Mephala

Genel Bilgiler

Cinayetin, seksin ve gizlerin daedrik prensidir. Örümceklerle tasvir edilir. Diğer bazı daedrik prenslerin aksine belli bir cinsiyete bağlı kalmaz. Aklını çelmek istediği kişiye göre bazen eril bazen dişil hale bürünür. Kendi eğlencesi için fani insanların gündelik işlerini bozmayı çok sever. Hermaeus Mora’nın kardeşi olduğu söylenir.

Cinayet ile ilişkili olması sebebiyle Morag Tong örgütünün kurulmasında büyük yardımlar etmiştir. Örgüt üyeleri kurbanlarını Mephala adına öldürmektedir. Bazı alimler, Gece Ana’nın (Night Mother) aslında Mephala’nın vücut bulmuş hali olduğunu söyler. Bu bilgi kesin değildir.

Mephala
Mephala

Dunmer Kültürü

Tribunal inancında İyi Daedralar (Azura, Boethiah, Mephala) olarak tanımlanır. Ebonarm, Molag Bal ve Peryite, onun düşmanıdır; Malacath ise dostudur.

Chimerler Morrowind bölgesine göç ettiklerinde çok sayıda düşmanları bulunuyordu fakat kendileri sayıca azdılar. Bu yüzden Mephala Chimerlere kendini savunmak için düşmanını gizlice öldürmeyi öğretti. Ve Boethiah ile beraber Chimerlere klanlar halinde örgütlenmeyi öğretti. Bu örgütlenme biçimi günümüz hanelerinin kökenini oluşturmaktadır.

Tribunal inancı Dunmer halkında hakim olduktan sonra Mephala’nın Vivec’in karşılığı olmuştur. Azura Sotha Sil’in, Boethiah ise Almalexia’nındır.