Mekanik Şehir (Clockwork City)

Mekanik Şehir (Clockwork City), Sotha Sil tarafından, Nirn’ün metalik bir kopyası olacak şekilde yaratılan doğa üstü diyardır. Evrenin fiziksel yeryüzünden boyutu bir top kadardır ve buraya girmek isteyen kişi büyüyle küçültülür.

Tam konumu bilinmese de burasının lineer zamanın ve evrenin dışında olduğu tahmin ediliyor. Şehre nasıl girildiği yıllarca tartışma konusu olmuştur. Kimilerine göre Morrowind’in güney bölgesindeki bir portaldan girilmektedir. 2. Çağ 582’de Tel Fyr’in altında bir portal açıldığı fakat Divayth Fyr tarafından kapatıldığı söylentisi yayılır. Bir diğer ve kanıtlanan giriş noktası ise Mekanik Şehrin minyatürüdür. Matemhisar (Mournhold) Tapınağı’nın derinliklerindeki Dwemer harabelerinde bulunan bu minyatürle şehre gidilebilmektedir. Fakat bu şehirde görevli olan usta büyücüler kendileri portal açarak rahatça ulaşım sağlayabilmektedir.

Mekanik Şehir (Clockwork City) İnşası

Birinci Çağ’da, Tribunal’ın Lorkhan’ın Kalbi’ni kullanarak tanrısal güçlere erişmesinden sonra şehrin inşa edildiği tahmin ediliyor. Sotha Sil’in burayı yaratmasındaki amaç, yaratılışta gördüğü hatalardan arınmış, Daedra gibi kötücül güçlerden uzak, İkinci bir Tamriel oluşturmaktır. Burada teknolojinin ve canlı biyolojisinin mükemmel uyumuyla et ve metali birbirine karıştırılıp, üstün canlılar yaratılmıştır. Canlıların nefes alabileceği atmosfer ve içebileceği su kaynakları oluşturulur. Ayrıca Sotha Sil’in anılarını saklayabileceği ayrı bir Belleç Düzlemyuvar bulunur. Pirinç Hisar (Brass Fortress) adındaki şehir, bu diyarın tek şehridir.

Dwemer mimarisinden ve teknolojisinden etkilenen Sotha Sil, bu şehri hatta kendisini buna göre inşa etmiştir. Dwemer robotları, metali ve bilimi sıkça kullanılmıştır. Dwemerlerin meşhur Tınısal Mimari ‘sini (Tonal Architecture) kullanıp yeni cihazlar geliştirmiştir.

Mekanik Şehir (Clockwork City)
Mekanik Şehir (Clockwork City)

Tarihi

2. Çağ 582’de Clavicus Vile’ın köpeği Barbas, şehre girmenin yolunu bulmak için bir komplo yapar. Sotha Sil’in ürettiği güçlü bir asa olan Sunna’rah’ı kullanarak Vivec’in gücünü çalıp şehrin konumunu tespit etmeye çalışırlar. Başarılı da olurlar fakat Clavicus Vile şehre giremeden Ruhsuz Kişi (ESO karakterimiz) ve Barilzar tarafından durdurulur.

Bir başka prens, Nocturnal da şehre girmeye çalışır. Sotha Sil’in gölgesini oluşturan Nocturnal, bu gölgeyi gerçek Sotha Sil olarak yutturur. Fakat ESO karakterimiz ve Divayth Fyr bunu fark eder. Bunun üzerine gölge ve Nocturnal, İskelet Anahtar ‘ı (Skeleton Key) kullanarak şehrin kontrolünü ele geçirmeye çalışır. Oyuncu Nocturnal’a engel olmaya çalışırken Divayth Fyr ve Luciana Pollo, Sotha Sil’i meditasyonundan uyandırır. Sotha Sil’in gölgesi asıl sahibine döner ve Nocturnal’ın planları suya düşer.

2. Çağ 882’de Dagoth Ur uyanır ve Tribunal’e saldırır. Tribunal, her sene Kızıl Dağ ‘a (Red Mountain) yaptıkları kutsama yolculuğundan ve Lorkhan’ın Kalbine erişimden mahrum kalır. Bunun üzerine Sotha Sil, kalbin bir replikasını yapmayı dener. Fakat henüz yapım aşamasındayken kalp kontrolden çıkar, dengesizleşir. Kagrenac’ın Aletlerinin de replikasını yapan Sotha Sil kalbi kontrol etmeye çalışsa da başaramaz ve yapay kalbi, Mekanik Şehrin derinliklerine saklar.

3. Çağ 417’de Kagrenac’ın Aletlerini de ele geçiren Dagoth Ur, Tribunal’in kutsal gücünü tamamen keser ve Sotha Sil, Mekanik Şehirde inzivaya çekilip yapay kalbin üzerinde çalışmaya devam eder. On sene sonra 427’de ise tanrısallığını kaybedince deliren Almalexia buraya gelir ve Sotha Sil’i öldürür. Sotha Sil ölmeden önce kalbin bulunduğu odayı kilitlemeyi başarır, ayrıca görevlendirdiği makineler ilerleyen zamanlarda kalbin inşasını da bitirecektir.

4. Çağ 200’de kalp çalışır hale gelir. Şehrin eski çalışanlarından ve buradan kovulan Mecinar, şehre tekrar girmenin yolunu arar. Legends oyunundaki karakterimiz de şehre giriş imkanı sağlayan Barilzar’ın Yüzüğünü aramaktadır fakat yüzük Mecinar tarafından ele geçirilir. Mecinar şehre girip, yapay Lorkhan’ın Kalbi’ni ele geçirir. Oyuncu da yine yapay Kagrenac’ın Aletlerini bularak kalbi Mecinar’dan ayırmaya çalışır. Burada iki söylenti vardır. Birinde kahramanımız kalbi imha etmiş ve şehir de yok olmuştur. Diğerinde ise Mecinar öldürülmüş ama kalp çalışmaya devam etmiş ve Mekanik Şehir kurtulmuştur.