştir.

Khajiit Yüzüğü (Ring of Khajiiti) antik bir kalıntıdır ve yüzük sayesinde ünlenen hırsız Rajhin’den çok daha eskidir. Rajhin yüzüğü görünmez, rüzgarın nefesi kadar sessiz ve hızlı olmak için kullanmıştır. Yüzük sayesinde Elsweyr‘in en ünlü hırsızı haline gelmiştir. Rajhin’in nihai kaderi bir sırdır, ama efsaneye göre yüzük, çok kullanılmaktan dolayı isyan etmiş ve Rajhin’i düşmanlarıyla yüz yüze bırakarak ortadan kaybolmuştur.

Son Ejderdoğan ise Meridia’nın tapınağını temizleyerek “kutsal ışıkta dövülmüş” ve “kötü yaşamdan uzakta yanan” kılıç Şafaksöken’i kazanmıştır. Bu kılıç özellikle ölümsüz canavarlara karşı etkilidir.