Kızıl Yıl (Red Year)

Kızıl Yıl (Red Year) Dördüncü Çağ’ın beşinci senesinde Vvardenfell’de bulunan yanardağ Kızıl Dağ’ın patlaması sonucu etrafa yaydığı kül ve lavların havayı etkilemesiyle Morrowind bölgesinde gökyüzünün kızıla bürünmesi olayıdır.

Baar Dau Meteoru

Sheogorath’ın yolladığına inanılan Baar Dau adındaki meteoru, Tribunal’ın savaşçı şairi Vivec havada yakalamış ve durdurmuştur. Ama meteoru yok etmek yerine Dunmer halkına göz dağı verme amacıyla Morrowind’in üstünde asılı halde bırakır. Eğer bir gün halkı, Vivec’i sevmeyi bırakırsa meteor da Morrowind’e çakılacaktır. Vivec’in böyle bir şerefsizlik yapmasının sebebi, zamanında Dunmer halkının da çok sevdiği tanrı Azura’ya ihanet edip Tribunal’ın kendisini tanrılaştırmasıdır. Bu olaydan sonra Dunmer halkı artık Tribunal’a tapınmaya başlamış, onları reddeden göçebe güruh Kültopraklılar ise eski Daedrik inançlarını sürdürmüştür.

Kızıl Dağ’ın Patlaması

Üçüncü Çağ 427 tarihinde geçen Morrowind oyununda ise Almalexia, Sotha Sil’i öldürür. Nerevarine de Almalexia’yı öldürür. Vivec ise gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Onun yokluğunda Baar Dau’yu gökyüzünde tutan bir güç kalmamıştır ve meteor da düşüşe geçmiştir. Ama Daedrik Prens Clavicus Vile tarafından büyücü Vuhon’a verilen Ingenium adındaki makine, meteorun bir süre düşmesini ertelemiştir. Makinen güç kaynağı ise kurban edilen Dunmerların ruhlarıdır. Gittikçe daha güçlü ruh ihtiyacı duyan makineyi doyurmak neredeyse imkansızlaşır ve Vuhon, arkadaşı Ezhmaar Sul’un karısı Ilzheven’i kurban etmeye karar verir. Vuhon’a göre arkadaşının karısının ruhu makineyi aylarca çalıştırabilecek güçtedir. Kurban etme işlemi sırasında Sul karısını kurtarmak için Vuhon’a saldırır ve makineye zarar verir. Lakin başarılı olamaz ve hem karısı ölür hem de meteoru tutan makine bozulur. Vuhon ve Sul, Clavicus Vile’ın diyarına ışınlanırken meteor da düşüşe geçer ve Dördüncü Çağ Beş Senesinde Morrowind’e, Vivec Şehri’nin tepesine çakılır. Şehrin bulunduğu yerde devasa bir göçük oluşurken çarpmanın etkisiyle büyük depremler meydana gelir ve Kızıl Dağ faaliyete geçer. Volkanın patlamasıyla Vvardenfell adasının tamamı yerle bir olur, çok sayıda Dunmer ölür. Şehirler yıkılır, çıkan kül ve dumandan dolayı Morrowind’de bir sene boyunca güneş görülmez. Patlama sadece Morrowind’e hasar vermemiştir. Solstheim adası, Skyrim ve Kara Bataklık da bu felaketten nasibini almıştır. Solstheim’in güneydoğusundaki Ayazgüve Kalesi patlamanın etkisiyle yıkılmıştır.

Patlama Sonrası

Redoran Hanesi’nin çabalarıyla Balmora şehri dahil bir kaç ufak yerleşim yeri onarılsa da hayatta kalan Dunmerların büyük çoğunluğu civar bölgelere göç eder. Skyrim’e göç edenler sınırdaki gözcü kulesinde buluşur. Skyrim’in mevkibeyleri ise imzaladıkları bir kararname ile bu gözcü kulesini anı olarak ilan etmiştir.

Kızıl Yıl afetini fırsat bilen Argonyalı ordusu Morrowind’in güneyini işgal eder. Binlerce yıldır Argonyalı halkını köle olarak kullanan Dunmer ırkı bu sürpriz saldırı karşısında varlık gösteremez. Zaten ardı arkası kesilmeyen lav püskürmeleri ve depremler Dunmerları iyice bezdirmiştir. Morrowind nüfusu neredeyse yarıya iner. Morrowind’in başkenti Matemhisar’dan Redoranların merkezi Karaışık şehrine taşınır. Morrowind’in yerlisi olan ve yerel ulaşımda sıkça kullanılan Kumgezer hayvanı yok olmanın eşiğine gelir. Solstheim adasında ise kökeni bilinmeyen Küldoğan adındaki yaratıklar ve Yürek Taşı ortaya çıkar.