Küçük Labirent: Shalidor & Labirent Tapınak

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: Skyrim
Çevirmen: İsa Arslan
Orijinal İsim: A Minor Maze

Labirent Tapınak’ın kötü namı Üçüncü Çağ’ın başlarında arttı. Temsili İmparatorluğun sonunu getiren Jagar Tharn’ın tahttan indirilmesinde ana silah olarak kullanılan Kaos Asası’nın bir kısmı Labirent Tapınak’tan elde edilmişti. Bu bölge, o günden bu yana İmparatorluktaki herkesin akıllarında yer edindi ve harabeler, Ebedi Galip’in adımlarını takip eden efsaneye sadık kalan gezginler tarafından değişik zamanlarda ziyaret edildi.

Yine de Labirent Tapınak’ın adı bir şekilde az bilinmektedir.

Bu uğursuz yıkıntılar ilk olarak Ejderhalar için bir tapınak olarak inşa edilmişti. Sonra genişleyerek çağın en büyük şehirlerinden biri olan Bromjunaar haline geldi. Ejderha Tarikatı’nın yüksek etkisi sebebiyle bazıları tarafından Bromjunaar’ın Skyrim’in başkenti olduğuna inanıldı. Bunu çürütecek ya da doğrulayacak tarihi bir bilgi mevcut değildir ancak tarikatın en yüksek dereceli Rahiplerinın yönetimle ilgili meseleleri görüşmek için Labirent Tapınak’ta toplandıkları bilinmektedir.

Baş Büyücü Shalidor İlk Çağ’da üstün başarılarıyla meşhurdu. Birçok efsanede; Dwemer birlikleriyle tek elle savaştığından, Winterhold’u büyülü bir fısıldamayla kurduğundan, Akatosh’tan hayatın sırrını çaldığından ve Labirent Tapınak’ı tek başına nasıl inşa ettiğinden bahsedilir.

Çoğu Shalidor efsanesi abartı ya da düpedüz uydurma olsa da onun Labirent Tapınak’la alakasının bir kısmını aydınlatma şansımız var.

Shalidor, büyücüler arasında standartları yükseltme ve orta ve düşük sınıfları büyü kullanma konusunda yıldırma hareketinde ön saftaydı. Kesin olmamakla birlikte bu çabaya Winterhold Koleji ve gerçek sihir okulları örgütlerinin de sahip olduğu düşünülür.

Shalidor, düşünce yapısına uygun olarak, labirentini Bromjunaar yıkıntılarının derinlerine, yeni Baş Büyücüleri denemek için inşa etti. Şehrin yıkıntıları arasında yolunu bulmak sınava açıkça dahil edilmiş olmasa da birçok aday yolculuktan sağ çıkamadı. Shalidor teorik bilginin yanısıra pratik bilgiye de önem verdi ve Labirent’e ulaşmak için pratik bilgiyi mecburi tuttu.

Labirent
Labirent

Shalidor’un Labirent Tapınak’ı esasen kum saati şeklinde iç içe geçmiş iki labirentten oluşur. Bir labirent diğerinden çıkmadan tamamlanamaz, ki bu da sınavdaki mevcut tek amacı gizemli hale getirir:

İki Kere Girilir
Bir Kere Çıkılır
Başkalaşım seni
Yıkıma götürecek
Sadece Yanılsama gösterir
Yenilemeye giden yolu
Çağırma ama
onun yerine çağrıl

Sınavın nasıl olduğunu ancak tahmin edebiliriz çünkü Labirent Tapınak sadece orada ölen büyücülerle değil başarılı olanların aşırı derecede gizli tutulmasıyla da ünlüdür.

Sonuç olarak Labirent Tapınak’ın kullanımına son verildi ve günümüzün otoriteleri tarafından büyüyle ilgili çalışmalarda kullanılan, vahşi bir çağın sembolü olarak görüldü.

Yıkıntılar, vahşi hayvanlar tarafından istila edilmiş halde yine boş ve gezginlerin rotalarından uzak halde bekliyor. Bu yerin uzun tarihi ve mirası, denize batıyormuş gibi, hafızalarımızdan ağır ağır siliniyor.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: