Julianos

 

Dil ve matematiğin Kuzeyli babası Jhunal olarak da bilinen Julianos: edebiyat, tarih, hukuk ve çelişkinin tanrısıdır. Jhunal, panteonun geri kalanının gözünden düştükten sonra, Dokuz Tanrı’nın (Nine Divines) Julianos’u haline gelmiştir.

Büyü ile bağdaştırılmış, çoğu büyücünün saygısını kazanmıştır. Manastırları Tiber Septim kurmuş, manastırlar Kadim Tomarlar’ın koruyucuları olarak Julianos’a itham edilmiştir.

Sembolü üçgendir. İliak Koyu’nda, Julianos’un tapınakları aynı zamanda “Julianos’un Okulları” olarak bilinir. Bilgelik Tanrısı olduğu için tüm tapınakları akademi şeklinde düzenlenmiştir. Buraya Tamriel’in, Büyücüler Loncası’ndan sonraki en bilgili araştırma kurumu diyebiliriz. Bu eğitim kurumunun “büyüyü geliştirebilmek için” magicka yaydığı söylenir.

Julianos,  Tüysüz Umaril’i yenerken ona yardım eden Pelinal Whitestrake için Mücadelecinin Kalkanı’nı (Shield of the Crusader) yaratmıştır. Skingrad’da (Cyrodiil) ona ibadet için adanmış küçük bir tapınak bulunur. Ayrıca İmparatorluk Şehri’nde Julianos’a dua etmek için bir oda vardır.

İzinden gidenler der ki: “Doğruyu bilin. Yasalara dikkat edin. Şüpheye düştüğünüz zaman bilgeden, bilgelik arayın.”

Ayet:

“Bana gel, Julianos, sensiz, zekâm bir buğday tanesi kadar zayıflar, gözlerim yanlışlarla örtülür, düşüncelerim aptallığa düşer, ön yargım adaletimi bulandırır.”

Julianos’un Tılsımı