Labirent Tapınak (Labyrinthian)

Labirent Tapınak (Labyrinthian), Skyrim’de Birinci Çağ’da Nord büyücü Shalidor tarafından inşa edilmiştir. Tapınak, tarihi Elf Çağı’na dayanan Ejder Tarikatı’nın merkezi olan Bromjunaar şehrinin kalıntıları üzerine kurulmuştur.

Labirent Tapınak (Labyrinthian) Tarihi

Skyrim’de ejderhaların hüküm sürdüğü çağlarda, Atmora’dan göç eden Nordlar animizm inançlarının da etkisiyle ejderhaları baş tanrı olarak görmüş ve onlara tapmışlardır. Kurulan Ejder Tarikatının baş rahipleri bu şehirde toplantılar yapmıştır. Ejder Savaşı ile gözden düşen rahipler kovulmuş ve şehir de yerle bir edilmiştir. Şehrin yöneticisi Morokei adında bir rahiptir. Kyne’ye tapan Nord halkı düzenli olarak buraya gelip Morokei’nin dirilmesini önleyen meşaleleri yakma görevini nesilden nesile aktarmıştır. Şehirde ayrıca ejderha maskeleri yerleştirildiğinde Konahrik maskesini veren bir sunak bulunur.

Birinci Çağ’da Shalidor, buraya Labirent Tapınak’ı kurar. Labirenti kurmasındaki amaç, büyü kullanma konusunda hevesli olan büyücüleri sınamaktır. Labirenti tamamlayıp hayatta kalanlar sınavı tamamlar ve Shalidor tarafından eğitime tabi tutulurdu. Ayrıca Shalidor’un Akatosh’tan çaldığı Glamoril, yani yaşamın sırrı isimli artifaktı saklamak için labirenti inşa ettiği de söylenir.

Shalidor’un ölümünden sonra tapınak terk edilip unutulur. Yaşamın sırrını bulmaya gelen Kanen ve Mogrus adında iki kardeş buraya girer. Tahmin edileceği üzere labirentte kısılı kalırlar ve feci şekilde ölürler. Ruhları ise labirentin merkezine ulaşmak için kullanılan anahtarları muhafaza eder.

2. Çağ 582 civarlarında ise Argonyalı bir ölüçağıran, tapınağa girip Morokei’i diriltmeye çalışır. Kyne rahiplerinin yaktığı meşalelerin kimyasını bozar. Fakat Elder Scrolls Online karakterimiz tarafından durdurulur.

Labirent Tapınak (Labyrinthian)
Labirent Tapınak (Labyrinthian)

3. Çağ 389’da Jagar Tharn, imparatorluğu ele geçirmeye çalıştığı sırada tapınağın harabelerini keşfeder ve kaos asasının bir parçasını buraya saklar. Elder Scrolls Arena’daki karakterimiz ise tapınağa gelip parçayı alır. Anahtarları muhafaza eden iki kardeşin ruhunu serbest bırakmayı da ihmal etmez.

3. Çağ 427’de ise Kyne rahipleri artık ortadan kaybolmuş gibidir ve Morokei serbest kalır. Kışhisar Koleji’nden Savos Aren’in önderliğindeki bir grup öğrenci Morokei’nin Magnus’un Asası’na sahip olduğunu keşfeder ve asayı geri almak için tapınağa girer. Fakat hiçbiri Morokei’nin dengi değildir ve Savos Aren hariç tüm öğrenciler hayatını kaybeder.

Yıllar sonra 4. Çağ 201’de Savor Aren Kışhisar Koleji’nin başbüyücüsü olur. Saarthal’da Magnus’un Gözü keşfedilir ve koleje nakledilir. Gözün kontrolünü ele geçirmek isteyen Thalmor ajanı Ancano, Savos Aren’i öldürür. Son Ejderdoğan ise asayı almak için tapınağa girer ve Morokei ile çarpışır. Asayı aldıktan sonra Ancano’yu öldürüp, gözün kötü emeller için kullanılmasını önler.