Kızıl Dağ (Red Mountain)

Morrowind bölgesinde bulunan Kızıl Dağ (Red Mountain), faal bir volkanik dağdır. Asıl adı Vvardenfell yani Dwemer dilinde Güçlü Kalkan’ın Şehri demek olan dağ ilk patlamasını gerçekleştirdikten sonra çevresindeki kara parçasını çökerterek deniz suyu ile dolmasını sağlamış ve dolayısıyla ana karadan kopmuştur. Bu olaydan sonra oluşan iç adaya dağın ismi yani Vvardenfell verilmiştir.

Kızıl Dağ (Red Mountain) Oluşumu

Tanrıların toplantısı sırasında, Lorkhan’ın Kalbi’ni söküp fırlattıklarında kalp dağın şimdiki bulunduğu konuma düşmüştür. Esasen deniz olan bu bölgede kara kütlesi yükselip Kızıl Dağ’ı oluşturmuştur. Çağlar sonra bölgede yaşayan Dwemerler kalbi keşfetmiş ve onun ilahi güçlerini kullanmaya kalkmışlardır. Bu olaydan sonra Dwemer ırkı yeryüzünden yok olmuş, Kızıl Dağ ilk kez patlamıştır. Dağın tarihte toplam 3 kez patladığı bilinmektedir.

İlk Patlama: Güneşin Ölümü

Dwemerlerin planını öğrenen Chimer ırkı, Indoril Nerevar önderliğinde savaş ilan etmiştir. Birinci Konsey Savaşı adı verilen bu olay esnasında Kızıl Dağ patlamıştır. Dwemerler, ürettikleri yarı tanrımsı alet Numidium’u güçlendirmek istedikleri sırada sebebi bilinmeyen bir şekilde yeryüzünden yok olmuşlardır. Chimer lideri Indoril Nerevar’da şüpheli bir şekilde ölmüştür. 1. Çağ 668’de patlayan yanardağın çıkardığı kül ve duman tüm Tamriel kıtasını etkilemiş ve tam bir yıl boyunca güneşi kapatmıştır.

İkinci Patlama: Triad

2. Çağ 583’te Nocturnal, Mephala ve Clavicus Vile bir araya gelerek Vivec’in gücünü çalıp Sotha Sil’in şehri Mekanik Şehir ‘e (Clockwork City) ulaşmak için aralarında ittifak yapmışlardır. Vivec’in gücünü kısa süreli olarak kaybetmesiyle Vvardenfell’in tepesinde dikilen Baar Dau isimli göktaşı düşüşe geçmiştir. Bu sırada dağ faaliyete geçmiştir. Fakat olay son anda önlenmiş ve Vivec göktaşını durdurmuştur. Patlama çok fazla etki yapmamıştır.

Red Mountain (Kızıl Dağ)
Red Mountain (Kızıl Dağ)

Üçüncü Patlama: Kızıl Yıl

En büyük etki yaratan patlama 4. Çağ 5 tarihinde gerçekleşmiştir. Bunun öncesinde dağın derinliklerinde uyuyan eski düşman uyanmıştır, yani Dagoth Ur. Dagoth tüm bölgeye Korprus (Corprus)  adı verilen vebasını yaymaya çalışmıştır. Ayrıca kalbin kontrolünü elinde bulundurduğu için Tribunal’in gücü her geçen gün azalmıştır. Buna önlem olarak Ghostgate (Ruhgeçit) inşa etmişlerdir. Bu duvar, Kızıl Dağ’ı halkın yaşadığı yerden ayırıp kül fırtınalarının ve kavruk kurbanlarının kol gezdiği alanı ayırmıştır. Nerevarine’nin Dagoth Ur’u mağlup ederek Lorkhan’ın Kalbi’ni yok etmesiyle Tribunal’in de sonu gelmiştir. Almalexia delirerek Sotha Sil’i öldürmüş ve Nerevarine de Almalexia’yı öldürmüştür. Vivec’in ise akıbeti bilinmemektedir. Vivec’in kaybolmasıyla Baar Dau’yu tutan güç ortadan kalktığı için Vivec Şehri’ne çakılmış ve yanardağın bir kez daha patlamasına sebebiyet vermiştir. Bu sefer ki patlama öylesine şiddetliydi ki, açığa çıkan kül, toz bulutu ve gerçekleşen yıkım tüm Morrowind’i yerleşilemez hale getirmiştir. Bölgedeki Dunmerler ağırlıklı olarak Skyrim’e göç etmiştir. Otoritenin kalmadığı Morrowind’in güney kısımlarını Argonyalılar işgal etmiştir.  Ayrıca o tarihe dek Tamriel’in en yüksek dağı olan Kızıl Dağ bu patlama arifesinde çökerek yüksekliği azalmış ve Skyrim’deki Arz’ın Soluğu (Throat of the World) en yüksek dağ haline gelmiştir. Bu olaya Kızıl Yıl (Red Year) denmiştir.