Mantling

…onlar senin gibi yürümek zorunda kalıncaya kadar sen onlar gibi yürü―Nu-Hatta of the Sphinxmoth Inquiry Tree

Mantling (Yerini Örtme/Mantolama) işlemi; bir varlığın başka bir varlık gibi davranarak onun yerine geçmesi. Bu sürecin en bilinen ve üzerinde düşünülen örneklerinde yerine geçilen varlık bir ilah, yerine geçen varlık ise bir fanidir.

Başkası gibi davranmak onun yerine geçmek için yeterli değildir. Birinin yerine geçmek için ona o kadar benziyor olunmalı ki, iki varlığı ayıran farklar ortadan kalkmalı. Görünüşe bakılırsa artık bu noktada evren iki varlığı ayırt edemiyor ve sonuçta bir varlık oluyorlar.

Mantling için, bir ölçüye kadar, başka bir varlığın kimliğinin gerektiği de farz ediliyor. Aynı zamanda, yerine geçen kişinin gerçek kimliğinden vazgeçmesi de gerekmiyor, en azından tamamıyla.

Başlangıcı

Mantling emsalsiz bir kavramdır. Her ne kadar Elder Scrolls evrenindeki varlığı bazı yapımcılar tarafından kabul edilmiş olsa da, özellikle The Imperial Library’de, herhangi bir büyük Elder Scrolls oyununda, tabii varsa, söz edildiği kesin değildir. Mantling olduğu söylenen bazı olaylardan bahseden kitaplar vardır, yine de tam olarak adı kullanılmamıştır.

Muhtemel Örnekler

Tiber Septim ve Lorkhan

Tiber Septim’in ölmek üzereyken ilah Talos’a dönüşmesini sağlayan şey Mantling olabilir. Hayatının büyük bir kısmını, aslen Lorkhan’ın Kalbi’nden güç çalmak için inşa edilmiş olan Numidium’la birlikte Tamriel’de seferler yaparak geçirdi. Numidium Tiber Septim’in hükmü altındayken enerjisini Kalp’ten değil de Mantella’dan almıştı. Numidium’un gücünü kontrol ederek etrafta dolaşması onun başarılı olarak Lorkhan’nın yerini örtmesi ve Dokuzlar arasındaki yerini alması için yeterli olmuş olabilir.

Bu örnek, Mantling’in evrendeki kudret ve kimlik eksikliğinden kaynaklanmış olabileceği fikrini de destekler: Lorkhan, bilindiği gibi, etkin bir ilah değildi. Ve onun gücünün bir yöne doğru akıyor olmaması, yerine geçilmesi için onu daha yatkın kılmış olabilir. Başka bir deyişle, evrenin kendisi Lorkhan’ın gücünü yönlendirmek için dokuzuncu bir ilah istemiş olabileceği için, Lorkhan’ın yerine geçmek Tiber Septim’in işini daha da kolaylaştırmış olabilir (kasten ya da değil). Yine de bu, Lorkhan’ın Kalbi’nden gelen gücün doğası ve bu gücün Tiber Septim’in bir ilah olmasını etkilediği hakkında soru işaretleri oluşturabilir.

Tribunal Tapınağı ve Daedra Prensleri

Birinci Konsey Savaşı’ndan sonra Sotha Sil Kagrenac’ın aletlerinin ve Lorkhan’ın Kalbi’nin nasıl çalıştığını öğrendi ve böylece Tribunal’i yaşayan tanrılara çevirmek hakkında bilgiler edindi. Daha sonra Tribunal bunların kutsal özlerini kendileri için çalmaya girişti. Azura önlerinde belirdi ve kutsala saygısızlık ettikleri için onları lanetledi. Akabinde Sotha Sil’in arkasına aldığı tüm Chimer ırkı artık Daedra’ya ihtiyaçları olmadıklarını söyledi, Chimer halkının yeni tanrıları Tribunal’di. İşte o zaman Vivec, Almalexia ve Sotha Sil “Sahte Tribunal” olarak bilinirken; Boethiah, Azura ve Mephala “Gerçek Tribunal” oldu. Sahte Tribunal’in her bir üyesi gerçek olanlardan birinin yerini örttü.

Vivec’in “Sezgi”si Daedra Prensi Mephala’dır. Mephala’yı karakterize eden karanlık yönleri de ortakdır, gizemli cinayetler gibi. Boethiah Almalexia’nın sezgisidir. The Elder Scrolls III: Tribunal’de yaşanan olaylar sırasında Sotha Sil’e ihanet eder, sonrasında da Boethiah’ın, hilekarlık, kumpas, ihantlerin Daedra Prensi’nin, yerini nasıl örttüğünü gösterir. Sotha Sil’in Sezgi’si Azura’dır.

Cyrodiil Şampiyonu ve Sheogorath

Greymarch’ın sonunda Cyrodiil Şampiyonu’na Sheogorath’ın yeri verilmişti. Bu yerini örtmenin doğasını tamamıyla anlamak oldukça zordur. Evren iki kimliği etkin olarak birleştirene kadar Sheogorath gibi davranmak yerine; Jyggalag Sheogorath’ın yerini, ya da rolünü, ölümlü olan Cyrodiil Şampiyonu’na bıraktı.

Zaman içinde Şampiyon, Sheogorath rolünü benimsedi. Fakat Skyrim’de yaşanan olaylar sırasında kanıtlandığı üzere, Sheogorath bir kimlik değişikliğine gitti. Daedric Questi’nde ateş almış köpeklerin yağmasını istemesinin yanı sıra, ölüp gitmiş bir İmparator’un tedavi edilmesi de gerekiyordu. Bu iki kimliğin de bir sonucu olabilir: Şampiyon ve Sheogorath, karşılıklı olarak birbirinin yerini örtüyorlar. Sheogorath daha kahramanca bir tutum sergiliyor, ölüp gitmiş bir İmparator’un içindeki çılgınlığı tedavi ediyor. Diğer tarafta fani Şampiyon ise daha kızgın bir hal alıyor. Bu da Sheogorath’ın çılgınlık yelpazesindeki ebedi sıçrayışını taklit etmesine yol açıyor.