İlk Çağın Son Yılı 2920 – Mayıs

21 Mayıs, 2920
Gideon, Black Marsh

Sow and Vulture hanı Zuuk’un bu tür görüşmeler için aklına gelen en uygun yerdi. Kendi ve yoldaşları dışında karanlık odada birkaç kadehten sonra kendinden geçmiş korsan vardı. Uzun zamandır yıkanmamış zeminin kirliliği, görülmesine gerek kalmadan kendini hissettiriyordu. Ölü gün ışığının solgun huzmeleri arasından havada asılı kalan toz zerrecikleri görünüyordu.

“Demek birebir dövüşte deneyimlisin, öyle mi?” diye sordu Zuuk. “Bu mevki için ödemeler gayet iyidir ama bu iş bir o kadar tehlikelidir de.”

“Kesinlikle savaş deneyimim var.” diye cevap verdi Miramor mağrurca. “İki ay önce Bodrum Savaşı’ndaydım. Siz üstünüze düşen kısmı yapar da İmparatoru mümkün olan en az korumayla Dozsa Geçiti’nden gitmeye ikna edebilirseniz, ben de bana düşen kısmı hallederim. Kendini gizlemediğinden emin olun. İmparator Roman’ı taşıyor diye geçitten geçecek her kafileye saldıracak değilim.”

Zuuk gülümsedi. Miramor ona Kothringi’nin yüzünü taklit ederek baktı. Görünüşü hoşuna gitmişti: Mükemmeliyetçi, kendine güvenen bir profesyonel.

“Anlaştık.” dedi Zuuk. “Paranın geri kalanını da işten sonra alacaksın.”

Zuuk koca sandığı masanın üstüne koydu. Ayağa kalktı.

“Gitmeden önce birkaç dakika bekle.” dedi Zuuk. “Beni takip etmeni istemiyorum. Ola ki kazara yakalanır, işkence görürsün diye işverenlerin isimlerinin saklı kalmasını istiyor.”

“Bana uyar.” dedi Miramor. Biraz daha içki istedi.

Zuuk bineğini Gideoan’ın labirent gibi daracık sokaklarında sürdü. Hem o hem de atı şehrin kapılarından geçtikleri için mutluydular. Her yıl olduğu gibi bu sene de cemre düştüğü vakit, Giovese Kalesi’nin ana yolu su altında kalmıştı. Fakat Zuuk tepelere giden kestirme bir yol biliyordu. Dört nala ağaçların altından, yosun ve balçıkla kaplanmış taşların üzerinden geçerek iki saat içinde kale kapılarına vardı. Çabucak en yüksek kulenin en yüksek hücresinde bulunan Tavia’ya gitti.

“Onun hakkında ne düşünüyorsun?” diye sordu İmparatoriçe.

“Gerçek bir aptal.” dedi Zuuk. “Zaten bu tip bir iş için bizim istediğimiz tam da buydu.”