Kızıl Yıl (Red Year)

Kızıl Yıl (Red Year) 4. Çağın 5. yılında Vvardenfell’de bulunan yanardağ Kızıl Dağ’ın patlaması sonucu etrafı yaydığı kül ve lavların havayı etkilemesiyle Morrowind bölgesinde gökyüzünün kızıla bürünmesidir. Tribunalın son üyesi savaşçı-şair Vivec gizemli bir şekilde ortadan kaybolduktan sonra Baar Dau meteorunu Vivec şehrinin üzerinde süzülerek tutan güç zamanla zayıflamıştır. Daedrik Prensi Clavicus Vile tarafından büyücü Vuhon’a verilen İngenium isimli makine meteorun düşmesini bir süre engellese de,makinenin zarar görmesi sonucu meteor Vivec Şehri’ne çakılmıştır. Kızıl Dağ’ın patlama sebebinin bu olduğuna inanılır. Morrowind’den kaçan Dunmer ırkı Skyrim yolu üzerindeki bir gözcü kulesinde buluşup Skyrim sınırını geçmiştir. Bu buluşma beraberinde çok sayıda hüzün ve kaderi de getirmiştir. Çoğu kişi sevdiklerinden ayrı kalmıştır. Skyrim’in mevkibeyleri ise imzaladıkları bir kararname ile sonraları bu gözcü kulesini anıt olarak ilan etmiştir.

Yanardağ’ın patlaması sadece Vvardenfell’e hasar vermemiştir. Solstheim adası, Skyrim ve Kara Bataklık da bu felaketten nasibini almıştır. Solstheim’in güneydoğusundaki Ayazgüve Kalesi patlamanın etkisiyle yıkılmıştır. Meydana gelen deprem ve sel bölgedeki yerleşim sistemini yerle bir etmiştir. Bu doğa üstü felaket sonrası Vvardenfell tamamen kül ile kaplanmış ve nefes almak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Morrowind’in temel taşı olan bir sürü şehir tarumar olmuş, düzen kalmamıştır. Ancak Redoran Hanesi’nin çabalarıyla Balmora şehri dahil birkaç ufak yerleşim yeri onarılmıştır.

Kızıl Yıl afetini fırsat bilen Argonya ordusu Morrowind’e girmiştir. Binlerce yıldır Argonya halkını köle olarak kullanan Dunmer ırkı bu sürpriz saldırı karşısında varlık gösteremez. Zaten ardı arkası kesilmeyen lav püskürmeleri ve depremler Dunmerleri iyice bezdirmiştir. Morrowind nüfusu neredeyse yarıya inmiş ve Argonya ordusu Morrowind’in güney kesimlerini işgal etmiştir.