İlk Çağın Son Yılı 2920 – Haziran

19 Haziran, 2920
İmparatorluk Şehri, Cyrodiil

Potentate, İmparatorluk Şehri’ne girdi. Sokaklar sevinç çığlıklarına boğulmuş kadın ve erkeklerle doluydu. Halk onu Ald Marak’ı fethettiği için neşelendiriyordu. Açık konuşmak gerekirse, Prens’in kendisi teşrif etseydi halk şu anki durumundan çok daha fazla coşacaktı. Versidue-Shaie de bunun farkındaydı. Yine de akıl almaz bir mutluluktu bu. Daha önce hiçbir Tamriel vatandaşı, bir Akaviri’nin ülkelerine girişini bu derece coşkuyla karşılamamıştı.

İmparator III. Reman, Potentate’yi sıcak bir gülümsemeyle karşıladı. Daha sonra ise büyük bir merakla Prens’ten gelen mektubu okumaya başladı.

” Anlamıyorum.” dedi sonunda, hala zafer sarhoşu fakat bir o kadar şaşkındı. ” Gölün altından mı gittiniz?”

” Ald Marak savunması güçlü bir kale.” diye açıklamaya başladı Potentate. ” Şunu ekleyebilirim aslında, Rüzgartepe ordusu hakkındaki son istihbaratımız kalenin dışında olduklarıydı. Kaleyi almamız için tam zırh kuşanmış askerlerimizle ani bir saldırı gerçekleştirmemiz gerekirdi. Ama suyun altında nefes almamızı sağlayacak büyüyü kullanarak Vivec’in tahmin ettiğinden çok daha hızlı yol aldık. Ağır zırhlarımızın ağırlığı sudan dolayı hafiflemişti. Kalenin savunmasının en düşük olduğu yerden, batı sahilinden saldırıya geçtik.”

” Dahiyane!” diye haykırdı İmparator. ” Sen inanılmaz bir komutansın Versidue-Shaie! Eğer baban senin yarın kadar yetenekli olsaydı Tamriel şimdi Akavir egemenliğinde olurdu!”

Potentate’nin Prens’in başarısından böbürlenmeye hiç niyeti yoktu lakin İmparator’un tam iki yüz altmış yıl önce atalarının fiyaskoyla sonuçlanmış saldırılarını örnek göstermesinden sonra kararını değiştirmişti. Alçakgönüllülükle gülümsedi ve iltifatları kabul etti.