Korprus (Corprus)

Corprus, Morrowind vilayetinin parçası olan vebaların türlerinden biridir. Oyunun ana kahramanı olan Nerevarine bile hikaye sırasında hastalığı kapmıştır. “Corprus” ismi büyük ihtimalle Latince’de “vücut” anlamına gelen “corprus” kelimesinden türemiştir. Corprus genelde hastalığı kapmış kişilerin vücutlarına sert şekillerde etki ettiğinden bu türetim kulağa uygun gelmektedir.

Belirtiler

Veba bulaştıktan sonra iki yoldan birini izler. Semptomplar genelde bir miktar kanserli hücre içerir ve vebanın daha sonraki safhalarında aşırı delilik görülür; semptomlar son safhalarda iyice güçlenir ve buna yakalanmış kişilerden Corprus Avcıları olarak bahsedilir. Hücreleri daha da zayıflatıcı olan kişiler de Topal Corprus Yaratıkları olarak adlandırılır. Morrowind yerlilerine göre Corprus’un tedavisi yoktur.

Arkaplan

Corprus, Külbulutları tarafından yayılır ve Blight’ın daha ölümcül bir versiyonu olarak düşünülebilir, çünkü ikisi de Dagoth Ur tarafından tarafından yaratılmıştır ve aynı biçimle, Külbulutları vasıtasıyla, yayılır ve Corprus hastalığına muzdarip kişilerden bulaşabilir. Ayrıca Dagoth Ur’un sadece kendisi tarafından Altınca Hane Tarikatı’na katılması için yönlendirdiği rüya mesajlara karşı hastayı kolay etkilenen bir hale getirir.

Dunmer ırkının evrimi olacağına, onları bir araya getirip ölümsüz yapacağına, ve diğer tüm dış etkilerden, başlıca İmparatorluk olmak üzere koruyacağına inandıklarından dolayı Corprus, Dagoth Hanesi üyeleri tarafından “İlahi Lanet” olarak adlandırılır. Nerevarine’in Yedi Sınaması’nda, vebadan “Etin Laneti” olarak bahsedilir.

Büyülü bir bariyer; Hayaletçit, Vivec, Almalexia ve Sotha Sil tarafından Blight ve Corprus vebasını Kızıl Dağ bölgesi içinde tutmak amacıyla yaratılmıştır. Bariyer yavaştan zayıflamaya başladıkça, Blight salgını Hayaletçin’in dışına sızmakta, ve Corprus’la birlikte Morrowind boyunca pek çok yere yayılmaktadır. Tel Fyr ayrıca Corprus kurbanlarının sığınak bulabileceği ve hayatlarının geriye kalanını göreceli huzurla yaşayabilecekleri bir Corprusarium’a ev sahipliği yapar. Kurbanların en azından kendilerinde bir çeşit farkındalık oluşturduklarının görülmesi mümkündür.

Oyuncu üzerinde etkileri

Oyunda, ana karakter kendilerine corprus bulaşan bir görev yapar. Eğer oyunculara veba görevin doğası gereği bulaşmadıysa, hastalıktan kurtulunamaz, otomatik olarak görevin tamamlanması üzerine vebayı kaparlar. VVardenfell’in doğu sahilindeki Tel Fyr’da bulunan Divayth Fyr’dan bir iksir bulmaya çalışırlar. İksir, vebanın iki olumlu semptomunu, yaşlanmaya karşı ve diğer bütün hastalıklara (Blight ve yaygın hastalıklar) bağışıklık bırakırken diğer bütün olumsuz etkilerini kaldırır. Divayth Fyr da görevden sonra iksirin diğer bütün denekleri  öldürdüğüne değinirken, kehanete göre Nerevarine tamamen iyileşir. Nerevarine’in onaylanmasını sağlayan kanıtlardan biri de, Nerevarine’in Corprus hastalığına karşı direncinin olmasıdır.

Corprusarium

Corprusairum, Corprus hastaları için bir akıl hastanesidir. Hastaların agresif davranışlar geliştirmesiyle birlikte hastalığın aşırı bulaşıcı ve tedavi edilemez olmasına bağlı olarak, hastalığı önlemenin ölümcül olmayan en etkili yöntemi, bütün kurbanların toplumdan uzak hapsidir.

Amaç

Telvanni büyücüsü Divayth Fyr, bu şanssız kurbanların biraz rahata ihtiyacı olduğunu (ayrıca hastalığın büyüleyici ve potansiyel bir fenomen) olduğunu görerek Tel Fyr’daki kulesinin altına Corprusarium’u inşa etti. Sadrith Mora’nın yakınlarındaki birçok küçük adanın birinin üzerinde yer alaraktan, Dagoth Hanesi’nden başka Corprus hastalarının zulüm görmediği tek kurumdur.

Tanım

Corprusarium’un kendisi aslında oldukça nahoş bir zindandır, ama orada yaşayanlar uzun zamandan beri tamamen deli olduklarından, pek de konfor istemezler. Onaylamış gibi gözüktükleri tek lüks ara sıra bakıcıları, Uupse Fyr’ın (Divayth Fyr’ın klonlarından biri) davul çalmasıdır,  bir şey hastaların saldırgan patlamalarını önemli ölçüde azaltır. Ziyaret serbesttir ama tavsiye edilmez, çünkü net bir şekilde Corprus’u  kapabilirsiniz. Herhangi bir hastaya herhangi bir şiddet katı şekilde yasaktır. Corprusarium oyunun ana hikayesinde hayati bir rol de oynar.  Ayrıca, burada her bir hırsızın şansını denemek isteyeceği birçok güçlü ve değerli artifakt bulunur; ayrıca hastalığın psikoz doğasını yenmiş ve Corprusarium’un en derinlerindeki odalara yerleşmiş “yaşayan son Dwarf”ı görebilirsiniz de.