Jiub

Aziz yokedici Jiub, Tribunal ve yeni tapınağın Azizidir. Morrowind’deki Vvardenfell adasındaki tüm vaveylaları yok etmiştir. 3.Ç 433 senesinde, Oblivion Krizinde ölür ve bir ruh tuzağına yakalanarak ruhu bir Dremora tarafından Soul Cairn’e gönderilir.

Jiub
Jiub

Skooma parası için suikast yapar ve adam öldürür. Redoran Hanesinden yüksek rütbeli birisini öldürmeye çalışırken yakalanır. Halbuki Morag Tong’da Redoran Hanesindeki kişiyi öldürmek için görevlendirilmiştir ve Jiub tuzağa düşer. Cinayetten yargılanır ve Vivec şehrinde hapis yatar. Büyük ihtimal kendisi bir İmparatorluk şehrindeki bir İmparatorluk hapishanesine gönderilir. 3.Ç 427 yılında yanında bir mahkum ile İmparatorluk Şehrinden gemi ile tekrar Morrowind’e yollanır. Yanındaki yoldaşı İmparator VII.Uriel Septim’in talebi ile gönderilen Nerevarine’dir. O ve Nerevarine Seyda Neen kasabasında serbest bırakılır.

Kötü geçmişine sünger çekmek ve kendi halkına faydalı işler yapmak ister. Vvardenfell’de kullanılan güzergahları taciz eden kanatlı tehlike vaveylaları avlamaya başlar. Yıl boyunca Vvardenfell üzerindeki tüm vaveylaları bir kum aşanın üstünde avlayarak geçirir. Ancak son savaşını kazanmasına rağmen ağır yaralanır, ölmek üzereyken yaptığı erdemli işlerden dolayı Vivec tarafından kutsanır ve Aziz mertebesine yükseltilir. Morrowind halkı tarafından kendisi bir kahraman olarak ilan edilir ve bir çok unvan kazanır.

Daha sonra Cyrodiil’de bir şehir olan Kvatch’a yerleşir ve 26 bölümlük kendi otobiyografisinin üstünde çalışmaya başlar. 3.Ç 433 senesine vardığımızda Oblivion Krizi sırasında Kvatch’da Deadlands’dan olmak üzere bir Oblivion kapısı açılır ve şehir Mehrunes Dagon’un güçleri tarafından tahrip edilir. Jiub otobiyografisini yazdığı sırada evinde bir Dremora tarafından öldürülür ve ruhu yakalanır. Ruhu Soul Cairn’de gönderilir ve ebediyen orada sıkışır. Tamriel halkı onun ölümüyle şok olur ve bir çok kişi onun yanlışlıkla Morrowind’de öldüğüne inanır.
4.Ç 201 yılında Soul Cairn’de Son Ejderdoğan ile karşılaşmış, Ejderdoğan’dan otobiyografi kitabının Soul Cairn’de dağılan sayfalarını toplamasını Tamriel’de bastırması için yardım istemiştir. Ejderdoğan tüm notları bulduğu zaman Jiub’a döner ve Jiub “Aziz Jiub’un Yükselişi ve Çöküşü: Rüzgartepe Kahramanı ve Dunmerlerin Kurtarıcısı” adlı kitabın Ejderdoğan’a bir kopyasını verir.