Kadim Tomar (Elder Scroll)

[abbr title=”(Ejderha dilinde “Kelle” )”]Elder Scrolls[/abbr] veya Aedrik Kehanetler, aynı anda içinde hem geleceğin hem de geçmişin vizyonlarını barındırabilen, kökeni olmayan parşömenlerdir. Sayıları belli değildir ancak bunun sebebi çok fazla olmaları değildir, parşömenlerin sayılacak bir formda bulunmamalarıdır. Zamanın yaratılışından önce yaratılan şeylerdir,ve kehanetleri önceden görmek onların gücünün çok ufak bir bölümüdür. Var olmamışlar ancak aynı zamanda hep var olmuşlardır.

Felsefi bir bakış açısıyla, Elder Scroll’ların kökeni ve amacı oldukça belirsiz ve soyuttur. İleriyi görebilen her insan,alıştırma ile bir Elder Scroll’u yorumlayabilir. Bir Elder Scroll’un verdiği gelecek veya geçmiş bilgisi kesinlik içermemektedir. Dünyada değişen olaylar Scroll’lara da etki eder ve Scroll’lar bunu kendi içinde çözümler. Ancak elbette ki bu kadar büyük bir güç karşılıksız değildir. Eğer hazırlıksız olarak parşömen okumaya kalkışılırsa körlük oluşması çok büyük bir ihtimaldir. Bunun için Ancestor Moth adında bir grup, kişileri sadece Scroll’ları okuması için yetiştirir. Yaşlılara daha fazla yük düşer çünkü genç birinin kör olması, yaşlıların olmasından daha çok zarar verebilir. Ancak ne olursa olsun çalışmadıkları taktirde körlük Ancestor Moth üyelerinde de oluşabilir.

Imperial Sarayı’nda bulunan kütüphanede sayısı belirli olmayan ancak çok miktarda Elder Scrolls bulunurken, Oblivion Krizi’nden yararlanan Thieves Guild yüzünden Tomar sayısı oldukça azalmıştır ve elde kalanlarla bir şey elde edinilememiştir. 4. Çağ 175’te ise bütün Scroll’lar gizemli bir şekilde yok olmuş ve Tamriel’a dağılmıştır.

4Ç 201’de Dragonborn antik Dwemer kenti Mzulft’ta başladığı yolculuk sonunda Tower of Mzark’tan Ejderha Scroll’unu aldı. Volkihar Klanı’nın lideri Lord Harkon’un kızı Serana’da ise Kan Elder Scroll’u bulunuyordu. Bu üçü ile güneşi karartabilme mümkündü ve buna müsaade etmemek için Harkon’un eşi Valerica’da Soul Cairn’e Sun Elder Scroll’u ile kaçtı.