Malacath

Reddedilmiş ve dışlanmışların koruyucusu, ezeli yeminin bekçisi ve kanlı lanetin Daedric prensidir. Boethiah’ın Altmeri ata ruhu Trinimac’ı yediğinde yaratılmıştır, ancak Malacath bu hikayenin “gerçekten” uzak olduğunu söyler.  Bu olay sonrasında Trinimac’ın sadık müritleri Orsimer (Elfçede “Pariah Folk”) veya Orc’a dönüşmüştür. Bazı karşıt görüşler Trinimac’ın hala varolduğunu ve Malacath’ın ayrı bir varlık olduğunu iddia ederler. Diğer Daedric prensler tarafından bir Daedric lord olarak tanınmaz ama doğası ona mükemmel bir Daedric lord görünümü sağlar. Dunmerler tarafından Malak (veya Malauch) diye de hitap edilir, Orcların tanrı-kralıdır ve Dunmerlerin fiziksel zayıflıklarını test etmesi nedeniyle Four Corners of the House of Troubles’in bir parçasıdır. Mauloch, Lanetlerin tanrısı, Orkey, Kadim Tokmak veya Orc-Baba şeklinde isimleri bulunur. Fiziksel zayıflığı reddeder, dolayısıyla yüksek-ortalama güçteki yaratıklar bu daedra ile ilişkilendirilir. Ayrıca çirkin ve aptal Ogrimler bu “kötü daedra”nın hizmetkarlarıdır.

Malacath
Malacath

Mephala’nın müttefiği, Ebonarm’ın düşmanıdır. Frost Fall’ın 8. günü çağrılabilir. Obliviondaki diyarı Ashpit’dir ve tasviri şu şekildedir; küllerle kaplı, dumandan köşkler ve buhardan yaratıklar barındıran “ızdırap, ihanet, ve bozulmuş yeminler’i anımsatan küllerle dolmuş sert bir havaya sahip”. Bu koşullar dolayısıyla Ashpit’te hayatta kalabilmek için Levitasyon ve büyüsel solunum kullanmak şarttır. Cyrodiil’deki mabedi kaslı bir Orc ağır silağıyla saldırıya hazırlanmış görüntüsündedir, bu görüntü Orclardan nefret eden “güzel kişilere”(Orc harici ırklar) üstünlük taslama anlamı içerir.

Bir diğer özelliği kendinin müritlerini sahiplenmesi ve herhangi biri hata yaptığında ona karşı kindar olmasıdır. Daggerfall kahramanı Malacath’ın intikama olan susuzluğunu gidermek için onun verdiği hediyeyi reddetmiş nankör bir talibini öldürmüştür. Malacath bir defasında da Nerevarine’den, bir Dunmer tarafından büyük tehditler ile şöhretinden ve şanından yoksun bırakılan bir Orc maceracının intikamını almasını istemiştir. Burada bahsedilen Dunmer ve Orc çok uzun zaman önce ölmüşlerdir lakin Malacath’ın öfkesi çok büyük olduğundan Nerevarine’den bu Dunmer’in soyundan kalan son kişiyi öldürmesini istemiştir(ancak gerçekte, bu soydan başka bir kişi—veya direkt olarak bu soydan olmayan—Cyrodill’de yaşamaktadır). İntikam’ı öylesine severdi ki 4. Çağda arkadaşı Sul’un lanetlenmiş öngörülerini taşıdığı için görevi Umbriel’i durdurmak olan Prens Attrebus Mede’ye yardım etmeyi kabul etmiştir.

Köleleştirilmeye çalışılan ogreleri kurtarmak için ajanlar gönderdiği bilinir, zira ogreler Malacath dışında kimseye hizmet etmezler. Bundan dolayı Malacath’ın müritlerine saygı göstermek için sadece trolller, Orclar, ve ogreleri kullandığı düşünülebilir. Aynı zamanda ogrelere “küçük kardeşlerimiz” diye hitap eder. Sheogorath Malacath için “partilerde pek popüler değil” ve onun Oblivion diyarının sembolünün “omurga kemiği” olduğunu söyler, gerçekten de öyledir.

Sheogorath Malacath’ı Neb-Crescen adında özel bir kılıç ile asil oğlu Emmeg Gro-Kayra’nın kafasını kesmesi için kandırmıştır. Sonrasında Sheogorath Emmeg’in kafasını çalmış ve ruhunu sonsuza dek Shivering Isles’e hapsetmiştir.