Indoril Nerevar

(Nerevar the Captain, Nerevar Moon-and-Star veya Godkiller olarak da bilinir) Resdayn’daki (Modern zamanda Morrowind) birleşik Chimer ırkının Kralı, Generali, Hortator’u, Great Ashkhan’ı, Savaş Şampiyonu ve lideridir. Dwemer ırkı ile Nordlara karşı ittifak kurmuş ve ortaya İlk konsey (First Council) adlı bir siyası yapı ortaya çıkmıştır. Böylelikle 1.Çağ 416’da Resdayn’ın tüm halkı birleşmiştir. Nerevar’a aynı zamanda “First Councilor” ismide takılmıştı ancak 1.Ç 700’de Birinci Konsey savaşı patlak verdiğinde birlik bozulmuş ve Chimerler kazanmasına rağmen savaştan bir süre veya bazı kaynaklara göre savaş sırasında 1.Ç 700 yılında Nerevar hayatını kaybetmiştir.

Indoril Nerevar’ın ölümünden sonra ortaya Tribunal Tapınağı yani Almalexia, Vivec, Sotha Sil üçlüsü iktidara kadar çıktılar, ancak Morrowind House dışı yaşayan Ashlander’lar Tribunal (Almsivi)’i sahtekarlıkla suçlayıp ardından Nerevarine tarikatını kurup Nerevarine Kehanetini (Daedric Prens Azura tarafından onaylı) ortaya attılar bu Indoril Nerevar’ın Morrowind’e geri gelip bütün sahtekarlıkları süreceği ve sahte tanrıları defedeceği anlamına geliyordu.

Aziz Nerevar
Aziz Nerevar

Geçmiş

Nerevar’ın gençlik dönemleri tamamen Efsaneye dayanır. Vvardenfell’ın eski  Ashlanderları onu kendinden sayarlardı. Vivec’in yazılarında onun eski zamanlarda tüccar karavanlarını koruduğunu tahmin etmektedir. Vivec daha anne karnındayken Nerevar Almalexia ile tanıştı ve Resdayn’ın başına geçti. 1.Ç 240 ve 272 arasında, Skyrim’in Nordlarının Thu’um kullanan orduları bu gücünü tüm Resdayn üzerinde kullandı.1.Ç 369’da  War of Succession’ın başlamasıyla (Bosmerlerin Wild Hunt rituel’ine başlayarak Skyrim’e girmesi ve Skyrim Kralı olan Borgas’ı öldürmesi bu savaşın en bilinen tarafıdır, böylelikle Skyrim 50 yıllık bir iç savaş ve veraset savaşına girer.) Nordlar hem manevi hemde maddi yönden sakat kaldı. Nerevar isyan fırsatını kaçırmadı.

Hortator

General Nerevar , Resdayndaki bütün grupları birleştirerek Halk tarafından Hortator .(Hortator;  Kabaca Resdayn’da kriz ve zor zamanlarda tüm Resdayn halkına ve Haneleri bir araya getiren kişilere verilen manevi rütbe) ismini alıp Resdayn halkının manevi ve askeri lideri olmuştur. Nerevar her zaman diğer ırklara karşın Dwemerler ile birlikte ittifak yapmak istemiştir bunun en büyük nedenleride Nordların Morrowind sahalarına ve Dwemerlerin yer altındaki şehirlerine saldırmasıdır. Indoril Nerevar ve Dwemerlerin kralı arasında büyük bir dostluk olduğundan dolayı birbirleriyle ittifak kurdular ancak Dwemer ve Chimer halkı birbirlerini yinede hor görüyor ve küçümsüyorlardı.1.Ç 416 yılında kurulan Chimer ve Dwemer ittifakı aynı yıl Birinci Red Mountain savaşında Nordları Morrowindden püskürttü ve ittifak yüzyıllarca dost ve refah için yaşadı. Kral Dumac, Nerevar ve Almalexia’nın düğününde onlara Dwemer yapımı olan Trueflame ve Hopesfire adında son derece güçlü ikiz kılıç hediye etmiştir, Trueflame aynı zaman “Blade of Nerevar” yani “Nerevar’ın Kılıcı” olarakta bilinir. Bu ittifak’ın liderleri Nerevar ve Dumac Resdayn’ın temsilcileri  olarak 1.Ç 461 yılında ozamanın Alessia İmparatorluğunun başında olan İmparator Gorieus’ın taç giyme törenine barış neticesinde katılmışlardır.

