İlk Çağın Son Yılı 2920 – Ocak

Kitap Künyesi
Oyunlar: Morrowind, Oblivion, Skyrim, ESO
Çevirmen: Ceyhun Özgöç
Orijinal İsim: 2920, Morning Star

1 Ocak, 2920
Mournhold, Morrowind

Almalexia ipek yatağında uzanmış rüya görüyordu. Güneş ışığı pencereden uzanarak odasının taze renklerini ve ahşap malzemelerini süt beyazı bir ışıkla aydınlatana dek uyanmadı. Kan ve kutlamalarla dolu rüyalarının aksine etraf şaşırtıcı derecede sessiz ve sakindi. Bir süreliğine tavana bakarak gördüğü rüyaları düşündü.

Sarayın arka bahçesinde kış sabahının ayazını buharla karşılayan sıcak bir havuz vardı. Elini sallar sallamaz buhar kayboldu ve biricik sevgilisi Vivec’i kuzey ile ilgili çalışmasını yaparken gördü. Hemen konuşmak istemedi: Her sabah yaptığı gibi şiir yazıyor ve kırmızı sabahlığının içinde o kadar yakışıklı görünüyordu ki…

“Vivec” dedi kadın. Vivec yüzünde koca bir gülümsemeyle çok uzaklardan gülümsercesine ona baktı. “Savaşın sonu hakkında bir rüya gördüm.”

“Seksen yıl sonra hiç kimsenin bir son hayal edeceğini sanmıyorum.” dedi Vivec gülümseyerek. Fakat sonradan ciddileşti. Almalexia’nın kehanetlerine güveniyordu. “Kim kazanacak peki? Morrowind mi yoksa Cyrodiil İmparatorluğu mu?”

Kadın “Morrowind’de Sotha Sil olmadan kaybederiz.” diye cevap verdi.

“İstihbaratım İmparatorluk’un bize en geç Mart ayında kuzeyden saldıracağını söylüyor. Artaeum’a gidip onu dönmesi konusunda ikna eder misin?

Kadın sadece “Bugün gideceğim.” diye cevap verdi.