İlk Çağın Son Yılı 2920 – Mayıs

Kitap Künyesi
Oyunlar: Morrowind, Oblivion, Skyrim, ESO
Çevirmen: Ceyhun Özgöç / Alper Kurt
Orijinal İsim: 2920, Second Seed

10 Mayıs, 2920
İmparatorluk Şehri, Cyrodiil

Kraliyet odasının kapısını açarken “Yüce Majesteleri.” dedi Potentate Versidue-Shaie. “Son zamanlarda sizi pek göremiyorum. Belki de keyfinizi kaçıran şey… Pek hoş bir hanımefendi olan Rijja’dır.”

” Mir Corrup’ta banyo yapıyor.” dedi İmparator III. Reman kederli bir şekilde.

“Lütfen, içeri buyurun.”

“Öyle bir duruma geldim ki sadece üç kişiye güvenebiliyorum artık: Sen, oğlum ve güzel Rijja.” dedi büyük bir huysuzlukla İmparator. “Bütün konsey üyeleri ise bir avuç casustan başka bir şey değil.”

“Sizce sorun nedir, yüce majesteleri?” diye sordu Potentate Versidue-Shaie halden anlarcasına, bir yandan da odasının kalın perdesini çekiyordu. Bir anda odanın dışındaki koridorda yankılanan ayak sesleri ve baharın gelişini şakımalarıyla kutlayan kuşların şarkısı dahil tüm sesler kesildi.

Bodrum Savaşı’ndan önce Caet Suvivo’da kamp kurduğumuzda oğlum zehirlenmişti hani, işte o zamanlarda orduya katılan Black Marsh’ın Orma kabilesinden Catchica adlı bir zehirci kadının aramızda olduğunu fark ettim. Elbette beni öldürmeyi tercih ederdi fakat fırsat bulamadı.” İmparator dişlerini gıcırdattı. “Konsey, kadının başını almadan önce kanıta ihtiyacımız olduğunu söylüyor.”

“Elbette söylerler.” dedi Potentate düşünceli bir şekilde. “Özellikle bu komploya aralarından bir ya da daha fazlası dahil olmuşsa. Bir fikrim var yüce majesteleri.”

“Evet?” dedi Reman sabırsızca. “Çıkar ağzındaki baklayı!”

“Konsey’e bu işin peşini bıraktığınızı söyleyin, ben de birkaç muhafızı Catchica’yı izlemeye göndereyim. Neler karıştırdığını öğreniriz. En azından dostlarının kim olduklarını görürüz ve hayatınıza yönelik kurulmuş bu komplo hakkında bir şeyler öğreniriz.”

“Evet.” dedi Reman tatminkar bir nükteyle. “Ana plan bu o zaman. Bakalım bu komplonun pisliği kime uzanıyor.”

“Karar verilmiştir o halde, yüce majesteleri.” diye gülümsedi Potentate. İmparator’un geçmesi için perdeyi araladı. Dış koridorda Versidue-Shaie’nin oğlu Savirien-Chorak vardı. Potentate’nin odasına girmeden önce delikanlı eğilip reverans yaptı.

“Başın belada mı baba?” diye fısıldadı genç Akaviri. “İmparator’un şu ismi lazım olmayan zehirciyi duyduğuna dair haberler aldım.”

“İşte gerçek bir hitabet hüneri evlat.” dedi Versidue-Shaie oğluna “Onlara yaptırmak istediğin şeyi, duymak istedikleri kelimeleri söylemek. Catchica’ya bir mektup götürmeni istiyorum. Kadının ne dediğimi anladığından emin ol. Eğer ona verdiğim talimatları harfi harfine uygulamazsa kendi hayatından çok bizim hayatımızı tehlikeye sokar.”