Kült Tapınımı Üzerne Düşünceler

Orjinal ismi: Reflections on Cult Worship

Çeviren: Ahmet Taha Altuğ

 

İmparatorluk’taki Tarikat Tapınımı Üzerine Düşünceler

[Morrowind Eyaleti, Vvardenfell Bölgesi’nde Vos Ticarethanesi’nden yazan İmperiyal tüccar Cuseius Plecia’nın mektuplarından…]

“…Benim gibi Anadiyarlılar ve diğer ırklardan asimile olmuş İmparatorluk Vatandaşları, fark ettiğim üzere tanrıları ve ruhlarıyla kişisel olmayan, resmi ilişkilere eğilim gösteriyorlar. Bizim için tarikatlar her şeyden önce toplumsal ve ekonomik kurumlardır. Biz genelde Sekiz Kutsallar’ı en soyut terimlerle, yatıştırılacak, güçlü fakat kayıtsız ruhlar olarak düşünürüz ama onların ilişkilerini kişisel olarak değerlendirmeyiz. Dikkate değer istisnalar Akatosh ve Dibella’nın küçük karizmatik alt tarikatlarını de kapsar. Tiber Septim’in İmparatorluk Tarikatı de önemli bir karizmatik alt tarikata sahiptir.

Anadiyarlılar’ın karanlık çağ olarak gördüğü Alessia Tarikatı’nın haricinde dini tarikatlar, Anadiyarlı ve İmparatorluk tarihlerinde yalnızca küçük roller oynadılar. Septim imparatorları tarikat otoritelerinin aristokratik, askeri ve bürokratik meselelerde etkisini sınırlandırmayı bir politika haline getirdi. Dolayısıyla tarikat tapınımı özel ve tatbiki bir konu olarak değerlendirilir ve dini şahıslar tarafından halka açık bildiriler hoş karşılanmaz.

Nordik kahraman tarikatları, İmparatorluğun baskın laikliğine karşı güçlü bir ters akım sağlar. Tiber Septim’in İmparatorluk Tarikatı aynen böylesi bir kahraman tarikatıdır ve askerler, eyalet sömürgecileri ve yeni asimile edilmiş yabancılar arasında tarikat özellikle güçlü ve kişiseldir.

Morrowind’deki Üçerkiller Tapınağı ve onun selefi olan hane atası tarikatları, İmparatorluk tarikatlarının aksine son derece samimi ve kişiseldir. Ata tarikatlarında tapınan kişi kan bağı olan bir ata ruhuyla doğrudan bir ilişkiye sahiptir. Tapınak tarikatı üyesinin Üçerkiller ile ilişkisi; yaşayan, nefes alan, yeryüzünde yürüyen, rahiplerle ve tarikat üyeleriyle yüz yüze konuşan, günlük davranışları takipçilerinin günlük davranışları için uyulması gereken örnekler olan tanrılarla bir ilişkidir.

Anadiyarlılar ve Morrowind Dunmeri arasındaki bu dini tutum farklılıkları, iki kültür arasında süreklilik gösteren siyasi ve sosyal yanlış anlamaların büyük oranda sebebidir. Dunmer’in tarikat meselelerini ve özellikle ata ruhu ululamasını gerçekten de çok ciddi konular saydığı yerde Anadiyarlılar tarikat meselelerini ciddi konular olarak değerlendirmez.

Anadiyarlılar dini konularda ilgisiz ve hoşgörülüdür, Dunmer ise tutkulu ve son derece hoşgörüsüzdür. Anadiyarlılar tanrılarıyla konuşmaz ve davranışlarının tanrıları tarafından sürekli bir inceleme ve yargılama altında olduğunu düşünmez, Dunmer ise tüm düşündüklerinin ve yaptıklarının Üçerkiller’in ve ailevi ata ruhlarının hep uyanık olan gözü altında olduğunu hisseder…”