Lunar Lorkhan

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: Morrowind, Oblivion, Skyrim, ESO
Çevirmen: Furkan Alkan / Tan
Orijinal İsim: The Lunar Lorkhan

Burada, ne Adamantine Kulesi’nde olanlar hakkındaki söylentileri çeşitlendireceğim ne de adına “uydurma” denilen nitelikleri sonradan geçersiz kılan Açık Mecaz Savaşıyla bağlantı kuracağım. Hepimiz Nirn’in yaratılışı hakkındaki Lorkhan hikayesini ve Onun Kalbine ne olduğunu anlatan efsaneyi biliriz. Ama Lunar Lorkhan teorisi özel bir nottur.

Kısaca, aylar Lorkan’ın “kutsal etinden” birer parçadır. Tıpkı diğer tanrılar gibi Lorkhan da Büyük İnşa’da yer aldı ama Sekizler kutsal vücutlarından parçalar vererek ölümlü gezegeni yarattılar. Lorkhan parçalara ayrıldı ve ardında kalan kutsal kıvılcım onu “varoluşun büyüklüğü ve mantıklı miktarda bencillikle doldurmak için” kayan bir yıldız olarak Nirn’e düşürdü.

Bu yüzden Masser ve Secunda ikiye bölünmüşlüğün kişileşmesidir -Arteum’a göre “Bölünmüş İkilik”- ve Lorkhan efsaneleri buna karşı çıkar: Ruh/vücut, iyi/kötü, varoluş/yokoluş, vücudun şiiri ve gelişmemişliğin sessizliği ve benzeri ölümlü görevlerinin daimi hatırlatıcısı olarak gece gökyüzünde bulunur.

Bu teorinin takipçileri ve diğer tüm “Kalp Hikayeleri” ayların kökenleri hakkındaki bilgilerin mitolojik indirgemesidir. (Ve söylemeye gerek yoktur ki onlar ayrıca “Boş Hilal Teorisi”ne de inanırlar).

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: