Kırsakallar (Greybeards)

Kırsakallar, Skyrim’deki Arzın Soluğu’nun üzerinde kurulmuş olan Ulu Hrothgar’da yaşayan bir keşiş tarikatıdır. Bu keşişler Thu’um gücünün üstatlarıdır. Örgütün üye sayısı azdır. Ayrıca politik olaylara karışmazlar. Yine de Nordlar tarafından kutsal kabul edilirler ve yönetim konusunda zaman zaman krallar bu tarikatın tavsiyesine başvurmaktadır. Keşişlerin hepsi ihtiyardır, bunun sebebi seda sanatını öğrenip uzmanlaşmanın uzun yıllar sürmesidir.

Kırsakallar’ın Kuruluşu

Tarikat Birinci Çağ’da Jurgen Yelçağıran isimli bir Nord tarafından kurulur. Militarist bir kişi olan Jurgen, Nord ordularına komuta etmekteydi. Thu’um gücüne rağmen Kızıl Dağ’da Chimerlere karşı aldıkları yenilgiyle şok olur. Nord ordusunun bu kadar kudretli bir gücü kullanmasına rağmen savaşı nasıl kaybettiğini idrak etmek için Jurgen inzivaya çekilir. Yedi yıl süren inzivanın ardından, seda sanatının savaş, politik kazanım gibi dünyevi meseleler için değil, sadece Nord halkının özgürlüğü tehlikede olduğu zaman ve dini amaçlarla kullanılması gerektiğine kanaat getirir. Bundan sonra Skyrim’in en yüksek noktası olan Arzın Soluğu’na çekilerek burada Ulu Hrothgar manastırını inşa eder. Böylece Kırsakallar tarikatı da kurulmuş olur.

Tarikatın Yapısı

Tarikatın üyeleri gücü kavradıktan sonra konuşmama orucu tutarlar ve asla konuşmazlar. Çünkü sesleri çok güçlüdür ve çevreye zarar verebilmektedir. Çok nadir, ciddi durumlarda konuşurlar ki bunlardan biri de Tiber Septim’e thu’um gücünü öğretmeleri örnek verilebilir. Son Ejderdoğan geldiğinde tekrar bir istisna yaparak konuşmuşlar ve ona thu’um gücünün inceliklerini öğretmişlerdir.

Kırsakallar bu gücü herkese öğretmez. Öğretmeye çalışsa bile herkes öğrenemez çünkü büyük bir yetenek isteyen iştir. Örnek olarak Ulfric Fırtınapelerin ve Balgruuf eğitim almış fakat başarısız olup Ulu Hrothgar’dan ayrılmıştır. Daha sonrasında Ulfric kendi çabalarıyla gücünü geliştirmiş ve Skyrim Kralı Torygg’i öldürmüştür.

Tiber Septim ve Son Ejderdoğan

Kırsakallar

Kutsal ses çok nadir kullanılır ve Kırsakalların aynı anda thu’um gücünü kullanması ise efsanevi bir olaydır. Bir söylentiye göre Tiber Septim henüz Cuhlecain’in generaliyken, Eski Hroldan kuşatması sırasında bu gücü kullanarak kalenin surlarını yerle bir eder. Kırsakallar bu sesi duyar ve hepsi bir ağızdan Tiber Septim’in ismini anarak onu Ulu Hrothgar’a çağırır. Tiber’ın ismini zikrettiklerinde ise dünyanın titrediği söylenir. Tiber’a Ysmir, yani Kuzeyin Ejderi ismini koyarlar ve bir gün Tamriel’ı yöneteceği müjdesini verirler. Tabi bunun için önce güneye, Cyrodiil’e gitmesi gerekmektedir.

Yaklaşık altı asır sonra 4. Çağ 201’de Son Ejderdoğan, Akçay’ı tehdit eden ejderhayı yenmek için thu’um gücünü kullandığında, Kırsakallar Talos’u çağırdıkları gibi Son Ejderdoğan’ı da çağırır. Kendisine Alduin’i yenmesi için yardımcı olurlar.