Markarth

Markarth
Markarth

Batı Skyrim’in en büyük şehirlerinden biri olan Markarth, Karth Nehri’nin batısında, Reach Dağları’nda ve High Rock’ın sınır yakınlarında bulunur. Yer bakımından savunması kolay bir konumdadır. Diğer büyük şehirlerden uzak olması ve ana yolları kesen dağlar, vadiler ve engebeli araziler nedeniyle gezginler için oldukça tehlikelidir.

Şehir, büyük bir nehir tarafından bölünmüş ve iki ayrı bölge oluşmuştur: yerli Reachmen grubu ve işçi bölgelerinin bulunduğu [abbr title=”Nehir kenarı”]Riverside[/abbr]; ve Nord soylularına ev sahipliği yapan, ayrıca Silver-Blood mülkiyetlerinin bulunduğu [abbr title=”Kuru bölge”]Dryside[/abbr]. Kral’ın sarayı Understone Keep, şehrin en üst bölgesinde bulunur ve Hall of the Dead, Dwemer Müzesi ve eski Dwemer şehri Nchuand-Zel’in kalıntılarını içerir.

Kent sakinlerinin çoğu, yabancılara karşı düşmanca yaklaşma eğilimindedir.

Tarihçesi

Köken

Markarth, Merethic Çağ ve 1. Çağ boyunca Morrowind, Skyrim, Hammerfell ve High Rock’ta ikamet eden Dwemer ırkına dayanan Nchuand-Zel’in eski bir şehridir. Numidium gücünü kontrol etmeye teşebbüslerinden sonra Dwemerler’in ortadan kaybolmasıyla Markarth; Cyrodilic İmparatorluklar’ın üçüncüsü, Tiber Septim ve halefi Pelagius Septim tarafından kurulan Septim İmparatorluğu’nun yükselişine kadar terk edildi.

Kuruluş

İmparator Tiber Septim, insanlarının Thu’um öğrenebilmesi için Imperial College of the Voice’u kurunca, bu bölgeyi Skyrim’in dokuz büyük şehrinden biri olarak resmileştiren Nordlar’ı buraya çekti.
Morrowind, Hammerfell ve High Rock’ta bulunan Dwemer şehir ve kalelerinin aksine Markarth, metalden inşa edilmemişti. Bunun yerine Reach’te bulunan taş bolluğu nedeniyle taşlardan yapılmış olması olasıdır. Bir başka ihtimal ise Nord işgalcilerinin metalik Dwemer kentinin kalıntıları üzerine kendi şehirlerini inşa etmesidir. Öte yandan Markarth’lı bir paralı asker Amanda Alleia’ya göre, Dwemer madencileri şehri dağlardan kesip çıkarmıştır.

Forsworn Ayaklanması

4Ç 174’te, Markarth ve Reach bugün “Forsworn Ayaklanması” olarak bilinen olaya maruz kaldı. İmparatorluk, [abbr title=”Great War”]Büyük Savaş [/abbr]sırasında Aldmeri Dominion tarafından kuşatılmış iken; Imperial Lejyonerlerin savaşmaları için görevlendirilmesi ile şehir savunmasız bırakılmıştı. Reachmen denen Reach yerlileri, bu durumu şehrin kontrolünü ele geçirmek için bir fırsat olarak gördüler.

Kral Igmund’un babası Hrolfdir, eski kral olmasına rağmen ayaklanmayı bastıramadı ve mücadele sırasında öldürüldü. Sonunda isyan başarılı olunca Reachmen Markarth’a hükmetti ve 4Ç 174 – 4Ç 176 boyunca Reach, Skyrim’den bağımsız bir krallık haline geldi.
Bu süre boyunca, krallık nispeten huzurluydu ve Reachmen, yönettiği toprakların meşru bir krallık olarak İmparatorluk tarafından tanınması için teklif yapıyordu.

Markarth Olayı

Dördüncü Çağ’da, Mede İmparatorluğu Aldmeri Dominion ile Büyük Savaş’ın ortasındayken, Reach askerleri Cyrodiil’e savaşta yardımcı olmaları için çağrıldılar. 4Ç 174’te Reachmen, İmparatorluğa karşı isyan fırsatını buldu ve Markarth şehrindeki Nord nüfusunun çoğunu katletti. 4Ç 174 – 4Ç 176 arası Reachmen, bağımsız bir krallık kurdu.

Reach’i geri almakta iyice umutsuzluğa kapılan İmparatorluk, yardımları karşılığında Talos’a ibadeti serbest bıraktıracaklarına söz vererek Ulfric Stormcloak ve askerlerini çağırdı. Ulfric teklifi kabul etti, askerler kısa zaman içinde Markarth’taki Reachmen’e karşı zafer kazandılar. Ancak, Aldmeri Dominion, White-Gold Anlaşması’ndaki koşulların ihlalini fark etti ve ve Ulfric ile askerlerinin tutuklanmasını talep etti. Markarth Vakası’ndan sonra Ulfric ve adamlarının hayal kırıklığı, Skyrim İç Savaşı’nın doğuran en büyük nedenlerden biri haline geldi.

Markarth Olayı sonrasında Reachmen, Forsworn adını aldı ve Reach üzerindeki kontrol sahibi İmparatorluğa karşı ayaklanmalarına devam edebilmek için yaylalara kaçtı.