İlk Çağın Son Yılı 2920 – Mart

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: Morrowind, Oblivion, Skyrim, ESO
Çevirmen: Ceyhun Özgöç
Orijinal İsim: 2920, First Seed

15 Mart, 2920
Caer Suvio, Cyrodiil

İmparator III. Reman tepelerin zirvesinden İmparatorluk Şehrinin kule başlarını hala görebiliyordu. Artık evinden ve sevdiğinden uzak olduğunun farkındaydı. Lord Glavius’un birinci sınıf bir köşkü vardı ama sınırları içinde bütün bir orduyu ağırlayabilme kapasitesinden ziyadesiyle uzaktı. Tepe eteklerine çadırlar gerildi. Askerler Lord hazretlerinin sıcak hamamlarına girebilmek için toplanıyorlardı. Kış soğuğunun hala dondurduğu su götürmez bir gerçekti.

“Prens Juilek, oğlunuz pek iyi hissetmiyor.”

Hükümdar Versidue-Shaie konuştuğu anda İmparator korkudan sıçradı. Akavir’in çimenler nasıl böyle sinsice yanaştığını hala anlayamamıştı.

“Bahse girerim zehirlenmiştir.” diye söylendi Reman. “Bir şifacıya gösterin. Ona benim gibi bir çeşnici bulmasını söylemiştim ama o kadar inatçı ki. Biliyorum, hepimizin etrafında casuslar dolaşıyor.”

“Haklısınız yüce majesteleri.” dedi Versidue-Shaie. “Bu zamanda herkes birbirine ihanet ediyor ve Morrowind’in bu savaşı kaybetmesi için her şeyi yapmalıyız. Ya muharebe meydanında ya da daha entrikalı yollarla… İşte bu yüzden size öncü kuvvet olmamanızı önerdim. Ama biliyorum ki tıpkı şanlı, şöhretli atalarınız I. Reman, Brazollus Dor ve II. Reman gibi ön safta bulunmak istiyorsunuz fakat buna sadece deli cesareti denir. Umut ederim ki açık sözlülüğüm sizi gücendirmiyordur.”

“Hayır.” diye başını salladı Reman. “Sanırım haklısın. Peki öncü birliklere kim liderlik edecek?”

“Prens Juilek’i önermek istiyorum, tabi kendini daha iyi hissediyorsa.” diye cevap verdi Akavir. “İyi hissetmiyorsa Riverhold Kraliçesi Naghea ve Farrun’lu Storig’in batı cephesinde, Lilmothlu Savaş Şefi’nin ise doğu cephesinde olması iyi olur.”

“Batı cephesinde bir Khajiit ve doğuda da bir Argonian’lı… ” diye kaşlarını çattı İmparator. “Şu yaratık halkına güven olmuyor.”

Hükümdar bu sözü üzerine alınmadı. “Yaratık halkı” ile kastedilenin onun gibi Cyrodiil’in Tsaescisine yapılan bir gönderme olmadığını ve İmparator’un Tamriel yerlilerini kastettiğini biliyordu. “İmparatorum sizinle aynı fikirleri paylaşsam da bu halkın Dunmerlerden nefret ettiğini unutmamalıyız. Ulaqth’ın, Mournhold Dükü’ne karşı ayrı bir garezi var. Halkına karşı yapılan tüm o köle katliamları sonunda ister istemez oluyor böyle şeyler.”

İmparator onunla aynı fikirdeydi. Bunun üzerine Hükümdar huzurundan çekildi. Ne kadar şaşırtıcı diye düşündü Reman. Hükümdar ilk kez güvenilir görünüyordu. Onun gibi birinin yanında olması iyiydi.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: