III. Pelagius Septim

III. Pelagius
III. Pelagius

Pelagius Septim, yada diğer adıyla Deli Pelagius, Üçüncü Çağ 145 yılına kadar Solitude Jarl’ı olmuş, babası Magnus’un ölümünden sonra tahta geçmiştir. Babasının ölümünde parmağı olduğu söylenir. Kimilerine göre babasını öldürüp tahta geçmiştir. Fakat bu iddia neredeyse çürütülmüştür çünkü Pelagius çok çok nadir Imperial City’yi ziyaret ederdi. Babası öldüğünde de yine Solitude’da bulunmaktaydı. Dikkate diğer bir nokta Pelagius’un Breton ırkından olmasıdır.

Pelagius’un dengesiz hareketleri vardı. Oğullarına çok sert davranır, saçma sapan şeyler mırıldanır ve hatta bir keresinde kendini asmaya kalkışmıştır. Böyle davranmasına sebep olan şeyin bir zamanlar Solitude Kalesinde yaşayan Potema’nın laneti olduğu söylenir. Potema öldürüldüğünde şehre lanet yapmış ve Solitude şehrini yönetenlerin başına kötü olaylar gelmiştir. Pelagius delirmiştir, sonraları başa geçen Torygg, Ulfric Stormcloak tarafından öldürülmüştür.

Pelagius’un deliliği onu tahtından etmiştir. Katariah, Pelagius’un babası Magnus tarafından oğluna gelin olarak seçilmiş ve imparatoriçe olmuştur. Katariah bir siyasi dehaydı, Pelagius’un akıl bozukluğunu gizliyordu. 34 yaşında ölene kadar tımarhane ve şifacılara gösterildiyse de aklına kavuşamamıştır. Sıcak bir günün akşamında Kynareth Tapınağında hayatını kaybetmiştir. Pelagius’un ölümünden sonra bu tapınak yıkılmıştır. Apostles adı verilen Havariler diye çevirebileceğimiz bir grup tapınağın taşlarını toplayıp tapınağı eskisi gibi inşa etmiştir. Shivering Isles’da inşa edilen bu tapınakta Howling Halls adı verilen yerin duvarlarında Pelagius’un çığlıklarının hala duyulduğu söylenir. Shivering Isles deli Daedrik Prens Sheogorath’ın diyarıdır. Deli deliyi bulmuş diyebiliriz.

 

Yerine Geldiği Yerine Gelen
Magnus Septim Katariah