Aynı zamanda Sotha Sil (Seht) Nerevar’ın öğreticisi ve onun en yakın arkadaşlarından biriydi.Nerevar’ın diğer arkadaşı ve genç danışmanı Vivec’ti. Sotha Sil ile birlikte beraber hareket eden Vivec Nerevar’ın danışmanlığını ve arkadaşlığını yaptılar. Diğer kişilerden birisi Voryn Dagoth’tur, (aka. Dagoth Ur) kabaca Nerevar ile aynı yaştaydı, Dagoth hanesinin Yüksek Lorduydu.(Bazı yerlerde Nerevar’ın en sadık hizmetçisi olduğu yazar). Ve Azuranın Ölümsüz evladı Alandro Sul, Nerevar’ın en yakın silah arkadaşıdır.

Bazı Efsanelerde Neravar’ın Azura’nın şampiyonu olduğunu ve özel bir ilişkisi olduğu belirtilir. Nerevar önemli konularda Azura’ya danışırdı, ayrıca First Council zamanında Dwemer demircileri tarafından yapılan  eşsiz bir yüzük olan Moon-and-Star, Azura tarafından Nerevar’a özel olarak kutsanmıştır, bu yüzüğü Nerevar dışında kim takarsa acı içinde ölmektedir. Ashlander kabilelerinin bağlılıkları tam anlamıyla bu yüzük ile gerçekleştiren Nerevar, yaşamlarının her zaman onur içinde olcağını belirtmiştir.Yüzük ona ikna konusunda büyük güçler bahşetti. Nerevar ve Ay ve Yıldız (Moon-and-star) işareti ilişkilidir, bazıları bu işareti zırhında taşıdığını, bazıları ise Azura tarafından verilen ay yıldız şekilde doğum lekesi olduğunu söyler. Nerevar’ın Azuranın güçleri olan ay ve yıldız altında doğduğuda söylenmektedir.

Vivec’in “36 Lessons of Vivec” kitabının çoğu bu dönemlerde geçmektedir, “Refah ve Barış içinde”.Vivec’in Lessonları (Dersleri) Nerevar ile birlikte CHIM hakkında bilgileri dünyanın tüm bölgelerine seyahat ederek öğrenmeye çalıştığını yazar.(Akavir, Yokuda, Atmora)

İlk Konsey Savaşı

İlk Konsey Savaşı
İlk Konsey Savaşı

Yıllar geçtikten sonra, Voryn Dagoth Dwemer Yüksek Craftlord’u Kagrenac’ın gizli planlarını öğrendi, Dwemerler Red Mountain’de Lorkhan’ın kalbini bulmuşlardı. Chimerler bunu öğrenince deliye döndüler ve bunu kutsallara küfür olarak düşündüler ve tolerans göstermediler. Dagoth Kagrenac’ın planlarını Nerevar’a söylediğinde Holoyan’a, Azura’ın kutsal tapınağına uzun bir yolculuk yaptı ve Azura, Dagoth’un söylediklerinin hepsinin gerçekten de doğru olduğunu onayladı. Dwemer’in “Yeni Tanrı” eserinin ne pahasına olursa olsun engellenmesi gerektiğini söyledi. Nerevar’ın geri dönüp tanrıçanın dediklerini yardımcılarına bunu anlattığı zaman, savaş önerildi.

Nerevar Vvardenfell’e son bir kez gitti, görüşmelerin ve tavizlerin bir kez daha barışı koruyabileceğini umarak. Ama bu kez, arkadaş Nerevar ve Dumac acı acı çekişti ve sonuç olarak, Chimer ve Dwemerlar savaşa gitti. Kral Dumac arasındaki arkadaşlık ilişkisi bozuldu, bazı kaynaklar meselelerin anlaşmazlıklar sonucu olmuş olabileceğinide düşünülmektedir; çünkü Dumac’ın Kagrenac’ın planları hakkında bilgisi olmadığını Nerevar’a iletti. Sonuç olarak Nerevar, Chimer’lere Dumac’a karşı savaş açmalarını emretti. Dwemerlerin teknolojisi belkide onlara Tamriel’in en gelişmiş ordusunu sağlıyordu ama buna rağmen Chimer yetenekli büyüleri ile mücadele ediyordu. Nerevar, kendi birleşik savaşçılarını yönetirken, göçebe Ashlander’ler da Büyük Evler’i (Great House) yönetti. Nerevar, ölümler artıp, Büyük Evler’den asker desteği gelene kadar, bütün orduyu yönetme kontrolünü ele alamadı.Ancak Sonunda bir kez daha Nerevar’ın liderliğinde Resdayn Hortator’u olarak Chimerleri tekrar birleştirdi.

