Jiub

Aziz yokedici Jiub, Tribunal ve yeni tapınağın Azizidir. Morrowind’deki Vvardenfell adasındaki tüm vaveylaları yok etmiştir. 3. Çağ 433’te, Oblivion Krizinde ölür ve bir ruh tuzağına yakalanarak ruhu bir Dremora tarafından Ruh Höyüğü (Soul Cairn) ‘e gönderilir.

Skooma parası için suikast yapar ve adam öldürür. Redoran Hanesinden yüksek rütbeli birisini öldürmeye çalışırken yakalanır. Halbuki Morag Tong’da Redoran Hanesindeki kişiyi öldürmek için görevlendirilmiştir ve Jiub tuzağa düşer. Cinayetten yargılanır ve Vivec şehrinde hapis yatar. Büyük ihtimal kendisi bir İmparatorluk şehrindeki bir İmparatorluk hapishanesine gönderilir. 3. Çağ 427 tarihinde yanında bir mahkum ile İmparatorluk Şehrinden gemi ile tekrar Morrowind’e yollanır. Yanındaki yoldaşı İmparator VII.Uriel Septim’in talebi ile gönderilen Nerevarine’dir. O ve Nerevarine, Seyda Neen kasabasında serbest bırakılır.

Jiub
Jiub

Kötü geçmişine sünger çekmek ve kendi halkına faydalı işler yapmak ister. Vvardenfell’de kullanılan güzergahları taciz eden kanatlı tehlike vaveylaları avlamaya başlar. Yıl boyunca Vvardenfell üzerindeki tüm vaveylaları bir kum aşanın üstünde avlayarak geçirir. Ancak son savaşını kazanmasına rağmen ağır yaralanır, ölmek üzereyken yaptığı erdemli işlerden dolayı Vivec tarafından kutsanır ve Aziz mertebesine yükseltilir. Morrowind halkı tarafından kendisi bir kahraman olarak ilan edilir ve bir çok unvan kazanır.

Daha sonra Cyrodiil’de bir şehir olan Kvatch’a yerleşir ve 26 bölümlük kendi otobiyografisinin üstünde çalışmaya başlar. 3. Çağ 433 tarihine geldiğimizde Oblivion Krizi sırasında Kvatch’da bir Oblivion kapısı açılır ve şehir Mehrunes Dagon’un güçleri tarafından tahrip edilir. Jiub otobiyografisini yazdığı sırada evinde bir Dremora tarafından öldürülür ve ruhu yakalanır. Ruhu Ruh Höyüğü (Soul Cairn) ‘ne gönderilir ve ebediyen orada sıkışır. Tamriel halkı onun ölümüyle şok olur ve bir çok kişi onun yanlışlıkla Morrowind’de öldüğüne inanır.
4. Çağ 201 yılında Ruh Höyüğü’nde Son Ejderdoğan ile karşılaşmış, Ejderdoğan’dan otobiyografi kitabının burada dağılan sayfalarını toplamasını ve Tamriel’de bastırması için yardım istemiştir. Ejderdoğan tüm notları bulduğu zaman Jiub’a döner ve Jiub “Aziz Jiub’un Yükselişi ve Çöküşü: Rüzgartepe Kahramanı ve Dunmerlerin Kurtarıcısı” adlı kitabın Ejderdoğan’a bir kopyasını verir.