İlk Çağın Son Yılı 2920 – Haziran

16 Haziran, 2920
Coronati Gölü, Morrowind

Vivec gölün geniş mavi sahanlığına baktı. Kendisinin ve ordusunun yansıması gölün soğuk mavi sularına vuruyordu. Göremediği tek şey İmparatorluk Ordusu’nun yansımasıydı. Şimdiye kadar boğazlara ulaşmış, ormanda çıkabilecek aksaklıklara karşı önlem alıyor olmaları gerekirdi. Uzun, tüy gibi ince olan ağaçlar boğazdaki görüş mesafesini düşürüyor olsa da ağır zırh kuşanmış tek tip bir ordu sessiz ve görünmez şekilde uygun adım ilerleyemezdi.

” Şu haritaya bir daha bakayım.” Yüzbaşıyı çağırdı. ” Yaklaşabilecekleri başka bir yol yok mu şimdi?”

” Ola ki düşündüğümüzden de aptal olup çamura saplanmayı göze alabilirler diye kuzeydeki bataklıklara gözcüler yerleştirdik.” dedi yüzbaşı. ” Başka bir yol olsa en azından duyardık. Fakat boğaz hariç göle doğru gelen başka herhangi bir yol yok.”

Vivec yaşını gösterip de onunla dalga geçermiş gibi görünen yansımasına baktı. Sonra da başını tekrar haritaya çevirdi.

” Casus.” dedi Vivec, Cassyr’i çağırmıştı. ” Ordudaki savaş büyücüleri grubu var demiştin. Onların savaş büyücüleri olduklarını nerden anladın?”

” Üzerlerinde mistik mühürler olan gri cübbeler giyiyorlardı.” diye açıkladı Cassyr. ” İşte o zaman büyücü olduklarını anladım ve bu kadar çok büyücü başka hangi sebeple bir ordunun içinde yer alır ki. Hepsi şifacı olamaz değil mi?”

” Seni ahmak!” diye kükredi Vivec. ” Onlar Başkalaşım sanatı konusunda eğitilmiş mistikler. Bütün bir orduya su altında nefes alabilme büyüsü yapmışlar!”

Vivec kuzeyden daha temiz bir görüntü alabileceği bir noktaya doğru koştu. Gölün karşısında, ufukta küçük de olsa bir gölge vardı, Ald Marak’a düzenlenen taarruzun yol açtığı alev öbekleri görülebiliyordu. Vivec öfkeyle naralar atmaya başladı ve yüzbaşı gölü çevreleyen tüm birlikleri kaleyi savunmaları için yeniden yönlendirdi.

” Dwynnen’e dön.” dedi Vivec Cassyr’e canı sıkkın bir şekilde. Atını savaş alanına doğru çevirdi. ” Senin yapacağın hizmeti ne ben istiyorum ne de buna ihtiyacımız var.”

Rüzgartepe ordusu Ald Marak’a yaklaşırken artık her şey için çok geçti. Şehir, İmparatorluk ordusu tarafından çoktan alınmıştı bile.