IV. Uriel Septim

IV. Uriel Septim, imparatorluğun 15. varisidir. Aynı zamanda Uriel Lariat adıyla bilinir. Katariah ve Gallivere Lariat’ın çocuğudur. IV. Uriel Septim’in Tiber Septim ile doğrudan kan bağı bulunmamaktadır. Cassynder’in ölümünden sonra High Rock kralı olmuştur.

Tahta geçtiğinde gerçekten soylu ve asil bir aileden geliyordu. Babası Gallivere çok saygı gören bir şahsiyetti. Fakat IV. Uriel bir piç çocuğuydu dolayısıyla Elder Council tarafından hak ettiği itibarı görememiştir. Hatta onun Tiber Septim kanından gelmediğini açıkça beyan etmişlerdir.

Katariah’ın döneminden beri yönetimde sözünü hissedilir derecede arttıran Elder Council’in gücü bu dönemde de devam etmiştir. İmparator ile Elder Council arasında meydana gelen sürtüşmeler çoğunlukla konseyin istedikleriyle sonuçlanıyordu. Bu yüzden IV. Uriel Elder Council’e olan inancını ve güvenini kaybetmiştir. Aynı şekilde tam bir Septim soyundan gelmeyen IV. Uriel’de Elder Council’in gözünde değersizdi. Nitekim IV. Uriel’in ölümüyle beraber taht kavgası çıkmıştır. Saltanat gereği başa IV. Uriel’in oğlu Andorak Septim geçmesi gerekirken, konsey Andorak’ın babası gibi safkan Septim olmadığı için tahta geçmesini engellemiş ve mirastan yoksun kalmasını sağlamıştır. Elder Council Andorak yerine II. Cephorus Septim’i imparator ilan etmiştir.

Andorak ise bu kararı tanımamış ve kendisini destekleyenlerle imparatorluğa savaş açmıştır. Her iki tarafın kesin üstünlüğü ile sonuçlanamayan bu savaşta imparatorluk Andorak belasından kurtulmak için ona High Rock’ta bulunan Shornhelm’in yönetimini vermiştir. Bu şehrin yöneticileri günümüzde de Andorak’ın torunlarıdır.

 

Yerine Geldiği Yerine Gelen
Cassynder Septim II. Cephorus Septim