Kral Ranser’in Hiddeti

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: ESO
Çevirmen: Diist Kiin
Orijinal İsim: The Fury of King Ranser

562 Yılında, ikinci Wayrest hanedanlığının oluşumunun ardından Genç Kral Emeric kendisi için bir eş aramaya başladı. İlk tercihi Shornhelmli Kral Ranser’in kızı Rayelle idi, fakat onun yerine Kızılmuhafız Sentinel Prensesi Maraya ile evlendi. Bu bütün soylulara bir şok oldu, ve ozanları Maraya’nın güzelliği hakkında şarkılar söylemeye yönlendirdi. Ancak, stratejistler bunu Ulu Kaya ile Balyozyurt arasındaki ticareti güçlendirmek olarak gördüler. 566’da Emeric’in düğününün ardından, Ulu Kaya kendini altın çağa başlamak için hazırlamıştı. Üç ay sonra, bu kanlı bir iç savaş olacaktı.

Rivenspire, Ulu Kaya’nın sakin bir yeri olarak bilinirdi. Şiddetli öfkesi ve acımasız yönetimiyle tanınan sert Ranser, yöreden biriydi. Kuzey Tamriel’in paralı askerleri ve kendi ordusuyla birlikte, Iliac Koyu’na kanlı bir yürüyüş yapmak için dağlardan indi. Emeric hazırlıksız yakalandı. Wayrest’i yerle bir olmaktan kurtaran tek şey, Emeric’in Aslan Muhafızları’nın kanla başla verdiği mücadelesiydi. Ranser hızlı bir zafer bekliyordu. Fakat onun yerine, uzun bir kuşatma içine sürüklendi.

Uzun kuşatma bahara kadar uzadı, Daggerfall İttifakı -bütün Breton Krallıkları’nın Enginyurtlu İşgali’nin sonuçlanması sonrası yemin ettikleri karşılıklı bir savunma ittifakı- meyvelerini verdi ve Camlorn, Evermore ve Daggerfall savaşa katıldılar. Bazıları Wayrest’in düşmesine izin verilme taraftarıydı, ancak bölgedeki en zengin ticaret şehrini korumanın önemi daha ağır bastı. Kuşatma altındaki Wayrest askerleri karşı saldırıya geçti, Ranser’in ordusu saldırıya karşı koydu; paralı askerleri iyi donanmıştı ve kan dökmeye hazırdı. Fakat körfezin karşısındaki elit Kızılmuhafız savaşçılarının kızıl taburları savaş meydanına vardığında iş tersine döndü. Ranser’in güçleri püskürtüldü ve o geri döndüğünde, Shornhelm zaten çoktan yanıyordu. Bu Kurog-gro-Bagrakh’ın kanlı-hükmü altında hizmet veren Orklar Ranser’in şehrini yağmalamıştı.

Breton çekiçleri ve Ork örsleri arasında yakalanan Ranser’in birlikleri, Markwasten Moor Savaşı’nda tamamen yok edildi. Ranser, Emeric’in açık gözlü olduğunu hesaba katmamıştı; Wayrest Kralı, Wrothgar Dağları’nda bulunan Orklara elçiler yolladı, eğer Orklar Shornhelm’e saldırırsa onlara Orsinium’u vermeyi teklif etti. Rivenspire yağmalandı, ve bazı Orklar, Rivenspire Bretonlarının, 135 yıl önce Orsinium’u yıkan savaşı nasıl başlattığını hatırladılar. İntikam alınmıştı. Ranser’in Savaşı, Daggerfall İttifakı’nı bugünkü hâliyle inşa etti: Stormhaven, Rivenspire, ve Wrothgar bu olaylar silsilesinden kalıcı olarak etkilenmişti.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: