Indoril Nerevar

Chimerlerin Generali, Azuranın Şampiyonu, Hortator ve Aziz Nerevar unvanlarıyla anılan Indoril Nerevar, Birinci Çağ’da Resdayn’da yani günümüz ismiyle Morrowind’de yaşamış bir Chimer’dir.

Indoril’in gençlik hayatına dair elde kesin veriler bulunmamaktadır. Vivec’in alegorik bir dille yazdığı vaazlarında Indoril’in tüccar kervanında muhafızlık yapığını anlatır. Kitaba göre Vivec Indoril’i yanına alıp onu eğitir ve kraliçe olan Almalexia ile tanıştırır. Ve böylece muhafızlıktan soylu sınıfına yükselmiştir.

Nord İstilası ve Hortator Indoril Nerevar

Chimer halkının Dwemerlar ile iç içe yaşadığı Morrowind 1. Çağ 200 tarihlerinde Nordlar tarafından istila edilir. Dwemer şehir devletleri kısmen bağımsızlığını korusa da Chimerler bu kadar şanslı değildir. Tüm Chimer haneleri Nordların hakimiyetini kabul etmek zorunda kalır. 369 senesinde ise Skyrim’de Veraset Savaşı çıkar ve Nordlar ele geçirdikleri yerleri teker teker kaybeder. Skyrim’deki kargaşadan cesaret alan Indoril Nerevar, 416 senesinde Chimer hanelerini toplar. Kabile ve hane sistemi yüzünden merkezi otoriteden yoksun olan Chimerler bu dönemde Indoril Nerevar’ı Hortator ilan eder. Hortator rütbesi, bütün Chimer ırkının varlığı tehlikeye girdiğinde haneleri yönlendirme yetkisi verilen kişidir.

Indoril’in Dwemer kralı Dumac ile olan dostluğunun da katkısıyla iki ırk müttefik olur ve Chimer-Dwemer birleşik orduları, Nordları Morrowind’den kovar. Bu zafer kalıcı bir ittifakın da temelini oluşturacaktır. Her ne kadar Dwemer ve Chimer halkı birbirinden nefret etse de, krallarının dostluğu sayesinde uzunca bir süre refah ve sükunet içinde yaşamışlardır. Indoril Nerevar kendi halkını yönetmeye devam ederken Sotha Sil ve Vivec akıl hocalığını yapmıştır. Almalexia ile de evlenmiştir. İleride adını sıkça duyacağımız Voryn Dagoth da Dagoth Hanesi lideri olarak Indoril’in sıkı bir destekçisi olmuştur.

Dumac ve Nerevar
Dumac ve Nerevar

Birinci Konsey Savaşı

Indoril’in hikayesi ve Chimer-Dwemer ittifakı, Voryn Dagoth’un getirdiği haber ile değişir. Voryn’in anlattığına göre Dwemerlar Kızıl Dağ’ın derinliklerinde Lorkhan’ın Kalbini bulmuştur ve deneyler yapmaktadır. Kutsallara saygılı olan Chimer Haneleri savaş ilanı için Indoril’e baskı yapar. Indoril de konuyla ilgili Dumac’tan açıklama ister. Bazı kaynaklara göre, Dwemer Baş Mühendisi Kagrenac’ın yaptığı deneyden Dwemer Kralı Dumac’ın haberi yoktur. Indoril ile görüştüğünde ise iddiaları reddeder.

Bunun üzerine Indoril, Azura mabedine gidip tanrısına gerçeği göstermesi için yalvarır. Ve öğrenir ki Dwemerlar gerçekten de kalp üzerinde deney yapmaktadır.

Indoril Nerevar bu sefer zırhını giyer ve ordusunu toplayarak bir kez daha Dumac ile görüşmeye gider. Tehditkar bir tonla kalbi bırakmasını aksi takdirde savaşmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunur. Dumac ise dostunun silahlı bir şekilde geldiğini öne sürerek Chimerlerin niyetinin zaten savaşmak olduğunu söyler. Artık savaştan başka çare yoktur.

İki ırkın orduları Kızıl Dağ’ın eteklerinde karşı karşıya gelir. Teknolojik üstünlüğü olan Dwemerlar ile büyü ve taktiksel avantaja sahip Chimerler birbirlerine karşı üstünlük kuramaz. Bu noktadan sonra savaşın nasıl geliştiği kesin olmamakla birlikte farklı teoriler üretilmiştir.

Nerevar ani bir saldırı ile Kızıl Dağ’ın hakimiyetini ve Lorkhan’ın Kalbinin hakimiyetini ele geçirir. Kalp ile ne yapacaklarına karar vermek için Tribunal’i yani Almalexia, Sotha Sil ve Vivec’i çağırmaya giderken Voryn Dagoth’u kalbin başında nöbetçi olarak bırakır. Geri döndüklerinde ise Voryn Dagoth’un, kalbin gücünden etkilendiğini ve kafayı sıyırdığını görürler. Voryn Dagoth artık kendisinin Dagoth Ur olduğunu söyler. Fakat Indoril tarafından mağlup edilir. Dagoth Ur’un öldüğü düşünülse de, binlerce yıl sonra, 3. Çağ’da tekrar ortaya çıkacaktır.

Ölümü

Indoril Nerevar’ın ölümü ise şaibelidir. Morrowind’in göçebe toplumu ve Tribunal tanrılarını reddeden Kültopraklılara göre Indoril’i Tribunal öldürmüştür. Indoril Nerevar kalbin yok edilmesini istiyordu. Fakat Tribunal bunu reddetti. Onlara göre bu kalbin gücü daha iyi emeller için kullanılabilirdi ve kullanılmalıydı da. Indoril’e ihanet ederek oracıkta öldürdüler.
Tribunal tanrılarının anlattığına göre ise zaten savaşta yara alan Indoril kendi eceliyle ölmüştü.

Her iki senaryoda da sonuç aynı kapıya çıkar. Tribunal, kalbi kullanmayacaklarına dair Indoril’e verdikleri yemini bozar. Daedrik prenslerden Azura’nın şampiyonu ve sadık kulu Indoril’e olan yeminlerini bozmaları, Azura’yı sinirlendirir. Azura da Tribunal’i sorumlu tutar ve tüm Chimer ırkını lanetleyip kehanette bulunur. Nerevarine kehanetine göre gelecekte bir gün Nerevar’ın reenkarnasyonu gelecek ve Tribunal’i yok edecektir.