İmparatorluk Şehri

İmparatorluk Şehri (Cyrodiil Şehri olarak da bilinir) Cyrodiil’in ve tüm İmparatorluk’un başkentidir. Dairesel şehir, İmparatorluk eyaletinin merkezinde bulunan Nibenay Vadisi’ndeki Rumare Nehri’nin içindeki Şehir Adası’nın üzerinde konuşlanmıştır. Ortadaki Yeşil İmparator Yolu bölgesi, İmparatorluk Sarayı’nı ve onun Ak Altın Kulesi’ni kapsar. Bunu çevreleyen kuzeydoğudan başlayan ve saat yönünde ilerleyen altı bölge vardır:

⦁ Pazar Bölgesi (ya da Anıt Bölgesi)
⦁ Arena Bölgesi
⦁ Botanik Bölgesi
⦁ Tapınak Bölgesi
⦁ Talos Meydanı Bölgesi (ya da Asiller Bölgesi)
⦁ Elf Bahçeleri Bölgesi

Ayrıca adada Gizemli Sanatlar Üniversitesi, İmparatorluk Hapishanesi, ve İmparatorluk Şehri limanındaki Yalıboyu da bulunmaktadır. Tek bir köprü, adayı Weye yakınındaki ana toprağa bağlar. Yollar, bütün istikametlerdeki başkent tarafından yönetilir.

Şehrin geniş bir yer altı sistemi vardır. Lağımlar, adadaki doğal mağaralara dönülü dağılan altyapılarla bağlanır. Özellikle Ak Altın Kule’nin Devirler Salonu olarak bilinen bir Ayleid kalıntısına bağlantılı muazzam bir temel düzeni vardır. Bu yeraltı düzeni, bulunmak istenmeyenler için bir sığınaktır. Haydutlar, goblinler, ve vampirler lağımlarda ikamet ederler, ve arada sırada yeryüzündeki ahaliye tehlike yaratabilirler. İmparatorluk Sarayı’nın altındaki bodrumlar, Jagar Tharn ve hizmetkârları tarafından sığınak olarak kullanılmıştır. Pek çok gizli geçitler, misal olarak Eski Yol, Yalımlar tarafından şehrin etrafında hareket edebilmek için kullanılmıştır, fakat oraları kullanmak, ciddi tehlikeler teşkil eder. Hapishane bölgesinin aşağısındaki bu gizli geçitlerden birinde, İmparator VII. Uriel Septim, Efsanevi Şafak tarafından suikasta uğramıştır.

Dördüncü Çağ’ın bir zamanlarında, Üçüncü İmparatorluk çözünmüş ve tüm Tamriel kaostayken, Titus Mede, yalnızca 1000 adamla şehri ele geçirdi ve kendini yeni bir hanedanlığın ilk İmparatoru ilan etti.

4. Çağ 174’te, Aldmeri Hükümdarlığı ve İmparatorluk arasındaki Büyük Savaş’ın doruğunda, Thalmor birlikleri, kötü şöhretli İmparatorluk Şehri’nin Yağmalanması sırasında şehri yaktılar. İmparatorluk Sarayı yanmış, Ak Altın Kulesi yağmalanmış, ve kinci Thalmor ordusu tarafından yapılan zulmün tüm biçimleri, masum halk tarafından taşınmıştır.