Kurtadamların Fiziksel Analizi

Kitap Künyesi
Oyunlar : Skyrim
Çevirmen: Oğuz Ayyıldız
Orijinal İsim: Physicalities of Werewolves

 

Bu gibi kitaplar bir çeşit gerekçe ile başlar. Yazar, çalışmasını asil bir amaç uğruna yaptığını ispatlamak için bazı gerekçeler uydurur. Ben böyle bir iddiada bulunmuyorum. Ne bir kurtadam ailemi öldürdü, ne biri kişisel bir tehditte bulundu, ne de biri ile bizzat tanıştım. Benim takıntım bir çeşit meraktan ve biraz da doğal olmayana karşı duyduğum öfkeden ötürü ortaya çıktı. Bir şey tarafından zarar görmeden, o şeyden nefret etmek mümkün müdür? Ben filozof değilim. Yani kendimi tanıtma kısmını bitirdim bile. Çalışmalarımın detaylarına geçelim.

On yılları aşan eğitim süresinde, kurtadam diye adlandırdığımız yaratıkları fiziksel doğası ile ilgili çalışmalarımı tamamlamaya çabalıyorum. Bu musibetin kaynağı nedir, isteyerek mi sahip olunu yoksa bulaşıcı mıdır ve nasıl iyileştirilir gibi soruların cevaplarını etraflıca araştırdım. Bu tür konularda çok fazla tahmine dayalı ve kulaktan dolma asılsız öneriler ortalıkta gezmektedir.

 

————————

 

Denek A

Yakalanışı: Canavar bedeni halinde iken Rüzgartepe’de

Karakter: Erkek, asıl formunda bir Breton

Notlar: Dönüşümlerinde alışılmadık yüksek derecede kontrol gözlemlendi.

Deney 1 — Karakterin bedensel oranları öncesi, dönüşüm anında ve dönüşüm sonrasında esaslıca ölçülmüştür. Beklendiği gibi, oranlar gerçek formda iken eşit fakat dönüşümün hemen ardından kafada küçük bir şişkinlik gözlemlenmiştir.

Dönüşüm sırasında gözlemlenen değişiklikler:

Omuz genişliğinde 23% ‘lük bir artış; 17% oranından kalçada sıkılaşma; Kollarda 47% uzama; 7% oranında parmak uzaması (ölçüme pençeler dahil değil); Bacaklar için ise ayaklar birkaç kata kadar uzasa da, uyluk bölgesinde önemsiz değişikler meydana gelmiştir.

 

Deney 2 — Denek, çeşitli zamanlarda ve çeşitli baskı seviyeleri altında, hızlıca ve olabildiğince sık bir şekilde dönüşüme zorlanmıştır.

Dönüşüm sürecinde önemli bir değişiklik gözlemlenmedi. Denek öldü, testler sona erdi.

 

————————

 

Denek B

Yakalanışı: Gerçek formunda, Cyrodiil’de yerel yetkililer tarafından hapsedilmiş.

Karakter: Dişi, asıl formunda bir Kuzeyli

Notlar: Deneğin dönüşümden hem sonraki hem de önceki vücut ölçülerinin büyük olması deneyler açısından son derece uygun.

Tahminimce kurt adam dönüşümünün iç organlar üzerindeki etkisini çalışan tek kişi benim. İlk olarak kalp şişiyor, sonrasında ciğerler ve kemikler ona uygun bir orana denk gelecek şekilde büyüyorlar. Dönüşümden hemen önceki göğüs ağrılarının sebebinin bu olduğunu söyleyebiliriz.

Bacak kaslarında gözlemlenen değişiklikler daha ilgi çekici. Yaratığın bilinen güç ve hızına kavuşması için sadece kaslarda bir büyüme bekliyordum fakat gözlemlerime göre rengi de koyu kahverengine dönüşüyor. Bu kan kaybının sonucu olabilir.

Denek ölmeden önce iç organlarını iyileştirmek için bilinen “tedavi” yöntemlerini uyguladım. Kurtboğan otunu kemiğe dokundurduğumda kemiklerin daha hassaslaştığını, göğüs kafesine dokundurduğumda ise parçalanacak gibi olduğunu gözlemledim. Olgunlaşmış Güzelavrat otunun esansını damarlardan verdiğimde geçtiği damarları büzüştürdüğüne tanık oldum. Kalbe ulaştığında ise ana damarlar tamamen kapandı ve denek dakikalar içinde öldü.