Red Mountain Savaşı

Red Mountain Savaşı
Red Mountain Savaşı

Nerevar tüm Chimer ordularına liderlik ediyordu. Ama Dwemerler ilk başta Kuzey bölgelerinde iyi başarılar elde ediyordu. Ancak Nerevar koordinatörlü olarak Narsis’ten kuzeye doğru ilerlemeye başlamıştı. Bazı kaynaklarda Nerevar’ın askerlerine saldıranların hepsinin yok edildiği söylenir.

Nerevar Red Mountain’e ulaştıklarında komutayı Vivec ve diğer komutanlara bırakarak Dagoth ile birlikte Kalbin olduğu odaya girdiler. Bu noktada Vivec’in savaşta rolü büyüktür çünkü Nerevar içerideyken kalenin dışında gözlemi olan tek kişi Vivec’ti. Nerevar ve Kral Dumac büyük bir dövüş verdikten sonra ikiside yere yığıldılar, Nerevar’ın kılıcı parçalanmış ve parçaları kaybolmuştu.

Red Mountain Savaşı aynı zaman bütün Dwemer ırkının bir anda kaybolduğu savaş olarakta bilinir çünkü Vivec’in Heirographasına göre Kagrenac Dumac’ın ölümünün çaresizliği üzerine Aletlerini Kalp’in üzerinde kullanmış ve Nirn’de varolan bütün Dwemer’lerin sonunu getirmişti.Aletler geriye kalmıştı ve Dagoth’un eline geçmişti.Nerevar güçlükle yardımcılarının yanına giderek Aletleri (Keening, Sunder, Wraithguard) Dagoth’a emanet etti.

Nerevar yardımcıları ve dostları olan  Almalexia, Vivec ve Sotha Sil’le görüşen Nerevar Dwemerlerin geri dönme ihtimaline karşı aletleri koruma altına almasını söyledi, Nerevar ve yardımcıları odaya geri döndüklerinde Dagoth aletleri kalbin üstünde kullanıp delirmiş ve Nerevar’a ihanet etmişti. Dagoth gitmiş ve aletler ordaydı.Bazı kaynaklar Nerevar’ın Dumac’ın üstüne Dagoth ile savaştığınıda yazar, böylelikle Nerevar daha ölümcül yaralar almıştır.

Dagoth Ur,Nerevar’a kısa bir not ile, “Red Mountain’in altında,beni korumak için yemin ettirdiğin hazineyi korurken arkamdan bıçakladın.Senin elini tutarken düşürülmek zalimce bir darbeydi,acı bir ihanetti.”

Nerevar’ın bilinen son sözleri yardımcılarına; ”Lorkhan’ın kalbinden uzak durun!”

Indoril Nerevar’ın tam olarak nasıl ve ne şekil öldüğü muammadır. Çünkü Alandro Sul’a göre Tribunal çok aç gözlüydü güç uğruna Nerevar’a ihanet edip onu öldürmüş, aletleri Lorkhan’ın kalbi’nin cazibesine yenik düşüp kullanmış ve sahte tanrı şekline bürünmüşlerdir.

Alandro Sul Savaş bittikten ve Tribunal’in Morrowind’in başına geçmesiyle Ashlander’larla beraber yaşamış ve Tribunal’in Nerevar’ı öldürdüğü inancını yaymıştır.

Tribunal Chimerlerin hiçbir Daedra’ya tapmasına gerek kalmadığını, kendilerinin tanrı olduğu için kendilerine tapınılması gerektiği konusunda Chimer halkını ikna ettiler. Azura burada çıka gelir ve; “Bunu ben yapmadım ama siz yaptınız. Kaderinizi seçtiniz ve insanlarınızın kaderini ve bütün Dunmerler sizin kaderinizi paylaşacak, şu andan zamanın sonuna kadar. Kendinizi tanrı olarak görüyorsunuz ama siz körsünüz ve her yer karanlık.” Sözünü söylerek Nerevarine Tarikatı adına Nerevarine kehanetini ortaya atar. Bir zamanlar altın renkli olan Chimerlerin derisi kül grisi, gözleri ateş kırmızısı oldu, yalnız Tribunal bundan farklı şekilde etkilendi. Almalexia tamamen Chimer olarak kaldı, Vivec yarı dunmer yarı chimer oldu, Sotha Sil’de Chimer halinde kalmıştı. Ancak ilk başta Tribunal’inde Dunmer olup Lorkhan’ın kalbinin etkisiyle tekrar eski haline geri geldikleri de söylenir.

