III. Uriel Septim

 

30 yaşında, genç sayılabilecek bir yaşta ölen III. Uriel, doğrudan tahtın varisi olmamakla beraber, annesi Potema’nın yardımlarıyla imparatorluk içinde isyan başlatmış ve Kintyra’nın idamıyla tahta geçmiştir. İmparatorluğun dokuzuncu yöneticisidir.

Uriel tahtı ele geçirmek için önce Kintyra’nın, Antiochus’un gayrimeşru çocuğu olduğu iftirasında bulundu. Fakat bu iftira Kadim Konsey üyelerine tesir etmeyince bu sefer Ulu Kaya, Skyrim ve Morrowind krallarının desteğini alarak üçlü kıskaç halinde imparatorluğa saldırdı. Saldırılar sonuç verdi ve Kintyra asiler tarafından kaçırılıp Glenpoint’te idam edildi. Çıkan bu iş savaşa [abbr title=”War of the Red Diamond”]Kızıl Elmas Savaşı[/abbr] denmiştir. Bu ismi almasının sebebi Septim soyunun rozetindeki kırmızı elmastır. Yani Kralların Kolyesi. Bu kolyeyi takan imparatorluk iddiasında bulunabilmekteydi. Savaşın bir tarafında Uriel, annesi Potema, Skyrim-Morrowind-Ulu Kaya Krallıkları varken; karşı tarafta Pelagius’un hayatta kalan çocukları ve Tamriel’in saydığımız üç krallık harici tüm krallıkları yer almaktaydı. Savaşta İmparatorluk Şehri iki hafta içinde düştü, lakin diğer bölgeleri almak bu kadar kolay değildi. Kintyra da ele geçirilmesine rağmen Uriel henüz taç giymeye cesaret edememişti. Babasının adını taşıyan ve gerçek adı Uriel Mantiarco olmasına karşın III. Uriel ismini kullanmıştır. Sonunda tahta geçtiğinde Uriel hala tam bir imparator değildi, güçlü derebeylikler onu desteklemiyordu. Kanla başa gelen III. Uriel yine kanla devrilecektir.

3. Çağ’ın 127. yılında Hammerfell’deki Ichidag Savaşı sırasında Uriel yakalanır. İmparatorluğa karşı işlediği suçlardan dolayı mahkeme karşısına çıkarılmak üzere bir atlı mahkum aracına bindirilip İmparatorluk Şehri’ne gönderilir. İmparatoriçe Kintyra’ya herkesin gözü önünde iftira atan, yetmeyip isyan çıkaran, sonunda da onu idam eden III. Uriel sonu ibretliktir. Uriel’in mahkum aracıyla şehre geldiğini öğrenen yerli halk, taze olan acı anılarının etkisiyle kontrolünü kaybeder. Halk elinde meşaleler, sopalarla konvoyu durdurur; III. Uriel’in içinde bulunduğu vagonu ateşe verirler. Uriel diri diri yanmış kül olmuştur. Daha mahkemeye çıkamadan cezasını halk kesmiştir ona… Uriel’in ölümüyle imparatorluk içindeki ihtilaflarda sona ermiştir. Tahta Kintyra’nın erkek kardeşi Cephorus geçer.

 

Yerine Geldiği Yerine Gelen
II. Kintyra Septim I. Cephorus Septim