Jyggalag

Jyggalag, deliliğin ve manyaklığın Daedrik prensi Sheogorath’ın ikinci benliğidir. Sheogorath’ın kişiliği tutarsızlıklar ve kaostan beslenirken, Jyggalag ise tam tersi kusursuz işleyen düzeni temsil eder.

Yaratılış ve Düzen

Lorkhan’ın planıyla evren yaratıldığında Daedrik prensler hariç tüm kutsallar yaratılışa katkıda bulunmuş ve zamanla güçlerini kaybederek silinmiştir. Kaotik gücün ürünü olan Daedrik Prensler ise yaratılan bu evrene kendi keyiflerince müdahalede bulunmak isteyip, Akatosh’un kurduğu düzene sık sık çomak sokarak kaos çıkartmayı kendilerine görev edinmiştir. Akatosh’un kurduğu düzen ise zaman kavramını yaratmasıdır. Bu sayede yaşam belli bir döngüye bağlanıp kaostan arındırılmıştır.

Jyggalag ve Düzen

İlginç bir şekilde Daedrik prens olan Jyggalag ise düzeni temsil etmektedir. Yalnız ufak bir detay vardır; o da Jyggalag’ın düzeni kendi iradesine uydurarak kurmasıdır. Otoriter olup radikal bir düzeni temsil eder. Bu da aslında her ne kadar tırnak içinde düzen olarak gözükse de temelde kendisine aykırı olanları ezip geçtiği için kaosa sebebiyet vermektedir. İşte Jyggalag’ın bu üstün iradesi, diğer prensleri ürkütür. Çünkü başka bir prens kendince bir kaos çıkarmak istediği zaman kafasına Jyggalag’ın demir yumruğunu yeme riski vardır. Bu sebeple Daedrik Prensler bir araya gelip Jyggalag’ı lanetleyip onu biçim değiştirmeye zorlarlar.

Jyggalag’ın Lanetlenmesi

Böylece düzenin prensi, deliliğin prensi Sheogorath’a dönüşür. Tabi burada prensler ufak bir mümin şakası yapmayı da unutmamıştır. Her çağda, ki bu çağların kaç sene olduğu bilinmiyor, Sheogorath ikinci benliği Jyggalag tarafından alt edilip tekrar lanetlenerek yine Sheogorath’a dönüşür. Görüldüğü üzere düzenin efendisi Jyggalag’ın Sheogorath’a dönüşmesi de bir düzene bağlanmıştır. Kendi kuyruğunu kovalayan köpek gibi bir çıkmazın içine sokulmuştur. Bu olaya da Greymarch denmektedir.

Jyggalag
Jyggalag ve Sheogorath

Greymarch gerçekleştiğinde Sheogorath’ın diyarının dört bir tarafında kristal dikilitaşlar belirir. Tıpkı Jyggalag’ın kendi otoritesini yani düzenini zor kullanarak kabul ettirmesi gibi dikilitaşların içinden düzen şövalyeleri çıkar ve kendilerine aykırı olan herkesi katletmeye başlar. Sheogorath da kendisine bir şampiyon seçerek bu saldırıya karşı koymaya çalışır. Bu şampiyon da Sheogorath’ın kisvesine bürünüp kendi benliği ile Sheogorath’ın benliğini birleştirir. Bu saldırıyı yalnızca bir şampiyon durdurmayı başarmıştır.

Oblivion Oyununda Jyggalag

Üçüncü Çağ 433’te Greymarch tekrar gerçekleşir. Sheogorath’ın şampiyonu da biz oyuncudur. Niben Nehri üzerinde açılan portaldan geçerek Sheogorath’ın diyarına gideriz. Burada baş yaver Haskill bize yapmamız gerekenleri anlatır. Başarılı bir şekilde Jyggalag’ı alt ettiğimizde lanet bozulur ve Sheogorath’ın yeni benliği biz oyuncu oluruz. Dolayısıyla Oblivion’dan sonra geçen Skyrim oyununda gördüğümüz Sheogorath, aslında Oblivion oyunundaki karakterimizdir.