Kozmoloji

Son Güncelleme: , mertusta

Nedir bu Gezegenler?

nirn kozmoloji

Gezegenler tanrılardır ve tanrıların bölgeleridir; ikisi de aynı şeye denk gelmektedir. Yani, alttaki resimde görülen Akatosh, hem tanrı Akatosh hem de onun diyarıdır. Küresel gök cisimleri olarak görünmeleri fanilerin zihinsel streslerinden dolayı görsel bir olaydır. Şu ana kadar Oblivion boşluğu ile çevrili her gezegen/bölge sonsuz büyüklükte ve sonsuz kütlede olduğundan, fani gözleri onları boşluktaki kabarcıklar olarak gösterir. Gezegenler büyülü ve muhal/dokunulmazdır, Sekiz gezegen Sekiz ilaha karşılık gelmektedir. Nirn ile birlikte hepsi Dwarven güneş sistemi modelinde bulunmaktadır.

Nirn

Nirn (Ehlnofex dilinde “Arena”) zamanın başında, Lorkhan’ın tanrıları bir fani diyarı yapmaya ikna etmesi, kandırması ya da buna zorlaması ile tüm tanrıların gezegenlerinden yapılmış sınırlı bir madde ve büyülü gezegendir. Nirn, fani diyarı ve gezegenidir. Nirn’in yaratılışı tüm kozmik dengeyi altüst etmiştir; bundan dolayı tüm ruhların (özellikle Aedra-Daedra/ Tanrılar-İblisler)  Nirn’e (özellikle Ehlnofex dilinde Starry Hearth, Tamriel’e) karşı, çıkarcı bir ilgileri var.

Aylar/Uydular

Küçük gezegenler denilebilir. sonsuz büyüklük ve kütle olduğu sürece  biri diğerinden daha küçük olabilir. Gezegenlerin, faniler tarafından sezilen, yörüngeleri vardır ya da en azından aya ait yörüngeleri  bulunur. Aylar çeşitli kültürlerde, tanrı gezegenlerinin görevli ruhları, küçük tanrılar ya da yabancı tanrılar olarak kabul edilir. Nirn’in ayları/uyduları Masser ve Secunda’dır. Aylar/Uydular Dwarven güneş sisteminde bulunmaz.

Masser ve Secunda

orrery

Nirn’in uyduları Masser ve Secunda (Eflnofex dilinde Jone ve Jode) fani diyarının görevli ruhlarıdır. Fani gezegenler gibi onlarında geçici ve belli bir sonları var; buna göre de uydular şuan ölü ve uzun zaman önce öldüler. Uydular bembeyaz ve düzdüler ama günümüzde yüzeyleri çökmüş ve bozulmuştur. Gezegenler de aynı şekilde ölüyor. Faniler, uyduları küresel ve  yüzeyleri aşındırılmış olarak algılar; uydular döndüğü içinde yüzeylerini dikenli ve parçalı hilal şeklinde görürler. Ayların siyah parçalarından yıldızları görebilirsiniz ve bunun sebebi karanlık değildir.

Uzay

Uzay, karanlık, boş ve fani diyarlarla çevrili Oblivion olarak tanımlanabilir. Uzay sonsuzdur.  Oblivion, Aetherius tarafından çevrilidir ve gezegen gibidir. Yıldızlar aracılığıyla Aetherius’u görebilirsiniz. Aetherius güneş sistemindeki en dış kısımdır. Boşluk kısmına Void adı verilir.

Yıldızlar

Yıldızlar, büyü diyarı Aetherius’a birer köprüdür, diğer isimleri Magna Ge’dir. Uzaydaki delikler olarak algılanır. Çünkü bir kürenin içinde ve Nirn’e eşit uzaktıkta bulunmaktadırlar. Büyük yıldızlar fani diyarına yakın değildir, sadece Oblivion’daki daha büyük olan yarıklardır. Oblivion’daki en büyük yarık, güneş olan Magnus’tur.

Yıldız Kaymaları

Yıldız kaymaları aslında Oblivion ya da Aetherius’tan gelen bazen de evrende hareket eden madde ve büyü parçalarıdır. En büyük kayan yıldızlar bağımsız yörüngeleri ile gezegenlerdir. Düzenbaz diyarı Baan Dar gibi.

Takımyıldızları

Yıldız topluluklarıdır. Her bir yıldız büyüye köprü olduğundan beri burçlar çok güçlü olgulardır ve kutsanmışlardır. Genellikle onüç burç olduğu kabul edilir. Dokuzu yıldızlardan oluşmuştur. Üçü Dominyon gezegenler tarafından idare edilir ve muhafız burçları olarak adlandırılır. Dominyon gezegenler Akatosh (Savaşçının gözü), Julianos (Büyücünün gözü) ve Arkay (Hırsızın gözü)dır. Sonuncusu ise yıldızlardan yapılmamıştır ve Yılan olarak adlandırılır.

Güneş

Magnus güneştir ve Oblivion’daki en büyük deliktir ve büyüye (Aetherius’a) geçittir. Magnus fani diyarının yaratılışında görülür – Lorkhan bunun destekçisi ve fikir babasıdır –  ayrıca onun mimarıdır. Merethic Era (Elf Çağı) 2500’den önce Nirn büyülü bir alandı ve ilk faniler için çok dengesiz bir yerdi. Daha sonra Magnus ölümlü diyarını terk ediyor ve Oblivion, Mundus ve Aetherius arasındaki boşluğa geçti. Magnus’un kaçışı kolay olmadı, kaçışından kalan parçalar güneş ve yıldızları oluşturdu.

Gökyüzü

Gökyüzü, özellikle gece fanilerin zihinsel streslerinden kaynaklanan başka bir görsel olgudur. Gökyüzü gezegenler gibi muhal/dokunulmazdır; esasen gökyüzüne baktığınızda maddesel gezegenler dışındaki boşluğa bakarsınız. Geceleri Nirn, Oblivion ile çevrilidir. Gündüz ise Magnus’un çok renkli elementsel pelerini ile çevrilidir. Yükseliş ve çöküş gibi elementsel etkiler, renkleri değiştirir (Yanılmıyorsam doğa olayları oluyor bu). Böylece, birisi gündüz gökyüzüne baktığında Aetherius’un örtüsünü görür.

gokyuzu

 

Evrenin nasıl yaratıldığını okumak için tıklayın: Yaratılış

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: