Imperial City

İmparatorluk Şehri (Cyrodiil Şehri olarak da bilinir) Cyrodiil’in ve bütün Tamriel’in başkentidir. Dairesel yapıdaki Şehir Adası’nda (City Isle) bulunan kent, İmparatorluk merkezindeki Nibenay Vadisi’nde yer alan Rumare Gölü’nde bir adadır. Ortasında Yeşil İmparator Yolu (Green Emperor Way) Semti, Beyaz Altın Kule (White Gold Tower) ve İmparatorluk Sarayı’nı (Imperial Palace) içerir. Sekiz mahalleyle çevrilmiştir ve bu yerler şunlardır:

•   Pazar Semti (Market District)
•   Arena
•   Arboretum
•   Tapınak Bölgesi
•   Talos Meydanı
•   Elf Bahçeleri

Imperial City
Imperial City

Ayrıca şehrin yer aldığı adada Arcane Üniversitesi, İmparatorluk Hapishanesi ve Liman Bölgesi (Waterfront) bulunmaktadır. Şehir tek bir köprüyle Weye’e yakın bir adaya bağlanır. Başkent her yönden yollarla çevrilidir.

Aynı zamanda şehirde geniş bir yer altı bulunur. Lağımlar çökmüş altyapılara bağlanır ve adada bulunan birçok doğal mağaraya girebilme fırsatı sunar. Özellikle Beyaz Altın Kule’nin çok geniş bir yeraltı sistemi vardır, ki Ayleid harabelerinin Epoch Salonu denen yere bağlantı bölgesi vardır. Bu bağlantı sistemi bulunmamak isteyen kişiler için bir cennet görevi görmektedir. Şehrin kanalizasyonlarında vampirler, goblinlerle haydutlar yaşamaktadır ve bazı zamanlarda toprak üstünde yaşayanları tehlikeye sokarlar. İmparatorluk Sarayı’nın altındaki yeraltı bölümü Jagar Tharn ve onun hizmetçileri için bir sığınak olarak kullanılmıştır. Birçok eski geçit -Eski Yol (Old Way) gibi- şehir etrafında dolanmak için Blade Muhafızları tarafından kullanılır ancak bu yollar kullanıldığı sürece ciddi riskler oluşturmaktadır. İmparator VII. Uriel Septim bu yollardan birinde, Hapishane Bölgesi’nin aşağısında Mythic Dawn üyeleri tarafından öldürülmüştü.

Dördüncü Çağ’da bazı zamanalarda, Üçüncü İmparatorluk dağıldığında ve bütün Tamriel kaosa sürüklendiğinde Titus Mede şehri sadece 1000 adamla ele geçirdi ve yeni hanedanlığın ilk imparatoru olarak kendisi için taç giydi.

4. Çağ 174’te, Aldmeri Dominion ve İmparatorluk arasındaki Büyük Savaş (Great War) yükseldiğinde, Thalmor birlikleri İmparatorluk Şehri’ni rezil bir şekilde yağmalayarak ateşe verdi. Sonucunda İmparatorluk Sarayı yakıldı, Beyaz Altın Kule de yağmalandı ve bu vahşetin tüm masum görgü tanıkları intikamcı Thalmor ordusu tarafından öldürülmüştür.