Dagoth Evi, ihanet edenlerin evi olarak gösterildi ve üyeleri ya katledildi ya da diğer evlere nakledildi. Dwemer’in gidişiyle, Dunmer’ler modern Morrowind’e önderlik etti ve tanrıları onları binlerce yıl mutluluk, refah ve huzurla yaşattı. Lorkhan’ın Kalbi dağda kaldı ve Tribunal enerjilerini yenilemek içi sürekli her yıl dağa geri dönüyordu. Ashlander’lar Tribunal’ın teklifini reddetip, kendi Ash Ruinlerine geri döndüler.

Ölümü

Indoril Nerevar’ın ölümü belkide Elder Scrolls evreni ve tarihinin en tartışmalı konularından biridir. Nerevar’ın ölümü hakkında birden fazla tahmin bulunmaktadır;

Red Mountain Savaşı Tezi

Indoril Nerevar, Dwemerlerin kralı ile yaptığı büyük dövüşte ölümcül yaralar almıştır ve bu yaralar sonucu hayatını kaybetmiştir. Ayrıca Dagoth ile yaptığı dövüş onu ölüme dahada yakınlaştırmıştır.

Ancak bunların hepsi III:Morrowind oynununda Vivec tarafından yalanlanmıştır. Bizzat Nerevarine’ye Nerevar’ı öldürmediklerini, hepsinin Alandro Sul tarafından uydurulduğunu söyler. Ancak unutulmaması gereken Vivec’in çok büyük bir söz cambazı ve şair olduğudur.

Tribunal Tezi

Indoril Nerevar'ın Ölümü
Indoril Nerevar’ın Ölümü

Belkide en mantıklı spekülasyon, çünkü bu Morrowind ve Evrenin yaratılmasında büyük rol oynayan Micheal Kirkbrinde tarafından kısmen onaylanmıştır. Morrowind oyunun 10.yıldönümüne özel yaptığı bir çizimde Nerevar’ın ölüm sahnesini çizmiştir.

Sotha Sil Nerevar’ın yüzünü sökmüş, Vivec ise Nerevar’ı öldüren kişi, Almalexia ise ayaklarını koparmış. Burada Lorkhan’ın ölüm sahnesini tekrar ederek CHIM’i elde etme olayı da gerçekleştirilmiştir.

Bunun aksine Tribunal Nerevar’ı bu kadar vahşice değilde zehirleyerek öldürdükleride söylenir.Aslında Tribunal’e göre yaptıkları burada mantıklı bir şey; çünkü Indoril Nerevar yaşamaya devam etseydi Resdayn yani Morrowind’in bir geleceği olmazdı.Tribunal’in yaptığı foulmurder (Çirkin Cinayet) Boethiah ve Mephala’nın doğasından baz alınarak Nerevar’ı öldürdüklerinden de bahsedilir.

Nerevarine Kehaneti

Tribunal’ın Lorkhan’ın kalbini kullanmasından,  üçlünün Büyük Chimer Şampiyonu Indoril Nerevar’a verdiği yemini bozduktan ve Indoril’in ölümünden sonra, Daedra Prensi Azura bütün yetkilerini Alacakaranlık ve Şafakta Nerevar’ı tekrar canlandırmak için kullandı.Tribunal bunu reddetti, Onlar Morrowind’in Chimer halkına Daedra Prenslerinden daha güçlü ve etkili olduklarını söyleyerek Morrowind halkının tanrısı oldular.Azura bu küfür gibi ihanete karşılıksız kalamadı ve Tribunal’ı ve Chimer ırkını lanetledi, Chimer ırkı küle dönerek Dunmer haline geldi, Tribunal en iyi yeteneklerinden biri olan hitabetiyle bunu bir hediye olarak gösterdi.Azura Chimer’i lanetlerken “Siz Nerevar’a ihanet ettiniz, sizin ölümünüzü de Nerevar hazırlayacak” dedi. Bunun gerçekleştirilmesinden sonra bu olay “Nerevarine Kehaneti” , 3.Çağda ise Vvardenfell Krizi olarak bilinecekti.Tribunal bu kehaneti bir sapkınlık olarak niteledi ve bu kehanete inanan insanlara (Ashlanders, Dissident Rahipleri ve diğerleri) ağır zulüm etti.Nerevarine kehanetinin işaretleri; Blight Laneti, Corprus hastalığı, ve Sleeperların ortaya çıkmasıdır.

Indoril Nerevar’ın reenkarnasyon olmuş hali Nerevarine 3.Çağ 427 yılında Morrowind’in sahte tanrılarını defetti.Nerevarine Kehaneti ve Vvardenfell krizinin ardından Nerevarine’ye ne olduğu bilinmemektedir, bazı kişiler Azura tarafından Akavir’e gönderildiği ve orda öldüğü söylenir.