Karanlığın Kardeşleri

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: Daggerfall, Morrowind, Oblivion, Skyrim, ESO
Çevirmen: Uğur Serttaş
Orijinal İsim: The Brothers of Darkness

Adlarının belirttiği gibi Dark Brotherhood (Karanlık Kardeşlik) kafa karıştıran, gizemli bir tarihe sahiptir. Onların yolları kendilerinden yani Düzen’in Kardeşleri(Brothers of the Order)’nden olmayanlardan gizlidir(“Kardeş” genel anlamdadır; en tehlikeli bazı suikastçileri kadındır, ama onlar da genelde Kardeş olarak çağrılır). Nasıl olup da, hizmetlerinin karşılığını ödeyecek kadar çaresiz kişiler tarafından kolayca bulunmalarına rağmen, karanlıkta bu kadar iyi varlıklarını sürdürdükleri etraflarını saran gizemin sadece küçük bir kısmıdır.

Karanlık Kardeşlik İkinci Çağ(2nd Era) sırasında Morag Tong isimli dini bir tarikattan yayılmıştır. Morag Tong, kendilerini dini törenle cinayete teşvik eden, Daedra Mephala’nın müritleridir. İlk yıllarında, sıradan bir mezhebin olabildiği kadar düzensizdiler ve başlarında liderlik yapacak kimse olmadığı için önemli birini öldürmeye cesaret edemediler. Bu, Gece Ana’nın yükselişiyle değişti.

Morag Tong’un, daha sonraları Karanlık Kardeşliğin, bütün liderleri Gece Ana olarak adlandırıldı. İkinci Çağ boyunca Karanlık Kardeşliğe aynı kadının mı (tabi kadınsa) liderlik yaptığı bilinmemektedir. İnanılan şu ki; Gerçek Gece Ana, önemli bir Morag Tong öğretisi olacak olan, Mephala adına işlenen her cinayette daha da güçlendiği ve belirli cinayetlerin diğerlerine oranla daha iyi olduğu öğretisini geliştirdi. Nefret kaynaklı cinayetler Mephala’yı, hırs yüzünden işlenen cinayete kıyasla daha memnun ediyordu. Aynı şekilde önemli adam ve kadınların cinayetleri, bilinmeyen kişilere oranla Mephala’nin memnuniyetin daha da yükseğe çekiyordu.

Bu inancın ne zaman benimsendiğini, Morag Tong tarafından işlenen, bilinen ilk cinayete bakarak tahmin edebiliriz. İkinci Çağ 324’te, Kral Versidue-Shaie, bugün Senchal’in Elsweyr Krallığı olarak bilinen sarayında öldürüldü. Küstahça bir hareketle Gece Ana , katillerin kimliklerini kralın kanıyla duvara yazdığı “MORAG TONG” yazısıyla duyurdu.

Bundan önce Morag Tong, göreceli bir barış içerisindeydi, daha çok cadılar meclisi gibiydi. Ara sıra sıkıntı veren, ama genelde göz ardı edilen. Fakat Tamriel Arenası’nın darmadağan bir yer olduğu anlarla olağanüstü bir eş zamanla Morag Tong, bütün kıt ada yasa dışı ilan edildi. Tüm devletler tarikatın yok edilmesine birinci derecede öncelik verdi. Yüz yıl boyunca da bir daha onlardan haber alınamadı.

Morag Tong’un Karanlık Kardeşlik olarak hangi çağda tekrar ortaya çıktığının tarihini koymak ise daha zor, özellikle de Tamriel’in tarihi boyunca ara sıra ortaya çıkan suikastçı loncaları nedeniyle. Karanlık Kardeşliğin isminden bahsedilen ilk belgeyi Hegathe’nin Kan Kraliçesi Arlimahera’nin günlüklerinde buldum. Kraliçe, düşmanlarını kendi elleriyle öldürmekten ya da gerekirse “ Gece Ana ve Karanlık Kardeşliğin, büyük babamın zamanından beri ailem tarafından kiralanmış silahın yardımıyla” Arlimahera bunu İkinci Çağ 412’de yazdığına göre buradan, eğer gerçekten büyük babası onlardan yararlandıysa, Karanlık Kardeşliğin yaklaşık 360 yılından beri var olduğuna kanaat getirilebilir.

Karanlık Kardeşlik ve Morag Tong arasındaki en önemli fark Kardeşliğin tarikattan çok ticaret yeri olduğu idi. Yöneticiler ve zengin tüccarlar, tarikatı suikastçi lonca olarak kullanıyorlardı. Kardeşlik karlı bir şirketin mükâfatını alırken, ikinci bir çıkar daha sağladı. Yöneticiler Kardeşliğe daha fazla baskı yapamıyorlardı: Onlara ihtiyaçları vardı. Artık gerekli olan yararın tedarikçileriydiler. Fazla erdemli bir lider için bile Kardeşliğe kötü davranmak pek akıllıca sayılmazdı.

Alimathera’nin günlük girişinin üzerinden çok geçmeden, Karanlık Kardeşliğin tarihinin belki de en ünlü katliam serisi yaşandı. Colovian İmparatoru-Kral Savirien-Chorak ve bütün varisleri 430 yılında Güneşin Şafağı’nda kanlı bir gecede öldürüldü. On beş gün içerisinde Colovian Hanedanlığı çöktü, düşmanlarına keyif verircesine. Dört yüz yıla yakın bir süre boyunca, Savaşçı İmparator Tiber Septim’in yükselişine kadar, Tamriel’de kargaşa hüküm sürdü. Kıyaslanabilir etkileyicilikte bir hareketi kayda geçmemesine rağmen Kardeşlik, hükumetin kanunen olmadığı bu devrede altına boğulmuş olmalı.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: